Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

  • 7
Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 % obyvatel, financování bydlení pak většina řeší kombinací hypotéky a vlastních úspor. Chcete i vy bydlet ve vlastním? A vyznáte se v hypotékách? Otestujte svoje znalosti.

Počet sjednaných hypotečních úvěrů loni sice klesl o téměř 5 000 na 109 600, ale jejich objem činil 225,8 miliardy korun, což bylo téměř stejně jako v rekordním roce 2016. Průměrná úroková sazba za celý loňský rok stoupla na 2,02 procenta, předminulý rok byla 1,87 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Rekordním měsícem byl loni červen, kdy si do bank pro hypotéku přišlo 10 822 lidí a sjednali si úvěry celkem za 22,2 miliardy korun.

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Najděte si nejvýhodnější hypotéku na trhu ještě dnes.

„Vývoj na trhu hypoték potvrzuje, že Češi chtějí bydlet ve vlastním. A to i navzdory tomu, že rychle rostou ceny rezidenčních nemovitostí a průměrná úroková sazba,“ říká Marian Holub, produktový manažer hypoték Wüstenrot, a dodává: „Zatímco historicky nejpříznivější sazby na konci roku 2016 činily v průměru 1,77 %, aktuálně se úrokové sazby přibližují k 2,5 %. Z našich interních statistik vyplývá, že nejčastěji je zájem o hypotéky s LTV do 70 % s fixní sazbou na pět let.“

V dubnu loňského roku Česká národní banka doporučila omezit poskytování hypoték. V praxi to znamenalo, že banky přestaly poskytovat hypotéky nad 90 procent LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) a omezily také hypotéky nad 80 procent. Takových nově uzavřených hypoték mohou banky poskytnout jen 15 procent. Ve výhodě jsou tedy klienti, kteří mají naspořeno alespoň 20 % z hodnoty nemovitosti.

„Nacházíme se v situaci, kdy žadatel o hypotéku i vzhledem k plošně rostoucím cenám za nemovitosti musí disponovat vlastními prostředky na celkové financování bydlení. Je tedy nezbytné si ještě před samotným pořízením bytu či domu vše důkladně propočítat, jelikož celkové výdaje na bydlení, tedy splátky hypotéky, fond rozvoje oprav a poplatky za energie a ostatní služby by neměly přesáhnout 30 % celkového příjmu domácnosti,“ doporučuje Marian Holub.

, pro iDNES.cz