ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Renta nebo odškodné? Na co máte nárok v případě pracovního úrazu?

  • 1
Každý rok se v Česku stane několik desítek tisíc pracovních úrazů s pracovní neschopností delší než tři dny. Velká část Čechů ale vůbec netuší, na co mají v takovém případě právo. Ověřte si své znalosti.

Podle zkušeností odborníků kolem odškodnění pracovních úrazů panuje celá řada mýtů. Zranění zaměstnanci jsou často překvapení, na co vše mají nárok. Mnohdy neví, kdo jim kompenzaci zaplatí, popřípadě tápají v tom, jak postupovat.

Lidé, kteří své nároky neznají, jsou zranitelní. O peníze pak mohou snadno přijít, nebo si cestu ke kompenzaci výrazně zkomplikují. „Setkáváme se i s tím, že fér nehrají zaměstnavatelé, kteří hřeší na neznalost lidí či jejich obavu ze ztráty zaměstnání,” uvádí expert na odškodnění ze společnosti Vindicia Tomáš Beck.

Kvíz: Na co máte nárok v případě pracovního úrazu?

Mezi časté prohřešky patří například odmítnutí zápisu o zranění, až dodatečně přijímané normy o tom, co je ve firmě zakázáno, popřípadě nevůle k tomu, aby zaměstnavatel informoval pojišťovnu. „Setkali jsme se i s tím, že firma využila šok velmi těžce zraněného zaměstnance a nechala ho podepsat prázdný papír. Následně do něj vyplnila, že se pracovník přiznává k plné zodpovědnosti za svůj úraz,” popisuje Tomáš Beck.

Pokud se vám stane pracovní úraz, využijte svědectví kolegů. Rozhodně nikdy dodatečně nepodepisujte žádné dokumenty. Jestliže si nejste něčím jisti, obraťte se na odborníky, popřípadě alespoň počkejte a problém řešte s čistou hlavou.

Zákon nás chrání a systém na případy, kdy se člověk vážně zraní, nezapomíná. Jestliže například kvalifikovaný pracovník utrpí v rámci výkonu práce vážné zlomeniny, kvůli kterým už se nemůže věnovat práci v původním zařazení, rozdíl ve mzdě je mu dorovnán. 

„Pokud zaměstnanec vinou následků pracovního úrazu nemůže vykonávat původní pracovní pozici a na novém postu má nižší příjmy, náleží mu takzvaná renta. Stát ji navíc valorizuje. Naposledy k tomu došlo letos,“ vysvětluje Klára Valentová z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners.

Ročně v Česku dojde k několika desítkám tisíc úrazů s více než třídenní pracovní neschopností. Statistickými daty za tento rok může zamíchat epidemie covid-19: experti se dosud přou o to, jak případnou nákazu u zaměstnanců v první linii hodnotit.

Ověřte si své znalosti v našem dnešním kvízu. Nikdy nevíte, kdy se vám informace o odškodnění pracovních úrazů můžou hodit.

, pro iDNES.cz