Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Test předvánočních úvěrů: banky nejsou pro chudé, splátkové společnosti ano

Vyzkoušeli jsme si sehnat půjčku na vlastní kůži. Je výhodnější úvěr v bance, nebo nákup na splátky přímo u obchodníka? 23. listopadu jsme s Českou televizí navštívili čtyři obchodní řetězce, čtyři největší tuzemské banky a porovnali podmínky jejich předvánočních nabídek.
Zadlužení českých domácností roste. Jen bankovních úvěrů připadá na jednu domácnost průměrně za více než 50 tisíc korun.

Zadlužení českých domácností roste. Jen bankovních úvěrů připadá na jednu domácnost průměrně za více než 50 tisíc korun.

Ve všech pobočkách jsme chtěli úvěr 30 tisíc Kč na 36 měsíců s minimální akontací. Také jsme se ptali po akčních nabídkách bez navýšení.

Předvánoční horečka vrcholí. Tržby obchodníků jen za prosinec tvoří zhruba třetinu jejich celoročního obratu. Velkou měrou k tomuto faktu přispívá i rostoucí obliba půjček a prodejů na splátky, které nás koncem roku lákají k nákupům ze všech světových stran. 

popisekTEST ÚVĚRŮ V ČESKÉ TELEVIZI
Pořad Testoviny k přehrání ZDE

Menší obnosy (od 2,5 až 3 tisíc Kč) se vám povede půjčit spíše u splátkových společností. Banky půjčují peníze na cokoliv, které můžete splácet až několik let, obvykle od vyšších částek (od 15 až 20 tisíc Kč). Pro nižší úvěry doporučují v nabídkách kontokorenty k účtům (povolené přečerpání) nebo kreditní karty. Třicetisícový úvěr nám vůbec neposkytli v UniCreditbank, která se netají tím, že chce být bankou pro bohaté. V této bance si lze úvěr sjednat až od 50 tisíc Kč výše.

Splátkové společnosti jsou většinou rychlejší a nevyžadují potvrzení o vašich příjmech. U všech čtyř obchodníků bychom mohli nakoupit během dvaceti minut. Z bank byly nejrychlejší Česká spořitelna a ČSOB, kde bychom peníze získali do hodiny. Komerční banka nám slíbila peníze do dvou dnů a UniCredit bank (pokud bychom souhlasili s úvěrem minimálně 50 tisíc Kč) dokonce až během čtrnácti dnů.

Všem splátkovým společnostem u obchodníků stačily k poskytnutí zboží za 30 tisíc Kč na splátky jen dva doklady. Občanský průkaz a druhý doklad, který máte u sebe, třeba i platební karta nebo průkaz VZP. Získat úvěr v bance je o něco složitější. Všechny banky oproti obchodníkům požadovaly kromě dokladů i potvrzení o příjmech. Ve všech navštívených bankách mimo České spořitelny si dále navíc musíte zřídit k půjčce běžný účet s minimálními parametry.

Banka nebo
obchodník
Požadované
doklady
Česká
spořitelna
OP, 3 výpisy z účtu,
potvrzení o příjmu
ČSOB 2 doklady, 1 výpis z účtu,
potvrzení o příjmu
Komerční
banka
2 doklady,
potvrzení o příjmu
UniCredit
Bank
OP, jedno SIPO,
potvrzení o příjmu
Datart OP, 2. doklad
Electro
World
OP, 2. doklad
(i karta VZP),
výplatní páska
Hypernova OP, 2. doklad
Tesco OP, 2. doklad
(i platební karta)

Pozor na poplatky
Co se týče poplatků, vycházejí splátkové společnosti z testu průhledněji. Žádná z nich nepožaduje poplatek za poskytnutí ani za vedení úvěru. U bank je tomu jinak. Sazebníky se hemží jak poplatky za poskytnutí půjčky, tak i za její vedení.Ve třech z testovaných bank bychom si navíc museli k úvěru zřídit i účet, což představuje další poplatky.
 

Banka Poplatek
za poskytnutí
půjčky
(jednorázově)
Poplatek
za vedení
půjčky
(měsíčně)
Povinné
založení
běžného
účtu
Česká
spořitelna
0,8 %,
min. 400 Kč,
max. 7 000 Kč
49 Kč nevyžaduje
ČSOB 1 %,
min. 500 Kč,
max. 3 500 Kč
60 Kč ano
(za 40 Kč měsíčně)
Komerční
banka
0 0 ano
(za 36 Kč měsíčně)
UniCredit
Bank
1 %,
min. 500 Kč
50 Kč ano
(za 50 Kč měsíčně)

K porovnání samotného úvěru výše úroku nestačí
Jediné číslo, které vám pomůže jednotlivé společnosti porovnat, je RPSN (roční procentní sazba nákladů). Údaj vyjadřuje souhrnné náklady na půjčku včetně poplatků. Půjčky v níže uvedené tabulce jsou seřazeny právě podle tohoto údaje.

U nejlevnější půjčky přeplatíte 30 tisíc Kč za 3 roky o 8 244 korun, nejdražší pak o 18 708 Kč. Více než desetitisícový rozdíl vybízí k pečlivé volbě mezi společnostmi.

Nejvyšší povinná akontace na nás čekala v Hypernově, a to pětina z ceny zboží. V Datartu a v Electro Worldu nám pracovníci sami nabídli kromě požadovaného úvěru bez akontace i úvěr s desetiprocentní akontací, který vychází levněji. Obecně u splátkových společností platí: čím vyšší akontace na začátku, tím výhodnější podmínky úvěru.

Banky vycházejí u standardních půjček lépe než většina obchodníků a nepožadují žádnou akontaci.

Obchodník
nebo
banka

Ve spolupráci
se společností
Výše splátek
u půjčky
30 tis. Kč
na 3 roky
Celkem
zaplatíte
včetně
poplatků
v Kč
RPSN
v %
Electro World Beneficial Finance

10 % +
36 x
979 Kč

38 244

19,81

Komerční banka

35 x
1 107 Kč

40 005

22,31

ČSOB

36 x
1 025 Kč

41 000

24,23

Českáspořitelna

36 x
1 096 Kč

41 620

25,52

Tesco Multiservis

10 % +
36 x
1 056 Kč

41 016

26,54

Hypernova Multiservis

20%
+ 36 x
948 Kč

40 128

27,46

Datart Multiservis

10 %
+ 36 x
1 093 Kč

42 348

29,79

Electro World Beneficial Finance

36 x
1 279 Kč

46 044

34,92

Datart Cetelem

36 x
1 353 Kč

48 708

40,87

UniCreditBank neposkytuje

RPSN zahrnuje všechny  uvedené poplatky a je počítáno pomocí kalkulačky České obchodní inspekce. Standardně nemusí RPSN zahrnovat poplatky za vedení účtu, pokud nejsou nepřiměřeně vysoké. Tentokrát jsou ale v RPSN pro srovnatelnost úvěrů zahrnuty. Otázkou  je, od jaké částky začínají být nepřiměřeně vysoké a jak případně porovnávat banky, z nichž některé daný poplatek účtují a jiné ne.

Akční nabídky bez navýšení
U všech řetězců jsme dostali nabídku na nákup bez navýšení. Na veškeré zboží jsme jej však mohli využít jen Datartu a Electro Worldu. Datart inzeroval "jednu desetinu", což znamená, že zaplatíte jednu desetinu ceny zboží ihned a zbývajících devět desetin pak splatíte během následujících devíti měsíců. Bezúročná akce v Electro Worldu platí jen za podmínky, že se vám povede úvěr splatit do šesti měsíců od zakoupení zboží.

Hypernova a Tesco také vábí zákazníky na "jednu desetinu", která funguje na podobném principu jako v Datartu. U těchto obchodníků však platila akce bez navýšení jen na vybrané a označené zboží.

Na nejvýhodnější úvěr zdarma v bance nenarazíte
Zadlužení zdarma, bez poplatků a bez úroků poskytují pouze splátkové společnosti ve spolupráci s obchodníky. Banky podobné finanční produkty ve svých nabídkách nevedou.

