Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Daně 2022: Jak zdanit příjmy z nájmu a zbytečně nechybovat

Koupit a pronajímat nemovitost s vidinou zisku slušného příjmu bylo dlouhé roky investiční strategií mnoha lidí v Česku. Příjem z pronájmu je ale nutné přiznat a zdanit. Loni tak učinilo více než 394 tisíc lidí a stejná povinnost čeká tisíce Čechů i letos. Jak neudělat chybu, neplatit na dani z příjmů víc, než je třeba a nekoledovat si o případné sankce?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pro Čechy bylo v posledních mnoha letech typické investovat do nemovitosti. Kdo měl volné finanční prostředky nebo rezervu v domácím rozpočtu, koupil byt. Podle odborníků jsme se v tomto směru odlišovali od jiných států, kde lidé daleko častěji investovali i do akcií či fondů.

„Do nemovitostí lidé investovali dokonce i v posledních letech, kdy už jejich ceny narostly do značných částek. To ukazuje myšlenkový postoj Čechů k nemovitostem jako přednímu zdroji jistoty,“ říká Michal Hrbatý, ředitel společnosti UlovDomov.cz, která provozuje službu Ideální nájemce.

Jak je to s daní z příjmu z pronájmu za rok 2022

Pokud vlastní člověk nemovitost, kterou dále pronajímá, považují se jeho příjmy za příjmy z nájmu a započítávají do úhrnu celkových ročních příjmů majitele nemovitosti. Mezi čisté příjmy se počítá nájemné bez záloh na vodu a energie, ale jen v případě, že jsou energie nájemníkovi vyúčtovávány.

V případě, že jsou zálohy stanoveny paušální částkou a není vyúčtováván přeplatek nebo nedoplatek, pak je daňovým příjmem jak nájem, tak zálohy na energie. Ve smlouvě by tedy měla být zvlášť vymezena částka za nájemné a částka za energie.

Daňové přiznání za rok 2022: využijte chytré interaktivní formuláře

Charakteristickým znakem příjmu z nájmu je pronajímání nemovitosti na delší dobu ovšem bez poskytování služeb typu výměny ložního prádla. V opačném případě pak nemusí jít o příjem z nájmu, ale o příjem z ubytovací služby, pro který platí jiná daňová pravidla. Příjem z nájmu je třeba uvést v daňovém přiznání, přičemž tato povinnost se týká jak OSVČ, tak zaměstnanců.

„Zaměstnanci, kteří mají příjem z nájmu podle paragrafu 9 zákona o dani z příjmů, nemohou od zaměstnavatelů očekávat roční zúčtování daně. Platí pro ně povinnost vyplnit standardní čtyřstránkové daňové přiznání, a to včetně přílohy číslo dva,“ upozorňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Kolik lidí v Česku přiznává příjem z pronájmu podle § 9
Rok20172018201920202021
Počet358 916373 656383 199388 997394 429
Zdroj: Generální finanční ředitelství, data za zdaňovací období 2017 až 2021

Jak uplatnit výdaje?

Dani z příjmu fyzických osob podléhá daňový základ z nájmu, tedy příjem ponížený o související výdaje. Daňoví poplatníci mohou výdaje uplatnit buď ve skutečné výši, nebo 30% výdajovým paušálem. Částka výdajů při uplatnění výdajového paušálu však může činit maximálně 600 tisíc korun.

„I pokud pronajímáte například byt v panelovém domě, což může vést k závěru, že náklady budou nízké, vyplatí se porovnat variantu paušálu oproti skutečným nákladům,“ radí Michal Hrbatý.

Daně 2022: S jakými novinkami musí počítat živnostníci a další OSVČ

Využití skutečných výdajů může být podle Hrbatého výhodnější zejména kvůli odpisům či využívání soukromého automobilu pro kontroly nemovitosti, vyzvednutí nájemného, dovoz materiálu na opravy a dalším výdajům, které souvisejí s pronájmem nemovitosti.

Při uplatnění reálných nákladů, je ale nutné vést záznamy o příjmech a výdajích vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmů v časovém sledu. Navíc oprávněnost těchto nákladů musí být majitel schopen prokázat finančnímu úřadu zpětně 3 roky, a 8 let při vykázání daňové ztráty.

Nemovitosti ve společném jmění manželů

Velmi často jsou v praxi majiteli nemovitosti oba manželé, protože byt nebo dům mají ve společném jmění manželů. V takovém případě se příjem z nájmu zdaňuje pouze u jednoho z nich. „Manželé by si tedy měli propočítat, u kterého z nich bude výhodnější příjem z nájmu zdanit v daňovém přiznání,“ dodává Gabriela Ivanco.

Neplatí se pojistné

Příjmy z nájmu podle § 9 zákona o dani z příjmu nepodléhají odvodům na sociální a zdravotní pojištění, což atraktivitu tohoto pasivního příjmu zvyšuje. Pojistné se z nájmu neplatí bez ohledu na další skutečnosti, jako je kupříkladu celkový příjem, majetková nebo životní situace.

