Vkladním knížkám zvoní umíráček

  • 41
Jedním z nejoblíbenějších způsobů spoření jsou u nás stále vkladní knížky. V současnosti je jich v Čechách vydáno neuvěřitelných sedm milionů kusů. Zajímá Vás, proč jsou vkladní knížky tak oblíbené a proč je chce současná vláda zrušit?
Jedním z nejoblíbenějších způsobů spoření jsou u nás stále vkladní knížky. V současnosti je jich v Čechách vydáno neuvěřitelných sedm milionů kusů. Zajímá Vás, proč jsou vkladní knížky tak oblíbené a proč je chce současná vláda zrušit?

Vkladní knížky dnes ještě stále těží ze své historické oblíbenosti. Ta vznikla především díky tomu, že neměly na zdejším trhu žádný konkurenční produkt a peníze na vkladní knížce byly velice dobře dostupné. Drobní střadatelé totiž mohli navštívit kromě spořitelních poboček také poštovní přepážky, které přijímaly i vyplácely vklady. Vkladní knížky na doručitele byly také častým a oblíbeným dárkem. Menší část celkového počtu vydaných vkladních knížek tvoří knížky vydané na jméno.

I přesto, že vkladní knížky zůstávají podle některých průzkumů stále nejoblíbenějším způsobem uložení úspor, nemají v naší zemi nijak perspektivní budoucnost. Jejich počet u nás trvale klesá a i největší vydavatel vkladních knížek u nás, Česká spořitelna, již více než rok anonymní vkladní knížky na doručitele nevydává. V rámci přibližování našeho právního prostředí k normám Evropské unie rozhodla vláda počátkem července o zrušení knížek do konce roku 2002. Vlastníci již vydaných vkladních knížek by ovšem měli mít možnost ještě během dalších deseti let své úspory převést na jiný účet nebo je vybrat v hotovosti.

Anonymní vklady podle stanoviska Evropské unie napomáhají praní špinavých peněz, tedy přeměně peněz z nelegální činnosti na peníze legální. V České republice je na vkladních knížkách uloženo přibližně 150 miliard korun a drtivá většina je na vkladních knížkách na doručitele. Je nemožné stanovit, jaká část z této celkové sumy pochází z nelegální činnosti, ale vzhledem k věkové skupině držitelů vkladních knížek (jedná se především o starší občany důchodového věku) se zcela jistě nejedná o žádnou významnou částku.

Současná nabídka vkladních knížek

O tom, že vkladní knížky nejsou ještě stále pro banky spíše okrajovým produktem, svědčí i jejich současná nabídka. Úrokové sazby, které jsou u některých bank srovnatelné se sazbami z termínovaných vkladů, svědčí o stálé popularitě tohoto produktu.

Vklad 100.000,- Kč na 3 měsíce

BankaRoční úroková sazba
Vkladní knížkaTermínovaný vklad
Česká spořitelna2,80 %3,10 %
Poštovní spořitelna2,90 %3,20 %
Union banka3,40 %3,30 %
ČSOB3,20 %3,20 %
Raiffeisenbank3,85 %4,00 %

Vklad 100.000,- Kč na 12 měsíců

BankaRoční úroková sazba
Vkladní knížkaTermínovaný vklad
Česká spořitelna3,10 %3,50 %
Poštovní spořitelna3,20 %3,45 %
Union banka3,70 %3,60 %
ČSOB3,45 %3,35 %
Raiffeisenbank4,30 %4,40 %
Pozn.: U vkladních knížek se nejedná o vklad na danou dobu, ale o vklad s výpovědní lhůtou.

Zajímavou modifikací vkladní knížky je výherní vkladní knížka. Tu nabízí například Česká spořitelna. Tato knížka se u ČS neúročí a místo toho postupuje dvakrát ročně do slosování. Losuje se poslední trojčíslí čísla vkladní knížky a první cena činí 300 procent vkladu.

Nespornou výhodou pro současné majitele vkladních knížek bude fakt, že pokud své prostředky uloží do jiných bankovních produktů, budou jejich prostředky pojištěny. Při hustotě pobočkových sítí velkých českých bank nebudou mít v dnešní době problém s obsluhou svých peněz ani starší spoluobčané, kteří vkladní knížky v největší míře využívají. Nad ztrátou tohoto produktu proto není třeba nikterak truchlit.

Máte doma nějakou vkladní knížku? Myslíte si, že je rozhodnutí vlády o zrušení vkladních knížek špatné a že mají přece jen na trhu své místo?