Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Spořicí účty se rvou o přízeň klientů. Rostou úroky i zajištění peněz

Termínované vklady už nemají šanci, jednoznačně je porážejí spořicí účty. Ty totiž už teď slibují až 3% zhodnocení, a to bez jakýchkoliv omezení. Podívejte se, jestli je pro vás spořicí účet ten pravý a po kterém sáhnout.

Nejlepší zhodnocení bankovních vkladů už při minimálních částkách slibují spořicí účty. | foto: Profimedia.cz

Spořicí účty – možnost pro konzervativní investory
Pokud máte volné finanční prostředky, které chcete zhodnotit, ale bojíte se cenných papírů, protože je pro vás na prvním místě bezpečí vašich peněz, jsou vybrané spořicí účty pro vás tím správným řešením. Obvykle ještě bývají součástí běžných účtů, ale banky od této podmínky postupně pomalu ustupují.
 
Významným prodejním argumentem spořicích účtů je beze sporu to, že se jedná o vklady ze zákona pojištěné a přitom nevázané. Kdykoliv tudíž můžete své peníze na účet vkládat, přičemž ovšem zůstávají bez pokut k dispozici.

Nejvyšší zhodnocení vkladů právě na těchto spořicích účtech nabízejí čtyři bankovní domy – BAWAG Bank, mBank, Citibank a ING Bank N.V., organizační složka. První dva zhodnocují vklady svých klientů ročně o 3 %, zbývající dva o 2,5 %. Jelikož průměrná inflace v letošním roce velmi těsně atakuje hranici 2 % (od ledna do října 2007: 1,97), alespoň prozatím se těmto účtům dařilo nejen eliminovat vliv inflace, ale dovolily střadatelům jejich vklady ještě alespoň trochu zhodnotit. Poslední údaje však hovoří o inflaci nad 4 % (ve srovnání se stejným obdobím loňského roku), uvidíme tedy, jak budou banky na tento fakt reagovat.

Jistou obdobou spořicích účtů jsou termínované vklady, jež stále neztrácejí na důvěryhodnosti. Ty ale, na rozdíl od spořicích účtů, nutí vkladatele držet vklad v bance celou předem dohodnutou dobu. Peníze pak sice může klient vybrat dříve, nicméně se připraví i o už tak malé úrokové výnosy. Při nejnižších vložených částkách slibují při týdenní výpovědní lhůtě kolem 1 % ročně, naopak maximálně dosahují hodnot kolem 3,7 % ročně, ale s výpovědní lhůtou delší než 3 roky.
 
I vklady vybírejte obezřetně, podmínky jednotlivých bank se dost liší
Zřídit si takový účet je velmi snadné, vyjma Citibank a BAWAG Bank vám k tomu bude stačit telefon nebo přístup k internetu, na pobočku už nemusíte. Ovšem ještě nemáte vyhráno. Důvodem je podmínka podpisu smlouvy osobou vkladatele. V případě mBank si tak počkáte na kurýra, u ING Bank zase na poštovní zásilku. Celý proces zřízení účtu je tak nakonec výrazně delší než při klasickém postupu a návštěvě pobočky. Vzhledem k tomu si první peníze uložíte nejdříve za 10 dnů od podání žádosti o zřízení účtu. Jakmile vám už ale číslo účtu bude přiděleno, je třeba vložit alespoň minimální vklad (500 korun u BAWAG Bank a Citibank, mBank ani ING Bank žádné minimum nestanovily).

Podmínky BAWAG spořicí účet Citi konto eMax ING Konto
Min.vklad 500 500 0 0
Roční úrok 3% 2,50% 3% 2,50%
Přípis úroků měsíčně měsíčně měsíčně čtvrtletně
Podmínka BÚ ne ano ne ne
Dálková obsluha internet internet, telefon internet, telefon internet, telefon
PK u spoř.účtu ne ne ano ne
Navazující poplatky odchozí platba 10 Kč, výběr hotovosti 30 Kč vedení BÚ 99 Kč/měs., bezpečnostní klíč pro obsluhu internetem 450 Kč jednorázově výběr hotovosti kartou 19 Kč výpis 50 Kč/ks*
Ostatní  možnost zřízení
 1 TP
auto-sweep (automatické převody mezi BÚ a SÚ) převody mezi účty mBank v reálném čase převody jen mezi vybranými transakčními účty (max. 3)
Zdroj: fincentrum.cz
Pozn.: * měsíční a čtvrtletní výpisy (roční je zdarma)
Vysvětlivky: BÚ = běžný účet
                   SÚ = spořící účet
                   TP = trvalý příkaz
                   PK = platební karta

Jedinou bankou z námi sledovaných, která vyžaduje od klienta zřídit si u ní také běžný účet, je Citibank. Ta zabalila výhodné úročení do balíčku zvaného Citi konto s měsíčním paušálem 99 korun. V něm jsou zahrnuté kromě spořicího účtu všechny příchozí položky, odchozí platby provedené příkazy trvalými i jednorázovými (zadané elektronicky), debetní i kreditní mezinárodní platební kartu, služby přímého bankovnictví, výběry z bankomatů sítě Euronet a také běžný účet v cizí měně. Pokud však svou domovskou banku měnit nechcete, je podmínka zřízení dalšího účtu značně omezující.

