Která karta je nejvýhodnější?

aktualizováno 
Balíčky služeb obsahují ve většině případů nejen běžný účet nebo služby přímého bankovnictví, ale i platební kartu. Klientovi se tak otevírají možnosti, jak ušetřit při výběru hotovosti nebo platbě u obchodníka. Jak se vám karta může vyplatit?

I ty nejméně obsáhlé balíčky služeb v nabídkách českých bank obsahují platební kartu. Výjimku tvoří pouze eBanka, která ji v rámci svých programů nenabízí a klient např. za elektronickou kartu musí zaplatit 280 Kč ročně. eBanka naštěstí své klienty částečně zvýhodňuje jinak, a to poplatkem za výběr hotovosti z bankomatu, který je na území ČR 6,90 Kč. Ostatní banky mají  v nabídce elektronické a embosované platební karty, které vydávají a popřípadě i vedou klientovi zdarma. Měsíčně si však poplatek za vedení platební karty účtuje u programu Klasik Poštovní spořitelna.

Embosovaná karta jen v jednom balíčku

Pokud bychom se podívaly na typy platebních karet, pak na výběr klient většinou dostane u tuzemských bank v případě elektronických platebních karet značku Maestro nebo VISA Electron a u embosovaných MasterCard Standard či VISA Classic. V základním balíčku nabízí embosovanou platební kartu pouze HVB Bank u konta Pohoda a nebo GE Money Bank, jestliže si tuto platební kartu vyberete jako jeden z produktů. Ty vám banka nabízí k výběru v základním měsíčním paušálu 79 Kč.

Čipové karty nejsou výjimkou

U Komerční banky, ČSOB, Poštovní spořitelny, Volksbank a Živnobanky získá klient v základním balíčku elektronickou platební kartu s čipem. Uvedené banky ji vydávají automaticky a její majitel tak získává bezpečnější kartu, která v případě autorizace platby či výběru vyžaduje zadání PINu a potvrzení celé transakce. Je však také nutné, aby čipové technologii byl přizpůsoben bankomat nebo platební terminál, který transakci autorizuje. V případě bankomatů ČSOB a KB to rozhodně nebude problém, vzhledem k tomu, že tyto banky již všechny své bankomaty na bezpečnější technologii převedly. Další banky (např. GE Money Bank, Raiffeisenbank) tuto technologii postupně také zavádějí, a to nejen na bankomatech, ale i na platebních terminálech obchodníků.

Banka

Výběr z ATM

BAWAG Bank CZ

u ČSOB 5 Kč, ostatní 25 Kč

Citibank

15 Kč u všech bankomatů v ČR*

Česká spořitelna

u ČS 6 Kč, ostatní 25 Kč + 0,5 % z částky

ČSOB

u ČSOB 5 Kč, ostatní 25 Kč

eBanka

u eBanky 6,90 Kč, ostatní 29,90 Kč**

GE Money Bank

2 výběry zdarna***, další 5 Kč u GEMB, ostatní 25 Kč

HVB Bank

9 Kč u všech bankomatů v ČR

Komerční banka

u KB 6 Kč, ostatní 35 Kč

Poštovní spořitelna

u ČSOB 5 Kč, ostatní 25 Kč

Raiffeisenbank

první 2 výběry u RB 5 Kč, další 9 Kč, ostatní první dva 19 Kč, další 25 Kč

Volksbank CZ

vlastní 2,50 Kč, ČSOB 5 Kč, ostatní 25 Kč

Živnostenská banka

u ŽB zdarma****, ostatní 40 Kč

Pozn.: *při zůstatku na účtech Citibank nad 100 tisíc Kč první 2 výběry v měsíci zdarma, ** u programů "Zdarma" výběry u všech bankomatů v ČR za 6,90 Kč, *** za vzniklou účetní položku použitím platebním kartypři výběru z bankomatu vždy účtován poplatek 6 Kč, **** u Os.menu Economy od třetího výběru z bankomatu ŽB poplatek 5 Kč. Zdroj: Banky

Za poplatky ušetříte u obchodníka

Platební karta svému majiteli přináší nejen možnost bezpečněji nakládat se svými finančními prostředky, ale také úsporu při výběru hotovosti či platbách za služby a zboží. Platby kartou u obchodníků jsou totiž jak v ČR, tak v zahraničí prováděny bez poplatku. V případě výběru hotovosti z bankomatu většinou zaplatíte částku několikanásobně nižší, než kdybyste si peníze vybírali na přepážce banky. Ceny se pohybují od 2,50 Kč z bankomatu Volksbank až po 40 Kč za výběr z cizího bankomatu kartou Živnobanky. Ta však majitele svých karet zvýhodňuje bezplatnými výběry z vlastních bankomatů, pokud používají produkt Osobní menu Standard, Forte, Grand, či Student.

Bezplatné výběry z bankomatů nenabízí jen Živnobanka. V omezeném množství a za splnění určitých podmínek mohou také klienti České spořitelny používající Výhodný program získat 2, u Komplexního programu dokonce 5 výběrů zdarma. Citibank klientům nabízí 2 výběry bez poplatku, jestliže zůstatek na depozitních vkladech neklesne měsíčně pod 100 tisíc korun (v ten moment odpustí banka klientovi i poplatek za vedení účtu ve výši 250 Kč). Cenově zvýhodněné mají výběry i GE Money Bank a Raiffeisenbank. U GEMB však výběr zdarma znamená, že bude majiteli karty naúčtována položka za výběr hotovosti 6 Kč, však již ne pětikoruna za využití bankomatu.

Bankomaty společně s platební kartou nenabízejí jen výběr hotovosti. Bankomaty umožňují i zjištění zůstatku, dobíjení kreditu či platbu faktury mobilním operátorům, vložení hotovosti na účet, podání žádosti o úvěr nebo zadání jednorázového příkazu k úhradě. Protože jsou tyto služby prováděny de facto platební kartou, nejsou zpoplatněny nebo jsou v některých případech alespoň cenově zvýhodněny.

Kolik zaplatíte za služby on-line brokerů? Který je nejlevnější a který vám nabídne nejvíce služeb? To se dozvíte v našem aktuálním tématu.

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Sonda: Půjčky zdarma nejsou jen český sen, skutečně existují

ilustrační snímek

Nečekaný výdaj je vždy nepříjemný. Kdo nemá dostatečnou finanční rezervu, může sáhnout po půjčce. Internet je dnes plný...

Ručil synovi u hypotéky. Teď bydlí v pronájmu ve škole

ilustrační snímek

Jaroslav z Plzně brzy ovdověl. Zůstal sám na péči a výchovu syna, kterému v té době bylo 14 let. Snažil se mu...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Kurzy.cz Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placení lidé Školníci, kuchařky nebo knihovní...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz