Diskuse k článku

V cizině plaťte kartou, ušetříte na výhodnějším kurzu

Když už budete v zahraničí vybírat z bankomatu, berte raději vyšší částky. Poplatky za výběr jsou vysoké, nejčastěji kolem stokoruny. Pokud platíte v cizině kartou či vybíráte z bankomatu, banka měnu přepočítá ve výhodnějším kurzu, nejčastěji se používá "deviza prodej".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ignor666

asocialove v redakci zamlci mozne pozdejsi zauctovani platby

0/0
7.7.2010 23:46

trampino

Tak já mám jasno

Tak jsem se na to díval a kurz nejlevnější české směnárny exchange.cz je 25,8 za Euro. Když si na Slovensku vyberu kartou co mám od FIO (karta vydaná ČSOB) v bankomatu ČSOB, tak je poplatek 6kč a kurz střed je 25,47 za euro. Takže myslím že není co řešit :-)

0/0
7.7.2010 23:32

PatrikChrz

Re: Tak já mám jasno

1) exchange.cz ANI NÁHODOU není nejevnější směnárna. Spíš bych bral takové jako Alfa Prague, Czech Exchange, Eurochange. Dnešní kurz EURa byl 25,70 (při vytištění VIP kuponu).

2) platba na kartě není NIKDY zaúčtována středovým kurzem (bance nikdo měnu za středový kurz neprodá, ani ji od ní nekoupí). ČSOB účtuje kurzem deviza-prodej, dnešní kurz deviza-prodej je 25,969.

0/0
8.7.2010 7:38

mpixel

Re: Tak já mám jasno

2/

A jakou banku máte na mysli?

Tu kde máte váš účet a nebo tu která vlastní bankomat ze kterého chcete vybrat?

Jde o to z jakého úhlu se na to díváte. Tzn. středový kurz má svoji logiku.

0/0
8.7.2010 12:00

mpixel

Re: Tak já mám jasno

tj...směnárna má dvojí kurz nákup/prodej a na tom vydělává.

Kdežto kartou je na obou stranách jiná banka. A tedy nemůže být dvojí nesymetrický kurz nákup prodej, protože pro banku která vlastní automat je to opačné.

Tam mohou vydělávat jen na poplatcích.

0/0
8.7.2010 12:10

PatrikChrz

Re: Tak já mám jasno

Ale právě že nejde o vztah banka-banka, ale banka-karetní společnost-banka. A karetní společnost nakupuje měny na devizovém trhu (resp. jen to co daný den chybí/přebývá) po zúčtování.

Jenže samozřejmě banky si rády něco přirazí a tak způsob zúčtování přes karetní společnost (tedy jen asi 0,5 % nad střed) u nás využívá pouze Cetelem, AXA a když ještě fungovala v retailu tak i HSBC. Naprostá většina bank účtuje klientům dle svého kurzu deviza-prodej, na čemž samozřejmě vydělá víc. Některým je i to málo a tak účtují další přirážky (Citibank, mBank, Diners Club).Více třeba zde:

http://www.mesec.cz/clanky/platba-kartou-v-zahranici-a-kurzove-rozdily-teorie/

http://www.mesec.cz/clanky/s-jakou-platebni-kartou-v-zahranici-usetrite/

0/0
8.7.2010 13:25

PatrikChrz

Re: Tak já mám jasno

Funguje to takto. Vyberu 100 YTL z bankomatu v Turecku. Turecká banka toto vyúčtuje karetní společnosti, která jí příslušnou měnu proplatí (nakoupí ji na devizovém trhu - a určitě ne za střed).

Karetní společnost pak částku vyúčtuje mojí bance a to dle smlouvy - existují 3 možnosti: a) v originální měně (obvykle se nepoužívá), b) ve zúčtovací měně (zpravidla EUR nebo USD), c) v měně karty. Některé karty mohou mít i více zúčtovacích měn s tím, že jedna je "hlavní" a ostatní se použijí jen při platbě v dané měně. A opět to neudělá středovým kurzem i když kurz karetní společnosti je středu hodně blízko - pokud nejsou nějaké významné pohyby na měnové burze, tak cca 0,5 % nad středovým kurzem. Kurz, jaký používá společnost VISA je zde: http://www2.visaeurope.com/personal/travellingabroad/exchange.jsp . Lze si na tom názorně vyzkoušet, že kurz CZK-EUR není stejný jako EUR-CZK, vždy tam je nějaký rozdíl (spread).

0/0
8.7.2010 13:14

papazian

Smutná česká realita bez eura!

Jinak by vybírání z bankomatu v hotovosti bylo stejně výhodné jako u nás doma... Tak to platí pro všechny země v rámci eurozóny..., jen nás to vyjde velmi draho. Ano, to že jsme uvěřili kecům našeho Dědy na Hradě a jeho přisluhovačům v čele ČNB, tak dnes a denně na toto budeme doplácet. Zrovna tak není pravda, že výhodnější kurz budu mít, když budu platit kartou. Když sice platím kartou v cizině tzv. bezhotovostně, tak je to prý bez poplatku. Ano, ale za málo  pro mne výhodnějšího kurzu. V soukromých směnárnách v Praze docílím mnohem lepšího kurzu koruny než prostřednictvím prý výhodnějšího kurzu přes platební kartu. To je tvrdá realita, nelžeme národu, jak je tato karta výhodná. Byla by výhodná, kdybychom také měli euro. Díky své hlouposti si šlapeme po štestí a toto jsou jeho plody. Vztah mezi kartou a soukromou směnárnou platí i k zemím, které nejsou v eurozóně. Jediná výhoda je funkce zajištovací, protože člověk nikdy neví kolik bude potřebovat, takže je dobré mít kartu v záloze.

