ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jiný limit pro zdanění i deníček výher. Znáte novinky pro hráče a sázející?

  • 29
Snad téměř každý z nás někdy koupil los nebo vsadil Sportku. Podle zákona je loterie hazardní hrou a jako taková se řídí řadou předpisů. Víte například, jak se platí daň z výhry nebo kdo musí vést deníček výher? Otestujte si své znalosti.

Češi sázejí rádi. V roce 2022 prosázeli 759 miliard korun, 93 procent všech vsazených peněz se jim ale vrátilo, provozovatelé vyplatili na výhrách přes 705 miliard korun.

Vidina bezpracně získané finanční částky je lákavá a platí to už od dávnověku. První písemné záznamy o loterii pocházejí podle Wikipedie z čínské dynastie Chan a předpokládá se, že pomáhaly financovat stavbu Velké čínské zdi.

Hazard je zdrojem příjmů i pro stát. Z každého vsazeného tiketu v loterii nebo ze sázky v automatu si státní pokladna vezme 35 procent. U živých her s krupiérem se daň od letošního roku zvýšila na 30 procent. Celkové zdanění hazardu se tak v Česku stalo jedním z nejvyšších v Evropě.

KVÍZ: Znáte novinky pro hráče a sázející?

Nově se zvýšily daně i samotným hráčům, tedy přesněji řečeno snížily se limity pro zdanění výher. V případě loterií ze současného milionu na 50 tisíc korun u každé výhry. U dalších druhů her jde o bilanci za celý rok, sázející si tedy budou muset vést celoroční evidenci sázek, výher a proher podle jednotlivých druhů her a provozovatele.

„Každý hráč by si měl schovávat účtenky a potvrzení o výhrách. Pokud totiž za rok překročí v čistých výhrách částku 50 tisíc korun, bude muset podávat daňové přiznání a u zisků překračujících 50 tisíc bude muset zaplatit daň,“ vysvětluje Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her.

, pro iDNES.cz