Německo opět táhne Evropu, týden na trzích končil v pozitivním duchu

  9:30aktualizováno  9:30
V USA znovu vzrostl počet hypotečních úvěrů s platbou, opožděnou minimálně o 30 dní. To dokazuje, že trh s bydlením ve Spojených státech amerických rozhodně není stabilizován. Naproti tomu německá ekonomika se začíná zlepšovat, hlavně díky exportu.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Evropě se mezi nejdůležitější zařadily další fundamenty z Německa, které dokázaly potvrdit, že se situace v největší evropské ekonomice postupně zlepšuje. Index ekonomického sentimentu (ZEW) totiž v srpnu prudce rostl až na hodnotu 54,9 b., kde se naposledy pohyboval před více než třemi lety. Stabilizace německé ekonomiky je přitom tažena především opětovným nárůstem zahraniční poptávky, která začala vedle počtu nových objednávek zvyšovat konečně také export.

To, že se situace výrazně lepší, pak v pátek potvrdily také ukazatele aktivity ve výrobním sektoru a sektoru služeb, které v Německu znovu rostly. Pokud tedy některé ekonomice skutečně celosvětová monetární a fiskální expanze pomáhá, je to právě německá, jejíž průmysl se díky celosvětovému vládnímu utrácení začíná stavět na nohy. To je samozřejmě dobrá zpráva nejen pro celou eurozónu, ale také pro Českou republiku, která je s Německem spojena pupeční šňůrou. Přehnaný optimismus však stále není na místě. V momentě, kdy tyto monetární a fiskální stimuly vymizí, problémy velmi pravděpodobně mohou znovu vyplout na povrch.

Ze Spojených států se v tomto týdnu obchodníci dočkali především výsledků z amerického trhu s bydlením. Ty však zůstaly mírně za očekáváním. Snižovaly se totiž jak počty nově udělených stavebních povolenek, tak nově zahájených staveb. Pokles byl však minimální a celkový počet zůstává nadále vysoko nad tím, kde se pohyboval ještě začátkem tohoto roku.

Přísun nepříjemných zpráv se však těmito nezastavil. Ve čtvrtek totiž vyšlo najevo, že v USA v druhém kvartálu opět vzrostl počet hypotečních úvěrů s 30 dnů a více opožděnou platbou. Ve Spojených státech je tak nyní 9,24 % ze všech hypoték zpožděných a bude-li toto číslo narůstat, stabilizace na tamním trhu s bydlením může nadále balancovat na hraně. Americký Fed totiž, chtě nechtě, bude muset jednou začít stahovat nadměrnou likviditu z trhu, a až se tak stane, úrokové sazby z hypoték začnou opět růst. To může následně situaci na trhu s bydlením velmi rychle opět zhoršit.

Slabší zprávy z USA však trhy nakonec vstřebaly, a tak si akcie proti minulému týdnu v pátek odpoledne dokázaly mírně polepšit. Například německý DAX rostl o 1,4 %, americké indexy pak byly výše o 0,5 %.

Dolar znovu slábl, koruna naopak zpevňovala

Lepší zprávy z Evropy a rostoucí akcie se promítly také do obchodování na devizovém trhu, kde se začalo znovu dařit evropské měně. Ta si v pátek, i přes pondělní oslabení, připisovala na páru s dolarem 0,9 % a znovu se tak vyhoupla až nad hranici 1,43 EUR/USD. Euro se tak v uplynulém týdnu stalo nejsilnější z nejvíce obchodovaných měn, když se vyvezlo na rostoucím optimismu ohledně vývoje v Německu. Podstatně hůře si vedla ale například britská libra. Ačkoli se jedná rovněž o měnu, která dokáže profitovat z růstu akcií, kolena ji tentokrát opět podlomila Bank of England.

Ve středu zveřejněný zápis z posledního zasedání banky totiž odhalil, že tři členové Výboru pro měnovou politiku, včetně guvernéra, hlasovali pro ještě agresivnější vystupňování měnové politiky. Právě díky Bank of England se proto libra k dolaru koncem týdne prodávala téměř beze změny na ceně 1,6550 GBP/USD.

Z Česka jsme se tentokrát žádných silných ekonomických dat nedočkali, ani to však koruně nebránilo v dalším růstu. Česká měna se dokázala vyvézt na vlně optimismu na finančních trzích z druhé poloviny týdne a zpevňovala jak na páru s eurem, tak k dolaru. Zatímco k euru rostla o 0,7 % na 25,50 EUR/CZK, k dolaru zpevnila o 1,6 % na 17,80 USD/CZK. Koruna však ve střední Evropě nebyla jedinou, ke které se obchodníci uchylovali, když si podobným růstem prošel také polský zlotý a o něco menším pak maďarský forint. Středoevropský region, na který se obchodníci stále dívají jako na rizikovější destinaci, tedy nadále získává na atraktivitě s tím, jak mezi obchodníky roste chuť vyhledávat aktiva s vyšším výnosem. 

Cena ropy začala stoupat. Zemní plyn nejlevnější za 7 let

Cena ropy v uplynulém týdnu začala znovu stoupat. K tomu velkou měrou přispěly výsledky amerických ropných zásob, které ve středu zveřejnil Úřad pro energetické informace. Podle toho totiž v minulém týdnu klesly v USA zásoby ropy o skokových 8,4 milionu. Trh přitom počítal s jejich růstem o 1,1 milionu barelů.

Cena severomořského brentu tak vystoupala ve středu až nadosah hranice 75 USD za barel a, i když v pátek klesla zpět pod 74 USD, oproti pondělku byla o více než tři dolary dražší. Zcela opačným směrem se naopak vydala cena zemního plynu. Ta klesla na své sedmileté minimum až pod hranici tří dolarů. Zásoby zemního plynu totiž prudce stoupají, zatímco poptávka klesá. Podle amerického ministerstva pro energetiku se jen v minulém týdnu zvýšily o dalších 52 miliard kubických stop na 3,2 bilionu, což je o pětinu více, než hladina, které dosahovaly v předchozím roce.

Ani v příštím týdnu se obchodníci na světových trzích nudit rozhodně nebudou. Z Evropy totiž přijdou velmi zajímavé výsledky německé podnikatelské důvěry (IFO) a pravidelná měnová statistika ECB. Spojené státy pak nabídnou index spotřebitelské důvěry, ukazatel vývoje ceny domů, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a v neposlední řadě zpřesněný údaj HDP za druhý kvartál.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Perličky z české úvěrové historie: útrapy žadatelů, výdělky v bankách

Kolik se vydělávalo v bankách - od ředitele po úředního sluhu.

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je závazek na řadu let. Víte však, jak dlouhá je u nás historie hypoték, s...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

17.07.2019 Věk rodičů v Jihomoravském kraji v roce 2018

17.07.2019 Věk rodičů v Jihomoravském kraji v roce 2018

Kurzy.cz Průměrný věk matek dětí narozených v Jihomoravském kraji v roce 2018 překročil hranici 31 l...

Advantage Consulting, s.r.o.
S JAVOU KOLEM SVĚTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz