Sonda: Půjčky zdarma nejsou jen český sen, skutečně existují

aktualizováno 
Nečekaný výdaj je vždy nepříjemný. Kdo nemá dostatečnou finanční rezervu, může sáhnout po půjčce. Internet je dnes plný nejrůznějších nabídek. V poslední době se u půjček některých nebankovních institucí objevuje slůvko „zdarma“. Jsou však opravdu zcela zdarma?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sonda iDNES.cz potvrdila, že takové snové půjčky existují – nezaplatíte skutečně ani o korunu víc, než kolik si půjčíte. Zcela zdarma se dá půjčit od pěti set korun, ale i 7 až 20 tisíc, nebo dokonce 80 tisíc korun.

Ale pozor, od nebankovních domů je získají zpravidla jen noví klienti, kteří si půjčují u konkrétní instituce vůbec poprvé. A kdo navíc nemá s půjčováním moc zkušeností, o to víc je na místě obezřetnost. Některé inzerované půjčky totiž zadarmo nejsou.

„Když se píše v inzerci zadarmo, je to určitě příjemné. Ale i tato půjčka se musí splatit – buď najednou, nebo ve splátkách. Proto vždy hledejte splatnost. Pravděpodobně bude splatná celá částka, jsou ale možné i jednotlivé splátky. Nejdůležitější je však KDY musíte peníze vrátit. Datum splatnosti je alfou a omegou takové půjčky,“ upozorňuje David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

Nesplácení přijde draho

Doba splatnosti přitom bývá většinou velmi krátká. Ze sedmi internetových nabídek, které jsme po zadání slovního spojení „půjčka zdarma“ porovnali, se splatnost pohybovala v rozsahu od několika dnů až týdnů, ale nejdéle do čtyř měsíců. Za nedodržení splatnosti pak hrozí penalizace, vysoké úročení nesplacené částky a další sankce za vymáhání pohledávky. Nesplácení takové půjčky pak přijde velice draho.

„Každý, kdo o takovéto půjčce uvažuje, by si měl důkladně přečíst nejen obchodní podmínky, ale také sazebník poplatků a dávat pozor především na poplatky, které mohou nastat v případě nedodržení splatnosti a podmínek úvěru,“ doporučuje analytička Valerie Koubová ze společnosti Scott & Rose.

Na webových stránkách poskytovatelů je podle Davida Šmejkala dobré hledat i odpovědi na otázky: Mohu si splátku odložit, na jak dlouho a kolik mě to bude stát? Jak se vyřizuje žádost a co když mi nevyhoví?

Většina půjček zdarma, které jsme porovnali, se dá uzavřít po internetu. Schválení bývá rychlé, půjčku ale nezíská každý. Nebankovní instituce si žadatele prověřují a většinou požadují k žádosti doložit například příjmy, potvrzení o zaměstnání, nebo výpis z bankovního účtu. Připsání peněz na účet, nebo výplata v hotovosti bývá rovněž rychlá. Některé nebankovní instituce totiž fungují nepřetržitě i o víkendu.

Kdo půjčí zdarma a za jakých podmínek:

