Energie bude levnější. Přetahovaná o zákazníky již přináší benefity

aktualizováno 
Můžete se těšit, energie od ledna zlevní – na tom se shodují všichni oslovení dodavatelé. Zákazníky lákají nejen na nízkou cenu, ale i na služby navíc.
Určitě ušetříte, protože energie zlevní – buď díky fixaci, nebo díky trhu. Ilustrační snímek

Určitě ušetříte, protože energie zlevní – buď díky fixaci, nebo díky trhu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ceny energií od Nového roku klesnou o 10 procent. Možná i o víc. Z konkurenčních důvodů společnosti zatím nechtějí prozradit detaily, nicméně Pražská energetika (PRE) již ohlásila, že níží ceny silové elektřiny pro příští rok v průměru o 14,4 procenta. Zákazníci tak podle spotřeby mohou ušetřit od několika set až do několika tisíc korun ročně.

Dodavatelé nyní nabízejí fixaci aktuální ceny na dva roky. Je nízko, a tak se to zdá výhodné. Jan Pavlů ze společnosti ČEZ fixaci doporučuje: "V průběhu roku 2013 cena elektřiny na burze klesala, nyní je trend opačný."

Tomu však oponuje Josef Němý, analytik Komerční banky: "Osobně bych s případným zafixováním počkal až na cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, které přijde pravděpodobně v listopadu a bude se týkat regulované složky ceny energie. Navíc i u silové eletřiny čekáme v následujích letech mírný pokles."

Pavel Sobíšek z UniCredit Bank je k fixovaným sazbám shovívavější: "Pokud je cena silové elektřiny závislá na tom, jak se střední Evropě ekonomicky daří, lze pro následující období čekat spíš obrat k růstu. Dvouletý fix se za těchto podmínek jeví jako férová nabídka."

Co tedy zvolit? Berte hru o fixaci jako sázku na výhodnější výhru. Určitě ušetříte, protože energie zlevní – buď díky fixaci, nebo díky trhu. A uspořit můžete i při využití dalších nabídek energetických společností. Přetahování o zákazníka s sebou totiž kromě klesajících cen nese i další benefity.

Co dodavatelé energií nabízejí?

Tip na úsporu

Speciální nabídka pro čtenáře iDNES.cz. Výhodné ceny plynu a elektřiny na Energie DNES.

 • Bohemia Energy
  Cenu silové energie sníží o 15 až 20 procent. Nabízí fixaci ceny do roku 2015 nebo 2016. Domácnostem poskytuje garanci nižších cen proti tradičním dodavatelům až na 10 let.
 • ČEZ
  Cenu silové energie snížili o 15 až 20 procent, umožňují fixaci do roku 2015. U fixovaných tarifů asistenční služby pro poruchy nebo havárie spojené s dodávkou energií (limit 5 000 korun na případ). Zákaznický program Šťáva = slevy na volnočasové aktivity. Plánují služby virtuálního mobilního operátora.
 • E. ON
  Aktuálně nabízejí fixovanou cenu do konce roku 2015. Poskytují asistenční servis pro domácnost (limit je také 5 000 korun, ale musíte odebírat elektřinu i plyn a být zákazníkem alespoň tři roky). Za zaplacené zálohy se připisují body na Clubcard obchodního řetězce Tesco.
 • Europe Easy Energy
  Asistenční služby pro domácnost (příjezd + 3 000 korun), sleva za léta používání služby.
 • Global Energy
  Nabízejí fixaci cen do konce roku 2014. Věrnostní klub se slevami u obchodníků a asistenční službu (u odběru plynu je zdarma, u elektřiny ji lze přikoupit za korunu na den).
 • PRE
  Fixace ceny na dva roky s tím, že klient dostane minimálně 500 korun na účet za elektřinu. Garance ceny silové elektřiny: směrem nahoru nebude stoupat, klesat však může (i v tomto případě zajistí dodavatel zlevnění). Zákazníci, kteří fixovaný tarif využijí, jdou do slosování o LCD televize. Ti, kdo mají jen vysoký tarif (netopí elektřinou ani její pomocí neohřívají vodu), mohou mít každou desátou kilowatthodinu zdarma nebo fixovanou cenu bez poplatků za odběrné místo.
 • RWE
  Sníží cenu tak, že bude o 10 procent levnější než u dominantních dodavatelů. U produktu Optimal garance nabízejí opakované snížení ceny energie v následujících třech letech (oproti ceně dominantních dodavatelů). Věrnostní program.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Pět hlavních úskalí, která vás můžou čekat při koupi staršího domu

Ilustrační snímek

Cena nemovitostí je vysoká a zájemci o vlastní bydlení se začínají pohlížet i po starších domech. Na co si dát pozor...

Ušetřete na pojištění. Co je důležité pojistit a co je zbytečné?

Ilustrační snímek

Někdo považuje pojištění za úplně zbytečné, jiný nemá klid, dokud mu v šuplíku neleží pojistná smlouva na každou...

Co dělat, když máte splácet víc, než zvládá váš rozpočet

Ilustrační snímek

Problémy se splácením se netýkají jen těch, kdo si neuváženě půjčí. Potíže mohou nastat i tehdy, když si bez vašeho...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz