Spořicí účty se rvou o přízeň klientů. Rostou úroky i zajištění peněz

aktualizováno 
Termínované vklady už nemají šanci, jednoznačně je porážejí spořicí účty. Ty totiž už teď slibují až 3% zhodnocení, a to bez jakýchkoliv omezení. Podívejte se, jestli je pro vás spořicí účet ten pravý a po kterém sáhnout.

Nejlepší zhodnocení bankovních vkladů už při minimálních částkách slibují spořicí účty. | foto: Profimedia.cz

Spořicí účty – možnost pro konzervativní investory
Pokud máte volné finanční prostředky, které chcete zhodnotit, ale bojíte se cenných papírů, protože je pro vás na prvním místě bezpečí vašich peněz, jsou vybrané spořicí účty pro vás tím správným řešením. Obvykle ještě bývají součástí běžných účtů, ale banky od této podmínky postupně pomalu ustupují.
 
Významným prodejním argumentem spořicích účtů je beze sporu to, že se jedná o vklady ze zákona pojištěné a přitom nevázané. Kdykoliv tudíž můžete své peníze na účet vkládat, přičemž ovšem zůstávají bez pokut k dispozici.

Nejvyšší zhodnocení vkladů právě na těchto spořicích účtech nabízejí čtyři bankovní domy – BAWAG Bank, mBank, Citibank a ING Bank N.V., organizační složka. První dva zhodnocují vklady svých klientů ročně o 3 %, zbývající dva o 2,5 %. Jelikož průměrná inflace v letošním roce velmi těsně atakuje hranici 2 % (od ledna do října 2007: 1,97), alespoň prozatím se těmto účtům dařilo nejen eliminovat vliv inflace, ale dovolily střadatelům jejich vklady ještě alespoň trochu zhodnotit. Poslední údaje však hovoří o inflaci nad 4 % (ve srovnání se stejným obdobím loňského roku), uvidíme tedy, jak budou banky na tento fakt reagovat.

Jistou obdobou spořicích účtů jsou termínované vklady, jež stále neztrácejí na důvěryhodnosti. Ty ale, na rozdíl od spořicích účtů, nutí vkladatele držet vklad v bance celou předem dohodnutou dobu. Peníze pak sice může klient vybrat dříve, nicméně se připraví i o už tak malé úrokové výnosy. Při nejnižších vložených částkách slibují při týdenní výpovědní lhůtě kolem 1 % ročně, naopak maximálně dosahují hodnot kolem 3,7 % ročně, ale s výpovědní lhůtou delší než 3 roky.
 
I vklady vybírejte obezřetně, podmínky jednotlivých bank se dost liší
Zřídit si takový účet je velmi snadné, vyjma Citibank a BAWAG Bank vám k tomu bude stačit telefon nebo přístup k internetu, na pobočku už nemusíte. Ovšem ještě nemáte vyhráno. Důvodem je podmínka podpisu smlouvy osobou vkladatele. V případě mBank si tak počkáte na kurýra, u ING Bank zase na poštovní zásilku. Celý proces zřízení účtu je tak nakonec výrazně delší než při klasickém postupu a návštěvě pobočky. Vzhledem k tomu si první peníze uložíte nejdříve za 10 dnů od podání žádosti o zřízení účtu. Jakmile vám už ale číslo účtu bude přiděleno, je třeba vložit alespoň minimální vklad (500 korun u BAWAG Bank a Citibank, mBank ani ING Bank žádné minimum nestanovily).

Podmínky BAWAG spořicí účet Citi konto eMax ING Konto
Min.vklad 500 500 0 0
Roční úrok 3% 2,50% 3% 2,50%
Přípis úroků měsíčně měsíčně měsíčně čtvrtletně
Podmínka BÚ ne ano ne ne
Dálková obsluha internet internet, telefon internet, telefon internet, telefon
PK u spoř.účtu ne ne ano ne
Navazující poplatky odchozí platba 10 Kč, výběr hotovosti 30 Kč vedení BÚ 99 Kč/měs., bezpečnostní klíč pro obsluhu internetem 450 Kč jednorázově výběr hotovosti kartou 19 Kč výpis 50 Kč/ks*
Ostatní  možnost zřízení
 1 TP
auto-sweep (automatické převody mezi BÚ a SÚ) převody mezi účty mBank v reálném čase převody jen mezi vybranými transakčními účty (max. 3)
Zdroj: fincentrum.cz
Pozn.: * měsíční a čtvrtletní výpisy (roční je zdarma)
Vysvětlivky: BÚ = běžný účet
                   SÚ = spořící účet
                   TP = trvalý příkaz
                   PK = platební karta

