Profil produktu: stavební spoření Raiffeisen stavební spořitelny

  9:23aktualizováno  9:23
Raiffeisen stavební spořitelna se prezentuje veřejnosti figurkou šikovného specialisty ve žluté košili. Dnes si o ní a jejích produktech řekneme něco podrobněji.
Raiffeisen stavební spořitelna se prezentuje veřejnosti figurkou šikovného specialisty ve žluté košili. Tato stavební spořitelna je od března 1998 součástí finanční skupiny Raiffeisen v České republice. Akcionáři Raiffeisen stavební spořitelny jsou rakouská stavební spořitelna Raiffeisen Bausparkasse Vídeň (75%) a Raiffeisenbank a.s. Praha (25%).


Produkty

Kromě standardního stavebního spoření nabízí Raiffeisen stavební spořitelna svým klientům program pod názvem Fond oprav. Ten je určen k tvorbě společných prostředků na údržbu a modernizaci bytového fondu prostřednictvím stavebního spoření složeného z příspěvků jednotlivých nájemníků, uživatelů bytů nebo spoluvlastníků.
Obdobou zvýhodněných produktů pro mladé lidi, které nabízejí některé stavební spořitelny, je tarif pro mládež, o kterém si povíme dále.


Tarify spoření

V Raiffeisen stavební spořitelně si může účastník uzavřít svou smlouvu v jednom ze čtyř nabízených tarifů (v jiných spořitelnách se používá také označení „varianta“). Jsou to tarify R – rychlý, S – standardní, D – dlouhodobý, M – pro mládež. Jako u ostatních spořitelen i zde platí, že čím je tarif „rychlejší“, tím dříve získá účastník nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření a tím rychleji ho také musí – vyššími měsíčními splátkami – splatit. To znamená, že musí být také dostatečně bonitní, aby si tyto vyšší splátky mohl dovolit.
Pokud si někdo uzavírá smlouvu s tím, že chce čerpat překlenovací úvěr, musí si zvolit rychlý tarif. (V jiném tarifu lze čerpat překlenovací úvěr pouze výjimečně, pokud se již doba přidělení řádného úvěru blíží.)
Mladí lidé, kteří v den podání návrhu na uzavření smlouvy o stavebním spoření nedovršili ještě 25 let věku, si mohou zvolit M tarif pro mládež. Jeho výhodou je snížená úhrada za uzavření smlouvy ve výši 0,75 % cílové částky (u jiných tarifů je to 1 %), dále minimální měsíční vklad, který je třeba spořit, je ve výši pouze 0,3 % cílové částky (u jiných tarifů je 0,5%), vedení účtu ve fázi spoření je zdarma (úspora 140 Kč za rok). Úvěr lze pak splácet nejnižší měsíční splátkou v ČR ve výši 0,30 % z cílové částky. Tento tarif však není vhodný pro toho, kdo chce čerpat co nejdříve řádný úvěr. Důvodem je to, že faktor hodnotícího čísla (tedy koeficient, který se používá ve vzorci pro výpočet hodnotícího čísla) je ve výši pouze 0,7 a hodnotící číslo tedy narůstá velmi pomalu. I u tarifu D - dlouhodobého je tento faktor vyšší, roven 1,0 a hodnotící číslo zde roste rychleji. Podrobně všechny čtyři tarify popisuje následující tabulka.

Přehled tarifů (variant) spoření Raiffeisen a jejich parametrů:

TarifPoměr úspory / úvěr (v % z CČ)Koeficient ve vzorci pro výpočet HČMinimální měsíční splátka úvěru (v % z CČ) Maximální doba splácení úvěru (roky)Výše minimálního měsíčního vkladu (v % z CČ)Poplatek za uzavření smlouvy (v % z CČ)Roční poplatek za vedení účtu
R rychlý50 / 502,300,6090,51140 Kč
S standardní50 / 501,400,46130,51140 Kč
D dlouhodobý50 / 501,000,38180,51140 Kč
M pro mládež50 / 500,700,30210,30,75zdarma

HČ – hodnotící číslo (v terminologii Raiffeisen se nazývá ukazatel zhodnocení)
CČ – cílová částka


Úrokové sazby, úvěry a překlenovací úvěry

Vklady účastníka stavebního spoření jsou zde úročeny sazbou 3%. Kdo nečerpá úvěr, získá výhodnější sazbu 4%, pokud jeho smlouva trvala minimálně 60 měsíců a pokud naspořil alespoň 50 % cílové částky. Řádný úvěr ze stavebního spoření je úročen sazbou 6%, naspořit je nutno vždy alespoň polovinu cílové částky.
Výhodou úvěrů i překlenovacích úvěrů Raiffeisen spořitelny je, že jsou poskytovány zdarma.

