Podnikatelský účet: co nabízejí banky

aktualizováno 
Vybrat správný podnikatelský účet je složité. V první řadě však každého napadne otázka: Musím vůbec mít jako podnikatel speciální podnikatelský účet? A co když podnikám „na vedlejšák“, musím mít jiný účet než ten, na který mi zaměstnavatel posílá peníze?

Bohatství, peníze, luxus - Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

Bankovní účet pro podnikání skutečně nikdo mít povinně založený nemusí, avšak někdy se bez jeho existence obejít zkrátka nedá. Od července 2004 platí například zákon o omezení plateb v hotovosti, který až na několik výjimek, mezi něž patří například daně, nařizuje platit bezhotovostně částky vyšší než 15 000 eur nebo ekvivalent v jiných měnách.

Mít založený účet je prakticky nezbytné i tehdy, pokud podnikatel pracuje pro státní instituce nebo orgány samosprávy, kde bývá proplacení faktury v hotovosti komplikované. Při přijímání plateb ze zahraničí se už bez bankovního účtu takřka obejít nedá.  Čísla bankovních účtů, na kterých jsou soustředěny peněžní prostředky z podnikatelské činnosti, musí podnikatel oznámit svému finančnímu úřadu.

Je možné používat k podnikání i soukromý účet, i když se tím patrně dostaneme do kolize s obchodními podmínkami banky. Při menším množství daňově relevantních operací je to ale možné a jako podklad k daňové evidenci postačující. To je typické pro podnikatele s vedlejší činností, kteří mají jiný zdroj příjmů.

Mít pro podnikání zvláštní účet je praktičtější při větším počtu operací a zejména tehdy, pokud si nechává podnikatel externě zpracovat daňovou evidenci či účetnictví. Pro účetní je problematické odlišovat podnikatelské transakce od soukromých, to jejich práci zdržuje, a tím také prodražuje.

Obecně spíše doporučuji založit si pro podnikání zvláštní účet. Paušální bankovní poplatky nejsou vždy vysoké a každý nepochybně uvítá, pokud si informace o svých soukromých bankovních operacích ponechá jen sám pro sebe.

(František Brabec, daňový poradce)

Odvaha riskovat, dobrý nápad, chuť podnikat a píle, to jsou nezbytné předpoklady pro vybudování úspěšné živnosti. Když něco chybí, výsledek podnikání je nejistý. Čtěte v aktuálním tématu ZDE.

Jaká je nabídka bank pro podnikatele? 

Již jsme si řekli, že mít k podnikání speciální účet není povinnost. Jak bylo řečeno, podnikatel se může rozhodnout i k tomu, že bude mít účet, který jinak nabízejí banky pro drobné (retailové) klienty. Ale pozor: v bance vám to budou vysvětlovat jinak! Na dotaz, zda může podnikatel užívat účet pro běžné občany, odpověděly ano jen Raiffeisenbank a ČSOB.

Přitom slova tiskového mluvčího ministerstva financí Marka Zemana potvrzují opak: „Povinnost mít účet pro podnikatele neexistuje, a pokud někdo využívá účet pro drobnou klientelu a ten mu vyhovuje, mohou mu v takovém konání bránit jen podmínky některé banky.“

Ve finančních ústavech najdou podnikatelé poměrně bohatou nabídku. Účty se liší podle toho, jaký obrat na nich klient očekává; někde si mohou vybrat i podle profese. Setkat se můžeme například s účty pro lékaře, architekty, soudce či pojišťovací poradce. Měsíční paušál může činit padesát korun, ale taky téměř desetinásobek. Udělali jsme pro vás srovnání základních produktů bank pro podnikatele.

Chcete vědět, co nabízejí jednotlivé banky? Přehledné srování nabídek naleznete ZDE.

Máte podnikatelský účet, nebo používáte produkty pro drobnou klientelu? Připadají vám účty pro podnikatele drahé? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz