Energie bude levnější. Přetahovaná o zákazníky již přináší benefity

aktualizováno 
Můžete se těšit, energie od ledna zlevní – na tom se shodují všichni oslovení dodavatelé. Zákazníky lákají nejen na nízkou cenu, ale i na služby navíc.
Určitě ušetříte, protože energie zlevní – buď díky fixaci, nebo díky trhu. Ilustrační snímek

Určitě ušetříte, protože energie zlevní – buď díky fixaci, nebo díky trhu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ceny energií od Nového roku klesnou o 10 procent. Možná i o víc. Z konkurenčních důvodů společnosti zatím nechtějí prozradit detaily, nicméně Pražská energetika (PRE) již ohlásila, že níží ceny silové elektřiny pro příští rok v průměru o 14,4 procenta. Zákazníci tak podle spotřeby mohou ušetřit od několika set až do několika tisíc korun ročně.

Dodavatelé nyní nabízejí fixaci aktuální ceny na dva roky. Je nízko, a tak se to zdá výhodné. Jan Pavlů ze společnosti ČEZ fixaci doporučuje: "V průběhu roku 2013 cena elektřiny na burze klesala, nyní je trend opačný."

Tomu však oponuje Josef Němý, analytik Komerční banky: "Osobně bych s případným zafixováním počkal až na cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, které přijde pravděpodobně v listopadu a bude se týkat regulované složky ceny energie. Navíc i u silové eletřiny čekáme v následujích letech mírný pokles."

Pavel Sobíšek z UniCredit Bank je k fixovaným sazbám shovívavější: "Pokud je cena silové elektřiny závislá na tom, jak se střední Evropě ekonomicky daří, lze pro následující období čekat spíš obrat k růstu. Dvouletý fix se za těchto podmínek jeví jako férová nabídka."

Co tedy zvolit? Berte hru o fixaci jako sázku na výhodnější výhru. Určitě ušetříte, protože energie zlevní – buď díky fixaci, nebo díky trhu. A uspořit můžete i při využití dalších nabídek energetických společností. Přetahování o zákazníka s sebou totiž kromě klesajících cen nese i další benefity.

Co dodavatelé energií nabízejí?

Tip na úsporu

Speciální nabídka pro čtenáře iDNES.cz. Výhodné ceny plynu a elektřiny na Energie DNES.

 • Bohemia Energy
  Cenu silové energie sníží o 15 až 20 procent. Nabízí fixaci ceny do roku 2015 nebo 2016. Domácnostem poskytuje garanci nižších cen proti tradičním dodavatelům až na 10 let.
 • ČEZ
  Cenu silové energie snížili o 15 až 20 procent, umožňují fixaci do roku 2015. U fixovaných tarifů asistenční služby pro poruchy nebo havárie spojené s dodávkou energií (limit 5 000 korun na případ). Zákaznický program Šťáva = slevy na volnočasové aktivity. Plánují služby virtuálního mobilního operátora.
 • E. ON
  Aktuálně nabízejí fixovanou cenu do konce roku 2015. Poskytují asistenční servis pro domácnost (limit je také 5 000 korun, ale musíte odebírat elektřinu i plyn a být zákazníkem alespoň tři roky). Za zaplacené zálohy se připisují body na Clubcard obchodního řetězce Tesco.
 • Europe Easy Energy
  Asistenční služby pro domácnost (příjezd + 3 000 korun), sleva za léta používání služby.
 • Global Energy
  Nabízejí fixaci cen do konce roku 2014. Věrnostní klub se slevami u obchodníků a asistenční službu (u odběru plynu je zdarma, u elektřiny ji lze přikoupit za korunu na den).
 • PRE
  Fixace ceny na dva roky s tím, že klient dostane minimálně 500 korun na účet za elektřinu. Garance ceny silové elektřiny: směrem nahoru nebude stoupat, klesat však může (i v tomto případě zajistí dodavatel zlevnění). Zákazníci, kteří fixovaný tarif využijí, jdou do slosování o LCD televize. Ti, kdo mají jen vysoký tarif (netopí elektřinou ani její pomocí neohřívají vodu), mohou mít každou desátou kilowatthodinu zdarma nebo fixovanou cenu bez poplatků za odběrné místo.
 • RWE
  Sníží cenu tak, že bude o 10 procent levnější než u dominantních dodavatelů. U produktu Optimal garance nabízejí opakované snížení ceny energie v následujících třech letech (oproti ceně dominantních dodavatelů). Věrnostní program.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Dohoď mi lepší job, kamaráde. Lidé si práci často hledají díky známým

ilustrační snímek

Hledáte dobrou práci? A už jste rozhodili sítě? Podle průzkumu poradenské společnosti Randstad mezi českými zaměstnanci...

Další z rubriky

Jak s úspěchem prezentovat a neotrávit posluchače

ilustrační snímek

Schopnost předstoupit před větší skupinu lidí a přesvědčit je o svém názoru nebo je získat pro určité rozhodnutí, neumí...

Kvíz: Co víte o pivu a pivovarech dnes i v historii?

ilustrační snímek

Češi jsou národem pivařů a pivo se u nás vaří přes tisíc let. Víte, kdo byl v pivovaru lížník, jaké vzdělání musí mít...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Kurzy.cz Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placení lidé Školníci, kuchařky nebo knihovní...

Najdete na iDNES.cz