Jedinou bankou z námi sledovaných, která vyžaduje od klienta zřídit si u ní také běžný účet, je Citibank. Ta zabalila výhodné úročení do balíčku zvaného Citi konto s měsíčním paušálem 99 korun. V něm jsou zahrnuté kromě spořicího účtu všechny příchozí položky, odchozí platby provedené příkazy trvalými i jednorázovými (zadané elektronicky), debetní i kreditní mezinárodní platební kartu, služby přímého bankovnictví, výběry z bankomatů sítě Euronet a také běžný účet v cizí měně. Pokud však svou domovskou banku měnit nechcete, je podmínka zřízení dalšího účtu značně omezující.

Banky umožňují obsluhovat spořicí účty prostřednictvím internetového i telefonního bankovnictví a tyto služby poskytují zdarma. mBank například umožňuje majiteli spořicího účtu eMax získat platební kartu, díky níž může peníze kdykoliv a kdekoliv z účtu vybrat. U ostatních spořicích účtů je nutné peníze nejprve bezhotovostně převést na účet jiný. Veškeré bezhotovostní transakce, stejně tak i vklady v hotovosti banky rovněž provádějí zdarma.

Banka Pojištění vkladů v EUR (max.) Pojištěná částka v Kč (max.)
ING Bank 40 000 (100 % 
z 20 000 + 90 % 
z 20 000)
997 120
BAWAG Bank 25 000 656 000
Citibank 25 000 656 000
mBank 22 500 (100 % do
1 000 + 90 % 1001 - 22500)
533 984
Zdroj: banky
Pozn.: EUR na Kč přepočítáno kurzem ČNB ze dne 4. 12. 2007, tj. 1 EUR = 26,24 Kč


Není pojištění jako pojištění

Spořicí účty jsou účty pojištěné, v případě krachu peněžního ústavu se tedy střadatelé nemusejí o své peníze bát. Ovšem není pojištění jako pojištění. Standardní výše pojištěných vkladů podle českého práva činí na jednu fyzickou osobu u jediného peněžního ústavu 90 % z vkladů, maximálně však 25 tisíc eur. Evropské minimum je přitom stanoveno na 20 tisíc.

Pojištěné vklady
Pojištěny jsou veškeré vklady jak fyzických, tak právnických osob, vedené v pojištěných institucích v české nebo cizí měně, včetně úroků. Pojištěny jsou tak zejména kreditní zůstatky na běžných, termínovaných či vkladových účtech nebo vkladních knížkách, vklady potvrzené vkladovým certifikátem, vkladním listem či jiným obdobným dokumentem.

Pojištěná instituce je povinna zabezpečit identifikaci vkladatele při vedení jeho účtu nebo přijetí jeho vkladu a vést tyto údaje ve své evidenci.
Zdroj: www.fpv.cz

Výplata náhrady v případě plnění
Výplata náhrady v zákonné výši 90 %, max. 25 000 eur, se počítá z celkového kladného rozdílu. Náhrady za devizové vklady jsou vypláceny v české měně.

Fond musí na základě zákona zahájit výplatu náhrad do 3 měsíců od data oznámení o neschopnosti pojištěné instituce dostát svým závazkům. Výplaty náhrad probíhají po dobu 5 let ode dne jejich zahájení. Náhrady jsou vypláceny prostřednictvím banky s širokou pobočkovou sítí, a to jak formou bezhotovostního převodu, tak i výplatou v hotovosti.
Zdroj: www.fpv.cz

Pokud ukládáte menší částky a preferujete jistotu před vyšším zhodnocením, jistě nejsou spořicí účty špatnou volbou. Jde-li ovšem už o vyšší vklady a takto „odložené“ peníze zůstanou delší dobu, je lépe poohlédnout se po jiném způsobu investování, například po podílových fondech. Dá se totiž vytvořit dostatečně rizikově rozumné portfolio a přitom dosáhnout přiměřeného výnosu.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz