Neférové praktiky ve spotřebitelských sporech zkrotí nově zákon

aktualizováno 
Rozhodčím doložkám utajeným ve smlouvách od 1. dubna odzvoní. Neféroví obchodníci či úvěrové firmy je zneužívali a doháněli spotřebitele až k exekucím. O rozhodčí doložce se teď musí spotřebitel vždy dozvědět a nesprávný verdikt rozhodce půjde nově zvrátit soudním rozhodnutím.
Rozhodčí doložku nesmí firmy před spotřebiteli tajit, doložka musí být podepsána zvlášť, jinak je neplatná. Ilustrační snímek

Rozhodčí doložku nesmí firmy před spotřebiteli tajit, doložka musí být podepsána zvlášť, jinak je neplatná. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rozhodčí řízení je zcela legální řešení spotřebitelských sporů ve chvíli, kdy obě strany nechtějí jít k běžnému soudu a čekat na jeho rozhodnutí měsíce i několik let. Potíž ale je, že některé firmy doložku o rozhodování spotřebitelských sporů neférově využívaly ve svůj prospěch.

Novela zákona o rozhodčím řízení přináší nová pravidla, která spotřebitele více ochrání. Nejpodstatnější novinky přibližuje právník Štěpán Štarha z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

Firmy už nesmí od dubna schovávat doložky do smluvních podmínek, na co bude mít tedy spotřebitel právo?
Rozhodčí doložka pro řešení sporů ze spotřebitelských smluv bude muset být sjednána vždy samostatně. Spotřebitel ji musí podepisovat zvlášť a pokud se tak nestane, bude taková rozhodčí doložka neplatná. Firma musí spotřebitele nově před uzavřením doložky také náležitě informovat a vysvětlit, co taková doložka znamená a jaké důsledky z ní mohou plynout.

Jaké informace nesmí v nových rozhodčích doložkách chybět?
Povinně musí obsahovat určité základní náležitosti, mezi které patří například pravdivé, přesné a úplné informace o rozhodci, o odměně pro rozhodce, o předpokládané výši nákladů a například i o místu konání rozhodčího řízení. Novela zákona o rozhodčím řízení tím zcela jistě zvyšuje informovanost spotřebitelů a jejich možnost zodpovědně posoudit, zda rozhodčí řízení chtějí využít či nikoli.

Rozhodcem směl být až dosud prakticky každý, kdo byl plnoletý a bezúhonný. Nakolik se zpřísňují požadavky na výkon této práce?
Velmi výrazně. Oproti současnému právnímu stavu bude muset mít rozhodce ve spotřebitelských sporech vysokoškolské vzdělání v oboru právo. Ministerstvo spravedlnosti navíc povede seznam rozhodců, kteří mohou být rozhodčí doložkou určeni pro rozhodování spotřebitelských sporů. Předpoklady pro zápis do seznamu rozhodců jsou sice formální, nicméně tato změna může vést k vyšší transparentnosti rozhodčího řízení se spotřebiteli.

O co budou muset rozhodci opírat svá rozhodnutí, dochází i zde k nějakým změnám?
Až dosud bylo možné zvolit rozhodování podle zásad spravedlnosti a rozhodce se přitom nemusel řídit právními předpisy na ochranu spotřebitele. Rozhodoval tedy podle svého přesvědčení, co je správné a spravedlivé. Podle zásad spravedlnosti bude možné rozhodovat i nadále. Nicméně, rozhodci budou muset vždy přihlížet k právním předpisům stanoveným na ochranu spotřebitele a spotřebitel tudíž nebude moci být zbaven zvýšené ochrany a svých práv, které mu tyto právní přepisy poskytují. Tato změna vyplývá z pravidel obsažených ve směrnicích na ochranu spotřebitele přijatých Evropskou unií.

Verdikt rozhodce půjde nově zvrátit, v jakých případech?
Rozhodčí nález může nově zrušit soud v případech, kdy rozhodce rozhodne spotřebitelský spor v rozporu s právními předpisy na ochranu spotřebitele a ve zjevném rozporu s dobrými mravy nebo veřejným pořádkem. Ze stejných důvodů bude moci být zastaveno i exekučního řízení.

To je významná novinka.
Určitě ano. Až dosud platilo, že soud nemohl přezkoumávat, zda je rozhodčí nález věcně správný. Rozhodnutí rozhodce bylo bráno jako konečné. I kdyby rozhodce učinil při právním posouzení nějakou chybu, nešlo se obecně proti jeho rozhodnutí odvolat a dosáhnout nápravy. U rozhodčích řízení se spotřebiteli zahájených po 1. dubnu 2012 již bude možné, aby správnost takového nálezu přezkoumal soud a v uvedených případech jej zrušil.

To znamená, že na dříve uzavřené rozhodčí doložky se novela zákona nebude vztahovat?
Nová právní úprava se použije pouze na vztahy vzniklé po 1. dubnu 2012, opačný přístup by ohrožoval právní jistotu. V praxi to znamená, že platnost rozhodčí doložky uzavřené před 1. dubnem 2012 se bude posuzovat podle současné právní úpravy. A stejně tak rozhodčí řízení, které je zahájeno před účinností novely, proběhne podle současného znění zákona, a to i když bude toto řízení skončeno až po 1. dubnu 2012.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Lidé s rakovinou se dostávají do úzkých, ne všechno hradí pojišťovny

Onkologičtí pacienti bojují nejen se svou nemocí, ale často také s vysokými...

Loni v Česku zemřelo 111 tisíc lidí, z tohoto počtu byla čtvrtina případů spojená s nějakou formou rakoviny. Velice...

Splácet více úvěrů je nevýhodné. Ušetřit můžete díky konsolidaci

Ilustrační snímek

Půjčky a úvěry na cokoli se staly běžnou součástí života. Některé obchody se dokonce předhánějí ve slevách, když u nich...

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Najdete na iDNES.cz