ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Co víte o spotřebitelských úvěrech a umíte si výhodně půjčit?

  • 3
České domácnosti začínají půjčky brát vážněji. Zatímco loni se při splácení spotřebitelských úvěrů chovala rizikově pětina společnosti, letos to podle průzkumu České bankovní asociace (ČBA) bylo jen 13 % lidí. To však neznamená, že by se snížilo samotné riziko zadlužování. Jak jste na tom vy? Umíte si půjčovat rozumně nebo vám hrozí dluhová past?

S nákupem na úvěr má v Česku zkušenost 59 % lidí, už splacený ho má ale jen čtvrtina z nich. Jen za rok 2019 si přitom peníze půjčila necelá třetina populace.

„Oproti minulému roku se zvýšil počet osob, které aktuálně splácí půjčku, na 75 %, tedy o 10 procentních bodů více než loni. Jedním z faktorů obecně zvyšujícího se zadlužování může být dobrá ekonomická situace v Česku, a tím i lepší finanční situace Čechů, kdy se nebojíme zadlužit a na naši budoucí schopnost splácet se díváme velmi pozitivně,“ uvádí odborná gestorka finančního vzdělávání ČBA Helena Brychová.

Do této statistiky se přitom nepočítají hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, s nimiž má zkušenost 47 % z nás, anebo kreditní karty či kontokorent, který si nadpoloviční většina zřizuje jen za účelem rezervy.

KVÍZ: Co víte o spotřebitelských úvěrech a umíte si půjčovat?

Index rizikového zadlužování se v České republice snížil z loňských 20 % na 13 % – rizikově se tedy ke svým půjčkám chová zhruba 1,1 milionu obyvatel. Nižší číslo však stále neznamená, že jsou Češi ve vztahu k půjčkám obezřetnější.

„Letošní průzkum přinesl překvapivé zjištění. Zatímco v loňském roce si rizikoví spotřebitelé brali další půjčky nejčastěji na spotřební elektroniku, letos jednoznačně vede splacení předchozí půjčky,“ prozrazuje Helena Brychová a dodává: „Přestože index rizikovosti klesl, o jednoznačně pozitivním trendu hovořit nelze, neboť rizikoví spotřebitelé s více půjčkami představují ohroženější skupinu. Vzít si půjčku na splacení předchozí půjčky je totiž typicky rizikové chování, které za určitých okolností může končit v dluhové spirále.“

, pro iDNES.cz