Poprvé v Česku se budou děti ve škole učit, jak nespadnout do dluhů

aktualizováno 
Liberecké děti se budou učit, jak nespadnout do dluhů, nenaletět podvodníkům a ohlídat si peníze. Učení prý bude žáky bavit, pomůže jim speciální počítačová hru.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Do základních škol přivádí revoluční novinku město Liberec. Právě tam mohou školáci vyzkoušet novou speciální vzdělávací počítačovou hru, která je má naučit hospodařit s penězi tak, aby se nedostaly do problémů.

Projekt je určený pro žáky druhého stupně a liberecké školy se do něj hlásí dobrovolně. Hra je postavená na reálných situacích. "Žák si hraje s konkrétní rodinou, s jejím rozpočtem. Má na výběr ze tří dovolených a musí přizpůsobit život rodiny tomu, aby na dovolenou mohla jet. Musí umět šetřit," vysvětlila základní princip Eva Polachová ředitelka Akademie vzdělávání společnosti OVB Allfinanz.

PILOTNÍ PROJEKT

Liberecké základní školy jsou v Česku první, které projekt vyzkoušejí. Pokud se osvědčí, rozšíří se novinka i do dalších měst a krajů. Náplní jsou výukové podklady, testy, ale také internetové aplikace, které žáky motivují a doplňují učivo o penězích, šetření, dobrých a špatných smlouvách, úvěrech.

Systém se snaží napodobit i atmosféru v rodině, když dítě začne šetřit. Na to, aby uspořil na dovolenou, má ve hře šest měsíců. Žák například může matce zakázat pravidelnou návštěvu kadeřníka, ale to se rychle projeví na jejím faktoru štěstí a spokojenosti. Může přestat bratra posílat do houslí a otci nařídit brigádu. Všechna rozhodnutí mohou mít důsledky, mohou se na rodině negativně odrazit a školák s tím musí počítat. "Jeho úkolem je s rodinou si hrát," dodala Polachová.

"Kromě hry nabízíme libereckým základním školám i lektora, který by s dětmi problematiku prošel," doplnila Polachová. Škola dostane na internetovou aplikaci svůj vlastní přístup, který je anonymní, ale škola si v něm může najít hodnocení a známky žáků. Není to ale jen hra, ale prostředek k tomu, aby se žáci naučili alespoň trochu rozumět financím či úvěrům, naučí se číst lépe ve smlouvách, aby věděli, kterou je vhodné podepsat a kterou nikoliv.

"Některé firmy nejsou seriózní a staví svou strategii na tom, že lapí lidi, kteří nebudou schopni splácet půjčku. Ostatně některé firmy ani nechtějí, aby tito lidé spláceli, protože jinak by jim jejich byznys nefungoval," vysvětloval nebezpečí primátor Liberce Jiří Kittner. Podle něj by po speciálním projektu měly děti vědět, nač si dát pozor, před čím být ostražitý.

pOČÍTAČOVÁ HRA

Nejzajímavější součástí je interaktivní hra založená na principu her zvaných "real strategy". Dítě je manažerem rodiny a má za úkol ušetřit na jednu ze tří možných dovolených tak, aby počítačoví rodiče ani děti nebyli nešťastní. Test má formu on-line komiksu.

"Nepředpokládám, že z dětí uděláme ekonomy, ale chceme, aby se v tom naučily orientovat a hlavně, aby poznaly, že ona supervýhodná nabídka na ulici není tak dobrá a že je dříve nebo později dovede do průšvihu."

Když se projekt v Liberci osvědčí, rozšíří se i do dalších regionů. Nápad podporují i ministerstva školství a financí, protože finanční gramotnost považují za velký problém. Program připravila finanční poradenská společnost OVB Allfinanz, školy ani Liberec hru neplatily.

"Od základních škol musíme společnost vzdělávat ve finanční gramotnosti a vést žáky k odpovědnosti a například jim ukázat, jak se vyrovnat s finančními komplikacemi. Liberec byl pro náš cíl ideálním regionem, protože má rozvinuté samostatné školství," vysvětloval smysl akce člen představenstva firmy Michal Knapp.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Kolik letos zaplatíte v Chorvatsku v restauraci a v supermarketu?

Ilustrační snímek

Jadran není levný, ale i tam se dá ušetřit. Přinášíme přehled cen, kolik stojí v Chorvatsku potraviny, drogistické...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Za pár let jde do důchodu, a tak zvažuje, co s našetřenými penězi

Ilustrační foto

Sedmapadesátileté Janě vyprší za tři roky penzijní i životní pojištění. Už nyní přemýšlí, jak naloží s uspořenými...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Úrokové sazby u hypoték se zastavily, některé banky dokonce zlevňují

Ilustrační snímek

Průměrná úroková sazba u hypoték v únoru klesla ze tří procent na 2,99 procenta, takže se v podstatě žádná velká změna...

Úrokové sazby hypoték rostou, atakují hranici tří procent

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál pokračují v růstu. V lednu se vyšplhaly na hranici tří procent. Zájem o hypotéky...

V Eurojackpotu padla druhá nejvyšší výhra - výherce si odnese půl druhé miliardy...

V Eurojackpotu padla druhá nejvyšší výhra - výherce si odnese půl druhé miliardy...

Kurzy.cz Obrovské štěstí se usmálo na zatím neznámého výherce Eurojackpotu z Česka, který vyhrál 1,4 miliardy korun. V prvním vý...

Najdete na iDNES.cz