ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kvíz: Jste experti na stavební spoření? A poznáte, co je mýtus a co fakt?

  • 6
Stavební spoření zná skoro každý. Dalo by se říct, že se jedná o jednoduchý a konzervativní finanční produkt. Ale není tomu tak. Stále se s ním pojí řada mýtů a nejasností. Vyzkoušejte si v našem dnešním kvízu, jak jste na tom vy.

Stavební spoření není rizikové a je dostupné pro každého. Výhodné je hlavně tehdy, pokud plánujete využít peníze na nákup či rekonstrukci své nemovitosti. „Úrok na stavebním spoření je garantován po dobu vázací lhůty a vklady jsou zároveň pojištěny do sta tisíc eur. Nemůže se tak stát, že byste o své úspory přišli,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spoření je podporováno státem. Pokud vložíte za kalendářní rok na stavebko 20 tisíc korun, získáte maximální státní podporu ve výši dvou tisíc. Nezáleží na tom, jak peníze vkládáte, zda jednorázově či každý měsíc. Jen musí být připsány na účet do 31. prosince. Nespoléhejte ale na to, že 20 tisíc bude stačit, nezapomínejte na poplatky, které si stavební spořitelny účtují.

Kvíz: Jste experti na stavební spoření?

V roce 2019 uzavřeli klienti 545 517 smluv o stavebním spoření, což je v meziročním srovnání o 12 procent více. Celkové vklady v systému dosáhly 359,7 miliardy korun a objem poskytnutých úvěrů 278,1 miliardy korun.

„Ukazuje se, že po letech zájmu o úvěry lidé více uvažují o tvorbě rezerv a kumulaci vlastních prostředků, nutných pro získání případného úvěru,“ říká Jiří Šedivý a dodává: „Podle mého mínění začnou lidé spořit ještě více. Vývoj posledních týdnů nám všem tvrdě ukázal, jak rychle se mohou některé ‚jistoty‘ změnit.“

, pro iDNES.cz