ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za rok 2022 zaplatíme méně na dani z příjmu

  • 2
Každý daňový poplatník má nárok na základní daňovou slevu. A to bez ohledu na příjmovou, životní nebo rodinnou situaci. Za rok 2021 se uplatní vyšší sleva na poplatníka než za rok 2020 a pro rok 2022 se opět zvýší. Při meziročně shodném příjmu zaplatí všichni daňoví poplatníci za příští rok méně na dani z příjmu fyzických osob.

Sleva na poplatníka za rok 2021 činí 27 840 korun a je o tři tisíce korun vyšší než za rok 2020. Zaměstnanci uplatňují slevu na poplatníka již při výpočtu měsíční čisté mzdy v poměrné výši, v letošním roce v částce 2 320 korun. Osoby samostatně výdělečně činné si uplatní tuto slevu vždy až podáním daňového přiznání za příslušný kalendářní rok.

Sleva na poplatníka však snižuje vypočtenou daň z příjmu maximálně do nuly. V případě, že je sleva na poplatníka vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak se nemůžete od státu získat žádný „bonus“ nebo „přeplatek“. 

„Díky slevě na poplatníka a zavedení nové sazby daně ve výši 23 %, která se uplatní pro hrubý příjem nad 141 764, je daňová zátěž v Česku progresivní“ doplňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Zvýšení pro rok 2022

Za rok 2022 bude činit sleva na poplatníka dokonce 30 840 korun. Nárok na daňovou slevu na poplatníka není potřeba nijak prokazovat a ve stejné výši ji uplatňují zaměstnanci, OSVČ i lidé s pasivními příjmy. 

Díky zvýšení slevy na poplatníka zaplatí všichni daňoví poplatníci při stejném příjmu méně na dani z příjmu fyzických osob než za letošní rok, a to právě o částku tři tisíce korun.

Jak se zvyšuje sleva na poplatníka
202020212022
24 840 Kč27 840 Kč30 840 Kč

„Zaměstnanci pracující pro dva zaměstnavatele současně mohou daňovou slevu na poplatníka, stejně jako ostatní daňové slevy, uplatnit při výpočtu čisté mzdy pouze u jednoho z nich,“ dodává Gabriela Ivanco.

Výdělečná činnost po část roku

Někteří daňoví poplatníci vykonávají výdělečnou činnost pouze po část roku. V daňovém přiznání nebo v ročním zúčtování daně se však vždy uplatní sleva na poplatníka v plné roční částce, bez ohledu na počet odpracovaných měsíců nebo počet měsíců výkonu samostatné výdělečné činnosti. Roční zúčtování daně provádí zaměstnavatel pouze za zaměstnance, kteří nemají povinnost si podat daňové přiznání sami. 

„Za rok 2021 se uplatní v daňovém přiznání nebo ročním zúčtování daně sleva na poplatníka vždy v částce 27 480 korun a za rok 2022 v částce 30 840 korun, sleva na poplatníka se nekrátí,“ vysvětluje daňová poradkyně.

Nárok na vratku daně

Zaměstnanci, kteří během roku nevyužijí v plném rozsahu roční slevu na poplatníka kvůli tomu, že nepracovali po celý rok, obdrží po provedeném ročním zúčtování daně nebo po podaném daňovém přiznání daňovou vratku, pokud během roku zaplatili nějakou částku na dani z příjmu. Důvodem je právě skutečnost, že sleva na poplatníka za celý rok se uplatňuje vždy v plné částce. 

„Při zaměstnání pouze po dobu deseti měsíců v roce 2021 se uplatní sleva na poplatníka v průběhu roku ve výši 23 200 korun. Pokud nebude mít poplatník v roce 2021 žádné jiné příjmy, obdrží po provedeném ročním zúčtování daně zpět částku ve výši 4 640 korun,“ vypočítává Gabriela Ivanco.