Úrokové sazby překlenovacích úvěrů se v současnosti pohybují mezi 7,9% - 9,9%. Naspořit či jednorázově vložit je nutno alespoň 20% cílové částky. Platí při tom, že čím větší část z cílové částky má účastník naspořenu, tím nižší úrokovou sazbu pro svůj překlenovací úvěr získá. To platí jak pro běžný překlenovací úvěr, tak pro speciálně označený meziúvěr „Program privatizace bytového fondu“. Ten je určen pro financování převodu bytu nebo domu do osobního vlastnictví nebo podílnictví v rámci privatizace.
Poněkud jiný je překlenovací úvěr „Neměnná splátka“. Ten je úročen v současnosti vždy sazbou 8,9%. Pravidelná měsíční splátka zůstává stejně vysoká i po ukončení překlenovacího úvěru a jeho přechodu na úvěr ze stavebního spoření. Po vložení minimálního vkladu, který v závislosti na zvolené výši cílové částky tvoří 37% až 46% cílové částky, bude klient splácet 4 roky překlenovací úvěr se sazbou 8,9%. Poté bude splácet řádný úvěr ze stavebního spoření se sazbou 6%. Vše je ale propočteno tak, aby po celou dobu byla výše měsíční splátky konstantní. Výhodou zde je, že není nutno dále dospořovat do 50% cílové částky. Je to tedy možnost vhodná pro méně bonitní klienty, kteří nemají dostatečné příjmy na současné dospořování a zároveň splácení překlenovacího úvěru. Nevýhodou tohoto postupu je to, že se prodraží, neboť celkově klient zaplatí na úrocích více.

Co se týká požadovaného zajištění úvěrů i překlenovacích úvěrů, bez zajištění je poskytnut úvěr do 70 000 Kč, nad 300 000 Kč je třeba poskytnout jako zástavu pojištěnou nemovitost.


Výhody a nevýhody

Porovnáváme-li produkty jednotlivých spořitelen, lze u Raiffeisen najít tyto:

Výhody
  • Nulový poplatek za poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření i překlenovacího úvěru
  • Pokud se účastník vzdá nároku na úvěr, získá zvýhodněnou úrokovou sazbu 4% pro úročení vkladů (pokud smlouva trvala alespoň 5 let a naspořil alespoň 50% cílové částky)
  • V případě, že klient provede změnu smlouvy (např. změní výši cílové částky nebo tarif spoření), není uplatňována žádná čekací doba na přidělení cílové částky (řádného úvěru ze stavebního spoření)
  • M tarif pro mladé lidi do 25 let, s 25% slevou na poplatku za uzavření smlouvy a vedením účtu zdarma, se sníženým minimálním měsíčním vkladem a nízkou splátkou úvěru.
Nevýhody
  • Maximální výše úvěru ze stavebního spoření dosahuje 50% cílové částky (v některých jiných spořitelnách lze získat až 60% úvěr)
  • Úvěr ze stavebního spoření je úročen 6% (v některých jiných stavebních spořitelnách lze získat úvěr i za 5%)
  • M tarif není vhodný, pokud účastník spěchá na získání řádného úvěru ze stavebního spoření, neboť v tomto tarifu narůstá hodnotící číslo velmi pomalu.
Pokud si chcete porovnat produkty jednotlivých stavebních spořitelen, navštivte naši sekci stavebního spoření a využijte pro srovnání jednotlivých produktů nejlépe Rychlý přehled.Jaké máte zkušenosti se stavebním spořením Raiffeisen stavební spořitelny? Jste s jejími produkty a službami spokojeni nebo ne? Kterou stavební spořitelnu považujete za nejlepší a proč? Podělte se s námi a s ostatními zájemci o stavební spoření o své názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz