Co dělat a na co máte nárok, když má vlak zpoždění

aktualizováno 
Vlaky využívají Češi k osobní dopravě mnohem častěji než letadla. Řada lidí však nemá dostatečný přehled, co dělat a na co je nárok, když se vlak zpozdí. Zpoždění u železniční dopravy je přitom poměrně časté. Jak je to s odškodněním a kdy přesně vznikne nárok, vysvětluje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když dojde ke zpoždění vlaku, jakou mají dopravci povinnost a co dělat, když je zpoždění příliš dlouhé? 
V případě zpoždění při příjezdu nebo odjezdu je dopravce povinen průběžně informovat cestující o aktuální situaci a předpokládaném čase odjezdu a příjezdu vlaku. 

Pokud je ohlášené zpoždění vlaku na příjezdu delší než hodinu, je pravděpodobné, že ani do cílové stanice vlak nepřijede s kratším než hodinovým zpožděním, pak mají cestující možnost výběru. Buď se mohou rozhodnout, že cestu zruší. V takovém případě mají právo na vrácení jízdného za neuskutečněnou část cesty. Druhou možností je pokračovat v cestě do cílové stanice. V obou případech přitom vznikne cestujícím nárok, aby jim železniční dopravce vyplatil odškodnění za zpoždění vlaku.

Jak vysokou kompenzaci mohou cestující požadovat, když má vlak zpoždění?
Výše odškodnění závisí na délce zpoždění vlaku. Pokud zpoždění mezi výchozí a cílovou stanicí činí 60 až 119 minut, může cestující od železničního dopravce požadovat odškodnění ve výši 25 % ceny jízdenky. U zpoždění přesahujícího 120 minut činí výše kompenzace 50 % ceny jízdenky. Ani v jednom případě ale cestující neztrácí nárok na přepravu. 

Co když má ale cestující předplacenou síťovou jízdenku, protože jezdí hodně často a nechce si kupovat jednotlivé jízdenky?
V takovém případě mají dopravci stanovené jednorázové odškodnění, například České dráhy odškodní držitelé síťové jízdenky částkou 50 korun při zpoždění 60 až 119 minut, při zpoždění přesahující 120 minut je kompenzace stanovena na 100 korun. 

Eduarda Hekšová

  • Vystudovala kybernetiku na ČVUT Praha.
  • Má dlouholeté zkušenosti z finančního i veřejného sektoru
  • Od roku 2018 je ředitelkou dTestu, který poskytuje spotřebitelům mimo jiné odbornou pomoc a poradenství při řešení problémů.

Eduarda Hekšová, ředitelka dTestu

Jak se o kompenzaci hlásit? Existují nějaké časové limity?
Pro uplatňování kompenzací mají dopravci různě nastavená pravidla, která jsou stanovena ve smluvních přepravních podmínkách dopravců. Proto vždy doporučujeme cestujícím přečíst si před jízdou příslušné přepravní podmínky, nebo alespoň jejich výňatek, který kompenzace řeší.

Do kdy musí dopravce vyplatit odškodnění a jakou formou?
Odškodnění vyplácí dopravce do jednoho měsíce od podání žádosti. Odškodnění přitom může být ve formě poukázek nebo jiných služeb. Na žádost cestujícího je ale povinen vyplatit kompenzaci v penězích.

S jakými překážkami se spotřebitel může při uplatňování svých nároků setkat?
Dopravce nemá povinnost odškodnění poskytnout, pokud by jeho výše nedosahovala alespoň čtyř eur, tedy přibližně 100 korun. Cestující nemá nárok na odškodnění ani v případě, že o zpoždění byl informován dříve, než si zakoupil jízdenku. To samé platí i pro případ, kdy je zpoždění vzhledem k pokračování jiným spojem kratší než 60 minut.

Na co dalšího má cestující právo, když se vlak zpozdí?
Pokud je zpoždění při příjezdu nebo odjezdu delší než 60 minut, měl by dopravce nabídnout cestujícím zdarma i občerstvení úměrně k čekací době, pokud je ve vlaku či stanici k dispozici. Dále má cestující nárok na hotelové nebo jiné ubytování a přepravu mezi železniční stanicí a místem ubytování v případě, že je nutný pobyt na jednu nebo více nocí.

Pokud vlak uvízl na trati, má cestující nárok na přepravu z vlaku do náhradní výchozí nebo cílové stanice, pokud je to možné. Dopravce musí pro cestující vypravit náhradní dopravní spoje, pokud není dále možné pokračovat v jízdě vlakem.

Platí u různých železničních dopravců stejná pravidla?
Na všechny železniční cesty a dopravní spoje se vztahuje evropské nařízení o právech a povinnostech cestujících v železniční dopravě. Evropské nařízení stanoví jen minimální výši odškodného v případě zpoždění. V České republice se nicméně zatím toto nařízení závazně uplatňuje jen v mezinárodní železniční dopravě. Ve vnitrostátní železniční dopravě stále platí výjimka, a to do 3. prosince 2019, a jednotliví dopravci poskytují v případě zpoždění kompenzace na základě dobrovolnosti a vlastní zákaznické politiky. Proto je třeba se vždy seznámit s podmínkami jednotlivých dopravců.

Někteří dopravci však poskytují v případě zpoždění i vyšší odškodnění, než je stanoveno v nařízení. Výše odškodnění pak bývá určena například podle toho, z jakých důvodů ke zpoždění došlo. Pokud se jedná o zpoždění zaviněné ze strany dopravce, je odškodnění vyšší než u nezaviněného zpoždění, kterému dopravce nemohl zabránit. Podrobná úprava odškodnění je obsažena v přepravních podmínkách dopravců. 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

KVÍZ: Znáte fakta o cloudu? Otestujte se

ilustrační snímek

Přijít o důležitá data může být drahá záležitost a tak většina z nás hledá spolehlivé a bezpečné zálohování. Už jste...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Finanční plánování: Jak vyjít s penězi, když jste sami na dítě

ilustrační snímek

V posledních letech se ročně rozvede kolem 25 tisíc manželství. Rozpadají se přitom častěji rodiny s nezletilými dětmi....

Turecká lira. Došla investorům trpělivost?

Turecká lira. Došla investorům trpělivost?

Kurzy.cz Turecká lira patřila během posledních tří měsíců k nejvíce posilujícím měnám rozvojových trhů, a to jak vůči dolaru, ta...

Najdete na iDNES.cz