Příjem z nájmu však na druhou stranu nezvyšuje budoucí státní důchod ani nezakládá nárok na nemocenské dávky.

Kdy penzisté z nájmu neplatí žádnou daň?

„Přivýdělek formou pravidelného příjmu z nájmu je zvláště výhodný pro penzisty,“ upozorňuje Michal Hrbatý. Při využití 30% výdajového paušálu neplatí nic na dani z příjmu až do ročního příjmu z nájmu ve výši 293 700 korun. I pro příjmy z nájmu mají totiž starobní důchodci nárok na slevu na poplatníka, která za rok 2022 činí 30 840 korun.

Daně 2022: odpovědi poradkyně na nejčastější dotazy čtenářů

Odborníci dále upozorňují i na fakt, že libovolně vysoké příjmy z nájmu mohou mít i předčasní důchodci. A to díky tomu, že příjem z nájmu nepodléhá odvodům na sociálním pojištění.

Vysoké příjmy se 23% zdaněním

Ve zdaňovacím období roku 2021 byla zrušena solidární daň a začala platit dvě daňová pásma, což se dotklo i lidí s vysokými příjmy z pronájmu. Pro rok 2022 se však posunula hranice pro druhé daňové pásmo z 1 701 168 na 1 867 728 korun.

Do limitu 1 867 728 korun tedy platí 15% zdanění, nad tento limit je příjem zdaněn 23% sazbou. Pro lidi s vysokými příjmy tak došlo k zajímavé daňové úspoře.

Nepřiznání daně z pronájmu

Pronajímání na černo se může prodražit. Pronájem bez řádné nájemní smlouvy dává nájemníkům velký prostor byt poničit nebo přestat platit nájem. „Spory v případech, kde neexistuje nájemní smlouva nebo je smlouva nekvalitně sepsaná, se velmi těžko řeší. Navíc pak hrozí riziko, že nájemník majitele udá,“ upozorňuje Michal Hrbatý.

Pokud na majitele přijde kontrola z finančního úřadu, zisk z pronájmu mu dopočítá. Doměřená daň je ve výši 15 % ze základu daně – ten je stanoven ze srovnatelných cen v lokalitě a náklady finanční úřad buď odhadne, nebo vezme paušálních 30 %.

Dále je třeba počítat se sankcemi, které s doměřenou daní souvisejí. Jedná se o úroky z prodlení a penále. Výše úroků z prodlení je stanovena ve výši repo sazby vyhlášené ČNB (aktuálně 7 %), zvýšená o 8 %. Za období spadající do 2. pololetí roku 2022 tak úrok z prodlení činí 15 % p. a., za období 1. pololetí roku 2022 činil 11,75 % p a. Úrok z prodlení přitom běží od původní doby splatnosti daně.

Kromě úroku z prodlení navíc majitel zaplatí i 20% penále z doměřené daně. Na daních tedy v konečném důsledku majitel doplatí částku i mnohonásobně vyšší, než by byla výše přiznané daně.

Autor:
  • Nejčtenější

V korporaci si vydobyla sabatikl. Je to volno pro vyhořelé, říká

Premium Je to benefit, který firma jen tak někomu nenabídne. Většinou musí být takový člověk hodně vysoko nebo takřka...

Předčasné státní penze míří k ledu, zbývá jen předdůchod

Už i kvůli zpřísňování politiky státu u předčasných důchodů nabírá na významu předdůchod čerpaný z doplňkového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvládáte své emoce? Osm pravidel, jak jednat s rozčilenými lidmi

Jsou lidé, kteří své emoce příliš nezvládají, a někdy si na této slabině dokonce zakládají. Ze zjevných důvodů je proto...

Analýza: Ve starém penzijku srazila inflace úspory za 10 let o pětinu

Inflace ukrajuje z úspor, které si Češi střídají v penzijních fondech. Ve starých transformovaných fondech, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milionové kompenzace i renty. Odškodné za dopravní nehody roste

Na konci loňského roku u nás jezdilo přes devět milionů motorových vozidel. Jen pro srovnání, v roce 2010 jich bylo...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Nezapomeňte uhradit daň z nemovitých věcí. Letos je několik novinek

Už jste zaplatili daň z nemovitých věcí? Pokud ne, termín pro uhrazení vyprší na konci května. Povinnost se týká všech,...

Daně 2022: Na nejasné daňové otázky čtenářů odpovídají odborníci

Zbývá posledních pár dní na to, abyste dali dohromady daňové přiznání za loňský rok Jestli je to pro vás těžká...

Daně 2022: Jak zdanit příjmy z nájmu a zbytečně nechybovat

Koupit a pronajímat nemovitost s vidinou zisku slušného příjmu bylo dlouhé roky investiční strategií mnoha lidí v...

Daně 2022: Nezapomeňte v termínu odevzdat přehledy. Co si ohlídat?

Pokud jste už zvládli daně a odevzdali finančnímu úřadu daňové přiznání, teď je před vámi další úkol. Své zdravotní...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...