 • Creditstar
  Výše půjčky: 1 000 až 7 000 Kč
  Splatnost: 5 až 30 dnů
  Parametry: První půjčka zdarma, sjednání po internetu. Poskytovatel si může vyžádat doplňující doklady, například o výpis z bankovního účtu, nebo potvrzení o příjmech. Převod peněz na účet.
 • Credit air
  Výše půjčky: 1 500 až 10 000 Kč
  Splatnost: dva měsíce
  Parametry: První půjčka zdarma, sjednání po internetu, doložení pravidelných příjmů. Převod peněz na účet, splacení do dvou měsíců ve dvou splátkách. Lze splatit předčasně bez sankce.
 • Ferratum Credit
  Výše půjčky: 2 500 až 80 000 Kč
  Splatnost: 30 dní
  Parametry: První půjčka zdarma až do výše 80 tisíc korun při dodržení splatnosti 30 dnů. Jde o revolvingový úvěr, lze ho sjednat po internetu, převod peněz na účet.
 • Kamali
  Výše půjčky: 1 000 až 15 000 Kč
  Splatnost: do 14 dní
  Parametry: První půjčka zdarma, lze splatit i předčasně bez sankce. Sjednání po internetu a na terminálech Sazky. Převod peněz na účet, nebo v hotovosti na terminálu Sazky.
 • Provident
  Výše půjčky: 3 000 až 16 000 Kč
  Splatnost: čtyři měsíce
  Parametry: První půjčka zdarma, sepsání smlouvy telefonicky nebo po internetu, asistent smlouvu přiveze k podpisu. Převod peněz na účet do dvou pracovních dnů, nebo v hotovosti při podpisu smlouvy.
 • Viva Credit
  Výše půjčky: 500 až 20 000 Kč
  Splatnost: 1 až 35 dnů
  Parametry: První půjčka zdarma, lze ji splatit i předčasně, poskytovatel si v takovém případě účtuje úroky do předčasného splacení ve výši 1,25 % za den. Sjednání po internetu, převod peněz na účet.
 • Zaplo
  Výše půjčky: 1 000 až 16 000 Kč
  Splatnost: 7 až 30 dnů
  Parametry: První půjčka zdarma, sjednání po internetu, nebo prostřednictví spolupracujících zprostředkovatelů, nutné předložit potvrzení o zaměstnání. Převod peněz na účet, v hotovosti u zprostředkovatele, nebo v síti trafik Geco.

Nový klient, dobrý klient

A proč takové půjčky zdarma vůbec existují? Jde vlastně o účinnou formu reklamy, kdy poskytovatelé získají nové klienty. Kdo půjčku splatí včas, bývá spokojen. A kdo si potřebuje půjčit znovu, může využít službu jiného poskytovatele, nebo se k věřiteli vrátit a požádat o další půjčku. Ta už však zadarmo nebude.

Zkrátka malá půjčka může být dobrá věc, když se s ní umí zacházet a splatit ji včas. Jinak dluh naroste. Podle šéfa Poradny při finanční tísni se odpovědnost Čechů v půjčování zlepšuje jen drobně. „Spíše jen ti, kdo si již prošli vymáháním, exekucemi, případně osobním bankrotem, zvažují opatrněji a připouští si i praktické situace z života, které mohou způsobit problémy se splácením a následné dlouhotrvající nepříjemnosti,“ říká Šmejkal.

Kalkulačka

Spočítejte si, kolik z úspor ukrojí inflace

Míra české inflace v srpnu 2019 vzrostla meziročně na 2,9 %.

Toto riziko samozřejmě odpadá, když si nepůjčíte a raději si na danou věc našetříte. Pak nepřichází v úvahu žádné vymáhání, žádné pokuty ani úroky. 

Pro případ nečekaných výdajů, které mohou nastat, je dobré mít uspořeno alespoň 10 tisíc korun,“ říká analytička Koubová.

„Za rozumnou rezervu považuji spíše naspořenou částku ve výši tří měsíčních výdajů celé domácnosti,“ dodává Šmejkal. Takovou rezervu ale některé domácnosti nedokážou vytvořit, protože žijí od výplaty k výplatě.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

 • Nejčtenější

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Vsadil na konopnou látku a jeho tenisky jsou dnes úspěšným hitem

Podnikatelský příběh Tomáše Rohala, který prorazil v Česku i ve světě s konopnými teniskami, není jen o úspěšné cestě...

Jakákoliv snaha zpřístupnit mladým hypotéky je vítaná, říká odbornice

Novela zákona o ČNB, kterou ještě musí projednat parlament, přinese několik změn na hypotečním trhu. Jednou z nich bude...

Obavy z propadu realitního trhu nemám, říká odborník

Investice do realitních fondů jsou stále častějším doplňkem investorských portfolií. Zda se vyplatí a jaká jsou jejich...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

 • Další z rubriky

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Sonda: Půjčky zdarma nejsou jen český sen, skutečně existují

Nečekaný výdaj je vždy nepříjemný. Kdo nemá dostatečnou finanční rezervu, může sáhnout po půjčce. Internet je dnes plný...

Jakákoliv snaha zpřístupnit mladým hypotéky je vítaná, říká odbornice

Novela zákona o ČNB, kterou ještě musí projednat parlament, přinese několik změn na hypotečním trhu. Jednou z nich bude...

Najdete na iDNES.cz