Nic ale není zadarmo dlouhodobě. Bezúročné úvěry sice zdarma jsou, ale někdo úroky nakonec zaplatit musí. Splátkové společnosti i obchodníci fungují především za účelem zisku. V jakém poměru u té které akční nabídky ponese náklady na nulové navýšení splátková společnost a obchodní řetězec, nám ale nikdo neprozradí.

Obchod obvykle poskytne úvěr zdarma, pokud nulovou akcí podpoří svůj prodej a může si dovolit nést náklady z marže. Splátková společnost si zahraje na dobročinnou společnost výměnou za osobní data, která poskytnete při čerpání úvěru zdarma. Můžete se spolehnout, že se na vás stejná společnost velmi brzy obrátí s nabídkou dalších "výhodně" úročených úvěrů a kreditních karet, které již zdarma nebudou.

Tuzemské domácnosti se ochotně zadlužují
Na závěr nezbývá, než přidat malé varování. Zadlužení českých domácností neustále roste. Jen bankovních úvěrů připadá na jednu domácnost průměrně za více než 50 tisíc korun, při zahrnutí úvěrů na bydlení dokonce téměř 180 tisíc korun. O nebankovních úvěrech přesná statistika neexistuje.

U každé půjčky tedy dobře zvažte, zda je skutečně nutná a nepřinese jen chvilkovou radost ze spotřeby či z dárku pro blízké, který si vlastně nemůžeme dovolit. A pak již jen několikaleté splácení dluhu.

Výhody bank
- výhodná nabídka běžných úvěrů
- i vyšší částky s delší splatností

Výhody splátkových společností
- akční nabídky úvěrů
- bez poplatků
- rychlé vyřízení úvěrů
- nižší částky bez ověřování příjmů
- i menší částky s kratší splatností

  • Nejčtenější

Množí se „důvěryhodné“ telefonáty. Kdo uvěří, přijde v bance o úspory

Pandemie přinesla dramatický nárůst kybernetických útoků. Útočníci jsou stále vynalézavější. Kdo není ostražitý, může...

První provozovna jim shořela. Nevzdali se a rozjeli svůj byznys ve velkém

Tomáš Krajči s manželkou Veronikou začínali podnikat v devadesátých letech. V garáži vyráběli domácí brambůrky a...

Mysleli to dobře, dopadlo to naopak. Kdy funguje zákon nechtěného

Svět není jednoduchý. Výsledkem rozhodování, které lidé, firmy i vlády provádějí, tak není vždy to, o co usilovali....

KOMENTÁŘ: Stát podpoří nové možnosti pro spoření na stáří

Sněmovna v dubnu propustila do dalšího projednávání návrh změn zákonů souvisejících s rozvojem kapitálového trhu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Nechte své peníze vydělávat, investujte. Víte, jak na to?

Zabezpečili jste finančně sebe i rodinu a ještě vám zbylo „něco stranou“? Pak se nabízí otázka, jak s těmito prostředky...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Padl rekord v objemu poskytnutých hypoték, úroková sazba stále klesá

Banky loni poskytly hypotéky v rekordním objemu. Od ledna do prosince překročil objem poskytnutých hypoték hranici 250...

Předfixace hypotéky: lepší úrok, ale tvrdší podmínky bank

Takzvaná „dopředná“ rezervace úrokové sazby je řešení pro ty, kteří u svého hypotečního úvěru nechtějí riskovat budoucí...

Hypotéky dál zlevňují. Už desátý měsíc hledají sazby pomyslné dno

Banky loni poskytly hypotéky v rekordním objemu. Od ledna do prosince překročil objem poskytnutých hypoték hranici 250...

KOMENTÁŘ: 10 důvodů, proč si Češi rekordně berou hypotéky

Premium V Česku vypukla hypoteční horečka. Banky jsou zavalené žádostmi o hypotéky a trh trhá rekordy. Zdá se ale, že je konec...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...