Banky umožňují obsluhovat spořicí účty prostřednictvím internetového i telefonního bankovnictví a tyto služby poskytují zdarma. mBank například umožňuje majiteli spořicího účtu eMax získat platební kartu, díky níž může peníze kdykoliv a kdekoliv z účtu vybrat. U ostatních spořicích účtů je nutné peníze nejprve bezhotovostně převést na účet jiný. Veškeré bezhotovostní transakce, stejně tak i vklady v hotovosti banky rovněž provádějí zdarma.

Banka Pojištění vkladů v EUR (max.) Pojištěná částka v Kč (max.)
ING Bank 40 000 (100 % 
z 20 000 + 90 % 
z 20 000)
997 120
BAWAG Bank 25 000 656 000
Citibank 25 000 656 000
mBank 22 500 (100 % do
1 000 + 90 % 1001 - 22500)
533 984
Zdroj: banky
Pozn.: EUR na Kč přepočítáno kurzem ČNB ze dne 4. 12. 2007, tj. 1 EUR = 26,24 Kč


Není pojištění jako pojištění

Spořicí účty jsou účty pojištěné, v případě krachu peněžního ústavu se tedy střadatelé nemusejí o své peníze bát. Ovšem není pojištění jako pojištění. Standardní výše pojištěných vkladů podle českého práva činí na jednu fyzickou osobu u jediného peněžního ústavu 90 % z vkladů, maximálně však 25 tisíc eur. Evropské minimum je přitom stanoveno na 20 tisíc.

Pojištěné vklady
Pojištěny jsou veškeré vklady jak fyzických, tak právnických osob, vedené v pojištěných institucích v české nebo cizí měně, včetně úroků. Pojištěny jsou tak zejména kreditní zůstatky na běžných, termínovaných či vkladových účtech nebo vkladních knížkách, vklady potvrzené vkladovým certifikátem, vkladním listem či jiným obdobným dokumentem.

Pojištěná instituce je povinna zabezpečit identifikaci vkladatele při vedení jeho účtu nebo přijetí jeho vkladu a vést tyto údaje ve své evidenci.
Zdroj: www.fpv.cz

Výplata náhrady v případě plnění
Výplata náhrady v zákonné výši 90 %, max. 25 000 eur, se počítá z celkového kladného rozdílu. Náhrady za devizové vklady jsou vypláceny v české měně.

Fond musí na základě zákona zahájit výplatu náhrad do 3 měsíců od data oznámení o neschopnosti pojištěné instituce dostát svým závazkům. Výplaty náhrad probíhají po dobu 5 let ode dne jejich zahájení. Náhrady jsou vypláceny prostřednictvím banky s širokou pobočkovou sítí, a to jak formou bezhotovostního převodu, tak i výplatou v hotovosti.
Zdroj: www.fpv.cz

Pokud ukládáte menší částky a preferujete jistotu před vyšším zhodnocením, jistě nejsou spořicí účty špatnou volbou. Jde-li ovšem už o vyšší vklady a takto „odložené“ peníze zůstanou delší dobu, je lépe poohlédnout se po jiném způsobu investování, například po podílových fondech. Dá se totiž vytvořit dostatečně rizikově rozumné portfolio a přitom dosáhnout přiměřeného výnosu.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Odkázal jí celý majetek, nedostala ale nic. Kdy (ne)dědí družka?

Závětí ovlivníte, co bude s majetkem po vaší smrti. Pokud má ovšem závěť nějaké věcné či formální chyby, může se...

Cesta k úspěchu: začal jako zaměstnanec, dnes je spolumajitelem firmy

Do firmy Martin Dozrál nastoupil jako finanční analytik. Dnes je nejen jejím generálním ředitelem, ale i...

Tajila své dluhy. Když vše prasklo, na záchranu střechy nad hlavou bylo pozdě

Problémy se nevyhýbají ani úspěšným. Zejména v podnikání může velmi snadno nastat situace, kterou by nikdo nečekal....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: 10 důvodů, proč si Češi rekordně berou hypotéky

Premium V Česku vypukla hypoteční horečka. Banky jsou zavalené žádostmi o hypotéky a trh trhá rekordy. Zdá se ale, že je konec...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Uzavření „stavebka“ online zabere patnáct minut. Víte, co si ohlídat?

Sjednat si stavební spoření bez fyzické návštěvy pobočky umožňují dnes všechny tuzemské stavební spořitelny v několika...

Nejlepší finanční produkty roku: má je Equa, Hello bank, MONETA i KB

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2020 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů Equa bank...

Pro klienty není dobrá zpráva, když jejich oblíbená banka zmizí, říká expert

Ještě coby vysokoškolák nastoupil jako úvěrový analytik do ČSOB, o 19 let později byl členem jejího představenstva....

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...