ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Z vládních peněz se to zaplatí. Co víte o hospodaření státu?

  • 11
Deficit státního rozpočtu činil v roce 2021 419,7 miliardy korun. Víte, co v rozpočtu tvoří největší část příjmů? Co jsou mandatorní výdaje nebo kolik stát vydá na důchody? Otestujte si své znalosti.

Ačkoli se poslední celosvětová hospodářská krize, která vyvrcholil zhruba před deseti lety, Česka nedotkla tolik jako jiných států, jistě si všichni vybavíme příběh Řecka, kterému se z ekonomického pohledu stala téměř osudnou. S finanční pomocí Evropské unie (EU), Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky Řecko na poslední chvíli odvrátilo státní bankrot, nicméně až do roku 2018 bylo nuceno hospodařit v režimu tvrdých úsporných opatření a dodnes je nejzadluženějším státem EU.

„Dluhová krize v Řecku však nebyla důsledkem pouze globální recese. Faktický původ měla především v počínání řeckých vlád, které svou tzv. expanzivní fiskální politikou, tj. nadměrnými výdaji, zemi dovedly k vysokým schodkům státního rozpočtu a mimořádně vysokému zadlužení, které již bylo neúnosné pro věřitele – Řecko totiž již nebylo schopné splácet ani úroky z dluhu,“ říká ekonomka Eva Zamrazilová.

KVÍZ: Co víte o hospodaření státu?

Aby se „řecká cesta“ v budoucnu neopakovala, zavedla EU řadu opatření, jimiž se musí země eurozóny řídit. Jedním z nich bylo i založení speciálních fiskálních úřadů, které dohlížejí nad tím, jak státy hospodaří s veřejnými prostředky a zda dodržují rozpočtová pravidla. V Česku je tímto úřadem Národní rozpočtová rada, v současné době vedená právě Zamrazilovou.

„Hospodaření státu s veřejnými prostředky funguje v základu velmi podobně jako hospodaření domácností. Mít dlouhodobě vyšší výdaje než příjmy, tedy rozpočet ve schodku, a dluhy krýt půjčkami s vysokými úroky je pro stát stejně nebezpečné jako pro domácnost. Práce v Národní rozpočtové radě spočívá v tom dávat pozor, aby stát s veřejnými prostředky, které převážně získal od svých obyvatel na daních, hospodařil zodpovědně a aby nám státní dluh nepřerostl přes hlavu,“ shrnuje Zamrazilová.

A jak jste na tom se znalostmi fiskální politiky vy? Víte, jak vysoký je státní dluh? Nebo co to je dluhová brzda? Ověřte si své znalosti v dnešním kvízu, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s odborníky z Národní rozpočtové rady.

, pro iDNES.cz