Ztráta karty potrápí majitele

  8:55aktualizováno  8:55
České banky se rozhodly, že většinu ztrát vzniklých po ukradení nebo zneužití platebních karet ponechají na bedrech svých klientů. Nebudou se tedy řídit doporučením České národní banky. Ta chtěla, aby klient v době, než nahlásí zcizení karty, nesl odpovědnost jen za ztrátu do výše 4500 korun. Zbytek by řešila banka.

Po nahlášení by už šly veškeré ztráty na vrub banky. V Česku je vydáno přes pět milionů karet. "Trh na taková pravidla ještě nedozrál," vysvětlil šéf Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán. Škody, které vzniknou do nahlášení ztráty, tedy ponesou nadále klienti v plné míře. Většina bank přebírá rizika až po půlnoci dne nahlášení.

Ztráta platební karty potrápí hlavně majitele

Při ztrátě či krádeži platební karty bude majitel nadále žít v obavě, aby nepřišel o veškeré peníze na účtu. Doporučení České národní banky, aby při ztrátě a zneužití platební karty nesl klient ztráty maximálně do částky 4500 korun, totiž banky odmítly přijmout. "Nejsou na to podmínky, právní úprava ani morálka lidí, kteří karty používají. Trh na takové podmínky zatím nedozrál," soudí šéf Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán.V Česku je vydáno přes pět milionů bankovních karet se značkou Master Card, Maestro a VISA. Neoprávněných transakcí po jejich ztrátě či odcizení jsou desetitisíce ročně a do země pronikají modernější metody zneužívání a padělání. Před časem se u karet ČSOB objevil případ jejich kopírování, při kterém se zloději dostali i k číslu PIN, zřejmě instalací malé kamery u bankomatu.

Přestože si peněžní domy s Českou národní bankou v omezení odpovědnosti klientů "neplácly", částečný efekt v podobě lepšího přístupu bank se dostavil. Banky odmítly převzít škody nad částku 4500 korun, které by vznikly do doby ohlášení ztráty, a veškerá rizika ponechaly na klientovi.

V tomto ohledu doporučení centrální banky zcela ignorují. Jiná situace však je u požadavku, aby po nahlášení škody už klient za nic neručil. Zde se přístup bank liší a může se do budoucna stát i předmětem konkurenčního boje.

Odpovědnost za zneužití platební karty

Co doporučuje ČNB a co udělaly banky

Banky

Do doby nahlášení ručí za všechny ztráty klient. Po nahlášení ztráty mají banky různý přístup. Některé banky přebírají odpovědnost ihned, jiné až od půlnoci.

ČNB

Do doby nahlášení omezit odpovědnost klienta maximálně do 4500 korun. Po nahlášení by měly nést odpovědnost banky.

pramen: ČNB, Banky

Největší banky pro drobnou klientelu, Česká spořitelna a ČSOB, budou ručit za škody až po půlnoci dne, kdy klient ztrátu nahlásil. V případě spořitelny je novinkou, že po telefonickém hlášení již nebude muset klient jít na pobočku svou blokaci písemně potvrdit. ČSOB písemné potvrzení bude vyžadovat i nadále."Doporučení centrální banky jsme z velké části, kde nám to technologické možnosti dovolovaly, přijali. U omezení odpovědnosti klienta jsme po vyhodnocení všech rizik zůstali u dosavadní praxe," řekla mluvčí spořitelny Klára Gajdušková.

Zatímco spořitelna a ČSOB nedělá v pravidlech rozdíl mezi elektronickými a embossovanými kartami (karta s plasticky vyraženým číslem a jménem klienta použitelná i pro platby přes "žehličky"), jiné banky to rozlišují. "U elektronických karet bereme riziko na sebe hned po nahlášení, u embossovaných po půlnoci," řekl mluvčí GE Capital Bank Jan Hainz.

Komerční banka převezme podle dostupných informací riziko ztrát po nahlášení u všech typů karet, s výjimkou transakcí, u kterých není možné zjistit přesné datum provedení. Obecně pak platí, že je-li při transakci použit PIN, vždy ručí klient.

Banky svůj opatrný přístup obhajují tím, že ani finanční domy v zemích Evropské unie zcela neplní obdobná doporučení. Druhou věcí je strach ze zneužívání pravidel ze strany klientů. "Při limitované odpovědnosti do doby nahlášení by někdo mohl provést několik plateb, pak nahlásit ztrátu a chtít peníze zpět od banky," soudí bankovní expert.

Další problematickou oblastí jsou platby přes tzv. "žehličky", které nejsou v reálném čase. "U těchto transakcí se nezaznamenává přesný čas provedení platby, a to by šlo zneužít," uvedl Milan Zátka se Sdružení pro bankovní karty.

 

Autoři:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Další z rubriky

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Najdete na iDNES.cz