ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Děti mohou být v online světě ohroženy. Víte, jak je chránit?

  • 1
Děti se v online světě pohybují naprosto přirozeně a svými technickými znalostmi často předčí své rodiče. Na druhou stranu jsou právě ony nejohroženější skupinou čelící útokům internetových predátorů a kyberšikaně. Rodiče často o hrozbách ani netuší. Vyzkoušejte si náš kvíz a zjistěte, jak jste na tom s digitálními znalostmi právě vy.

Podle policejních statistik online útoků neustále přibývá a predátoři se stále častěji zaměřují zejména na nejmladší věkovou kategorii, která je nejzranitelnější. Třetina českých dětí se na internetu setkala s urážkami a verbálním napadáním, více než dvanáct procent se šířením fotografie, která pro ně samotné byla ponižující, deset procent pak zažilo kyberšikanu.

„Pro zvýšení bezpečnosti dětí na internetu je naprosto zásadní prevence a vzdělávání. V mnoha případech ale ani samotní rodiče neznají pravidla bezpečného chování v online světě. Rozhodli jsme se proto ve spolupráci s policií intenzivně věnovat tématu digitální bezpečnosti, připravili program pro školy a online kampaň cílenou na rodiče nezletilých dětí,“ říká člen představenstva ČSOB Petr Hutla.

Kampaň Tvoje cesta #onlinem má za cíl prostřednictví krátkých videí seznámit veřejnost s nástrahami, se kterými se mohou děti na internetu setkat. Tematicky pokrývají základní problematické oblasti digitální bezpečnosti – zasílání intimních fotografií, schůzku s neznámým člověkem a sdílení intimních informací o vlastní osobě. Důraz je také kladen na fakt, že si nikdy nemůžeme být zcela jistí, s kým se na internetu bavíme.

Kvíz: Vyznáte se v kyberbezpečnosti lépe než vaše děti?

Jak ukazují loňské statistiky Linky bezpečí, děti řeší potíže na internetu stále častěji. V loňském roce kontaktovalo operátory s problémem z online prostředí dvakrát více dětí než v roce 2018. Velké nebezpečí představuje samotná kyberšikana.

Na první pohled ji vůbec není snadné poznat, nezanechává za sebou viditelné šrámy, které mohou být poznávacím znamení klasické šikany. Není před ní úniku ani doma, protože je možné na ni narazit prakticky kdykoliv a kdekoliv, stačí být online. Může se zároveň díky sociálním sítím šířit mnohem rychleji, a navíc v některých případech nemusí být ani zjevné, kdo šikanuje.

„Dojde-li na kyberšikanu, tak se děti a mladiství o těchto problémech bojí s kýmkoliv mluvit a raději se uzavírají sami do sebe. Kyberšikana spojená se zničením identity na sociálních sítích je však pro leckteré mladistvé mnohem horší a nebezpečnější než fyzická šikana, v krajních případech může vést až k trvalému poškození fyzického a psychického zdraví,“ upozorňuje Regina Jandová z Linky bezpečí.

, pro iDNES.cz