Podnikatelský účet: co nabízejí banky

aktualizováno 
Vybrat správný podnikatelský účet je složité. V první řadě však každého napadne otázka: Musím vůbec mít jako podnikatel speciální podnikatelský účet? A co když podnikám „na vedlejšák“, musím mít jiný účet než ten, na který mi zaměstnavatel posílá peníze?

Bohatství, peníze, luxus - Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

Bankovní účet pro podnikání skutečně nikdo mít povinně založený nemusí, avšak někdy se bez jeho existence obejít zkrátka nedá. Od července 2004 platí například zákon o omezení plateb v hotovosti, který až na několik výjimek, mezi něž patří například daně, nařizuje platit bezhotovostně částky vyšší než 15 000 eur nebo ekvivalent v jiných měnách.

Mít založený účet je prakticky nezbytné i tehdy, pokud podnikatel pracuje pro státní instituce nebo orgány samosprávy, kde bývá proplacení faktury v hotovosti komplikované. Při přijímání plateb ze zahraničí se už bez bankovního účtu takřka obejít nedá.  Čísla bankovních účtů, na kterých jsou soustředěny peněžní prostředky z podnikatelské činnosti, musí podnikatel oznámit svému finančnímu úřadu.

Je možné používat k podnikání i soukromý účet, i když se tím patrně dostaneme do kolize s obchodními podmínkami banky. Při menším množství daňově relevantních operací je to ale možné a jako podklad k daňové evidenci postačující. To je typické pro podnikatele s vedlejší činností, kteří mají jiný zdroj příjmů.

Mít pro podnikání zvláštní účet je praktičtější při větším počtu operací a zejména tehdy, pokud si nechává podnikatel externě zpracovat daňovou evidenci či účetnictví. Pro účetní je problematické odlišovat podnikatelské transakce od soukromých, to jejich práci zdržuje, a tím také prodražuje.

Obecně spíše doporučuji založit si pro podnikání zvláštní účet. Paušální bankovní poplatky nejsou vždy vysoké a každý nepochybně uvítá, pokud si informace o svých soukromých bankovních operacích ponechá jen sám pro sebe.

(František Brabec, daňový poradce)

Odvaha riskovat, dobrý nápad, chuť podnikat a píle, to jsou nezbytné předpoklady pro vybudování úspěšné živnosti. Když něco chybí, výsledek podnikání je nejistý. Čtěte v aktuálním tématu ZDE.

Jaká je nabídka bank pro podnikatele? 

Již jsme si řekli, že mít k podnikání speciální účet není povinnost. Jak bylo řečeno, podnikatel se může rozhodnout i k tomu, že bude mít účet, který jinak nabízejí banky pro drobné (retailové) klienty. Ale pozor: v bance vám to budou vysvětlovat jinak! Na dotaz, zda může podnikatel užívat účet pro běžné občany, odpověděly ano jen Raiffeisenbank a ČSOB.

Přitom slova tiskového mluvčího ministerstva financí Marka Zemana potvrzují opak: „Povinnost mít účet pro podnikatele neexistuje, a pokud někdo využívá účet pro drobnou klientelu a ten mu vyhovuje, mohou mu v takovém konání bránit jen podmínky některé banky.“

Ve finančních ústavech najdou podnikatelé poměrně bohatou nabídku. Účty se liší podle toho, jaký obrat na nich klient očekává; někde si mohou vybrat i podle profese. Setkat se můžeme například s účty pro lékaře, architekty, soudce či pojišťovací poradce. Měsíční paušál může činit padesát korun, ale taky téměř desetinásobek. Udělali jsme pro vás srovnání základních produktů bank pro podnikatele.

Chcete vědět, co nabízejí jednotlivé banky? Přehledné srování nabídek naleznete ZDE.

Máte podnikatelský účet, nebo používáte produkty pro drobnou klientelu? Připadají vám účty pro podnikatele drahé? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Kolegyně mají dovolenou a šéf mi nařídil přesčasy. Můžu odmítnout?

ilustrační snímek

Podle statistik počet přesčasových hodin sice klesá, avšak v létě a období dovolených se asi některým z nás nevyhnou....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Kolik mít v důchodu? Ideálně 21 755 korun měsíčně, míní Češi

Ilustrační snímek

I když čeští důchodci dostali od státu letos přidáno, průměrná penze je nyní 13 377 korun. Řada současných důchodců...

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

Úrokové sazby hypoték rostou, atakují hranici tří procent

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál pokračují v růstu. V lednu se vyšplhaly na hranici tří procent. Zájem o hypotéky...

Desítky tisíc lidí budou refinancovat hypotéku. Jaké mají možnosti

Ilustrační snímek

Letos vyprší mnoha klientům bank fixace u hypoték. Týká se to zejména těch, kteří si v roce 2014 sjednali hypotéku s...

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

Evropské banky na pokraji propasti záporných sazeb

Evropské banky na pokraji propasti záporných sazeb

Kurzy.cz Pokud si myslíte, že výsledky amerických bank nedopadly dobře, počkejte si na ty evropské. Zatímco banky z Wall Street ...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚČETNÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz