Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co si ohlídat na brigádě, abyste získali co nejvíce peněz

Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Co si musí ohlídat, aby neprodělali na daních a naopak získali zpět to, co už zaplatili? Mladým lidem radí Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Studenti pracují nejčastěji na dohodu o provedení práce, která musí být písemná. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Brigádníci nejčastěji pracují na dohodu o provedení práce, která umožňuje odpracovat maximálně 300 hodin v kalendářním roce pro jednoho zaměstnavatele. Ani oni, ani zaměstnavatelé tak nemusejí platit odvody na zdravotní a sociální pojištění.

„Díky slevám na poplatníka a zároveň na studenta je navíc u výdělku do 10 tisíc korun měsíčně nezasáhne ani daň z příjmu. Když si student ohlídá podpis růžového formuláře, tedy prohlášení poplatníka ze závislé činnosti, které ho ke slevám opravňuje, dostane přesně tolik, kolik si vydělal,“ říká daňová poradkyně Blanka Štarmanová.

Dohoda o provedení práce musí být uzavřena písemně. Před nástupem do práce by měl brigádník podepsat růžové prohlášení k dani. V opačném případě dostane méně peněz, jelikož za něj zaměstnavatel odvede daň z příjmu. Po skončení pracovního poměru by měl brigádník dostat potvrzení o příjmech ze závislé činnosti nebo si ho vyžádat. Na jeho základě totiž zpracuje po skončení roku daňové přiznání. A pokud neměl jiné příjmy, daň mu bude vrácena.

Může se hodit

Hledáte práci? Podívejte se na jobDNES.cz.

Potřebujete profesionální životopis? Vytvořte si ho zdarma, rychle a jednoduše na jobDNES.cz.

Další možností, jak získat přeplatek zpět, je po skončení roku požádat zaměstnavatele o roční zúčtování. „V takovém případě už brigádník nepodává daňové přiznání a zaplacenou daň mu vrátí přímo zaměstnavatel. O roční zúčtování však může student požádat pouze posledního zaměstnavatele v roce a za předpokladu, že u všech předchozích zaměstnání podepsal prohlášení poplatníka a žádné zaměstnání se nepřekrývalo,“ vysvětluje daňařka.  

Daňové přiznání se studentům vyplatí

Studenti s více souběžnými brigádami u různých zaměstnavatelů v jednom měsíci daňové přiznání podat musí. A i když to mnozí mohou vnímat jako nepříjemnost, správně podané daňové přiznání se může vyplatit.

U jednoho zaměstnavatele totiž podepíše růžové prohlášení poplatníky, ve kterém uplatní slevu na poplatníka i na studenta zároveň. Druhý příjem pak bude snížen zase o 15% daň. „Když pak vyplní daňové přiznání podle potvrzení o příjmech ze závislé činnosti z obou zaměstnání, vyjde mu přeplatek ve výši daně, kterou za něj odváděl druhý zaměstnavatel. Celou částku mu pak finanční úřad na základě žádosti uvedené v daňovém přiznání vrátí,“ radí Blanka Štarmanová.

Příjmy od jednoho zaměstnavatele nebo více zaměstnavatelů, kteří následují za sebou v jiných měsících, studenti přiznávat nemusejí. Vše za ně odvedl a zaevidoval zaměstnavatel. Pro rodiče pracujících studentů do 26 let je dobrou zprávou to, že příjem jejich ratolestí nijak nebrání v uplatnění slevy na dítě v jejich vlastních přiznáních nebo u zaměstnavatelů.

Podejte daňové přiznání, získáte zpět tisíce

V případě, že student najde delší pracovní úvazek nebo zaměstnání s vyšším měsíčním výdělkem, uzavře nejspíš dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Ta už je spojena s daňovým zatížením, které je stejné jako u klasického pracovního poměru. Z hrubé mzdy se odečítá jak zdravotní a sociální pojištění, tak daň z příjmu zmírněná slevou na studenta a na poplatníka. Veškeré daňové povinnosti za studenta, který nemá žádné jiné souběžné zaměstnání, v tomto případě vyřizuje jeho zaměstnavatel.

Podat vlastní daňové přiznání je však pro většinu studentů pracujících několik měsíců na zkrácený úvazek mnohem výhodnější. Zaměstnavatel totiž z jejich hrubé mzdy odváděl daň z příjmu a uplatňoval pouze měsíční slevu na poplatníka ve výši 2 070 korun a na studenta 335 korun. To je dvanáctina roční částky. U obou slev však platí nárok na jejích plnou výši, tedy na 24 840 korun a 4 020 korun. V daňovém přiznání podaném po konci roku tak mohou studenti, kteří pracovali méně než 12 měsíců, zažádat o vrácení daně.

Stejný nárok mohou uplatnit také studenti, kteří pracovali delší dobu na dohodu o provedení práce, ovšem výplatu obdrželi až jednorázově po skončení úvazku. „Ačkoli by se s průměrným měsíčním výdělkem vešli do 10 tisíc a nemuseli by odvádět pojistné ani daň, o tyto výhody jednorázovým sečtením částky přišli. I jim vznikne nárok na vrácení přeplatku na dani, stačí o něj finanční úřad požádat ve zpracovaném daňovém přiznání,“ dodává odbornice Blanka Štarmanová.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Pojišťovnu vybírejte chytře. Poradce jako přítel i pomocník

7. května 2024

Advertorial Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Ani moc levná, ani příliš drahá. Jak nastavit prodejní cenu nemovitosti

7. května 2024

Premium Běžný člověk prodává nemovitost možná jednou, maximálně párkrát za život. A často je to ten...

Uvěřila nabídce na zhodnocení peněz. Nakonec kvůli dluhům skončila v exekuci

7. května 2024

Bez peněz, často navíc s dluhy, bez naděje. Tak dnes a denně končí lidé, kteří podlehli nabídkám...

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...