0/0
7.7.2010 17:19

mpixel

Re: Smutná česká realita bez eura!

to není pravda.

Nikdy jste kartou neplatitl.

Na obou dvou stranách stojí jiná banka(vklad a výběr). Banka v ČR a banka v zahraničí. Kurz který by byl v jedné zemi prodej je v druhé zemi vedený jako nákup. Kdyby byl výhodnější při té transakci jeden z nich. tak by se to tlouklo na druhé straně. 

Když vybíráte v zahraničí tak za střed.

0/0
8.7.2010 12:06

150-022-2

směnárna je lepší

Teda, to jsou zase bláboly. V české směnárně kurz za libru 31,3 Kč. V zahraniční placeno kartou - kurz 32,5. Tak nevím, mně připadá výhodnější vyměnit si peníze v Čechách.

0/0
7.7.2010 12:35

papazian

Re: směnárna je lepší

Samozřejmě, to všichni víme, žádná novinka..., jen tady někdo národy lže..., porovnává sám sebe se sebou, tedy banka s bankou a zapomíná na pohled jiný - prostřednictví soukromých směnáren. A též na okolnost, že člověk prozíravý si vymění v době, kdy má koruna nečekaně lepší den, tedy kdy kurz koruny si polepší..., pokud budu platit kartou v rádoby výhodném kurzu, jak uvádí zavádajícím způsobem titulek článku, tak to může padnou zrovna na den, kdy koruna má svůj velmi špatný den a kurz bude velmi mizerný už z tohoto důvodu. Koruna je velmi nestabilní měnou, kmitá nahoru dolů velmi turbolentně, takže určitá prozíravost je na místě..., když se blíží cesta do ciziny , v určitém předstihu sledovat vývoj a včas nakoupit valnou část prostředků určených na tuto cestu. Bohužel jiná a lepší situace by byla, kdybychom měli euro jako ho mají Slovinci, Slováci, brzy i Estonci a další národy, kteří mají pod čepicí! Koruna je nemocnější než tolik kritizované euro! Co na to asi Děda z Hradu?

0/0
7.7.2010 17:24

CX650

Je to jen lživá propagace bank

Toto je typický PR článek pro banky. Vyměňoval jsem peníze před 2 týdny ráno v Praze ve směnárně za 25,70 Kč/Eur a večer - už ve Španělsku - platil kartou a kurz byl 26,29 Kč/Eur. Takže nejvýhodnější kurz získáte, pokud vynecháte české zlodějské banky a peníze vyměníte v nějaké slušné směnárně ještě v ČR.

0/0
7.7.2010 11:48

PatrikChrz

Re: Je to jen lživá propagace bank

....popř. u hranic "U Trpaslíků" (=Vietnamci prodávající všelijaké cetky cizincům)

0/0
7.7.2010 12:27

wIadin

Re: Je to jen lživá propagace bank

tak to jsem teda nepochopil 8-o

0/0
7.7.2010 12:28

tato

Re: Je to jen lživá propagace bank

Tak to te teda lituji 8-o

0/0
7.7.2010 16:39

trampino

Kterou kartu použít

Mám debetní kartu od FIO (ČSOB), debetní kartu od Komerční banky, debetní kartu od MBank a kreditní kartu od České spořitelny. Za týden jedu na Slovensko. Poradili by jste mi někdo, kterou kartou tam platit v obchodech a kterou použít k výběru z bankomatu abych co nejvíc ušetřil?

0/0
7.7.2010 10:54

PatrikChrz

Re: Kterou kartu použít

Tak určitě ne mBank a Komerčku. Normální kurzy nabídne jen ČSOB (FIO) a ČS. O fous lepší by měla být ČS.

Ovšem naprosto bezkonkurenční je Axa (účet i karta zdarma) a Cetelem (ta je ovšem placená).

0/0
7.7.2010 12:11

wIadin

Re: Kterou kartu použít

použij kartu ČSOB. Na výběr z bankomatu je na Slovensku stejný poplatek jako v ČR. ČSOB má také nejvýhodnějsší kurs deviza prodej.

0/0
7.7.2010 12:30

DaM

Re: Kterou kartu použít

Pokud jedete na dovoleou usetrit, zustante radeji doma. Tak usetrite nejvic. Jedete-li si na dovolenou odpocinout a trochu si ji uzit, tak nereste kraviny typu "kolik centu usetrim pri pouziti karty XY".

0/0
7.7.2010 12:39

PatrikChrz

Re: Kterou kartu použít

Tak jestli má karty více bank, tak proč neplatit tou, u které je to pro něj výhodnější?

0/0
7.7.2010 17:24

p.o.p.

Re: Kterou kartu použít

za výběr kartou mBank nezaplatíš ani korunu. Kurs je sice horší, ale ušetřené poplatky ti to třikrát vrátí.....

0/0
7.7.2010 15:06

Plavec2

Nevyhodny kurz u mBank

Potvrzuji nevyhodny kurz pri platbe kartou od mBank. Kurz je vsak jeste nevyhodnejsi nez je uvedeno v clanku. V transakci zauctovane 5.7. 2010 me vysla jedna Chorvatska kuna na 3.74 Kc. To uz je vyhodnejsi si vymenit hotovost u ceske sporitelny bez poplatku a o 0.1 Kc/Kunu levneji.

0/0
7.7.2010 10:49

Galmar

Re: Nevyhodny kurz u mBank

ano to vime. diky tomu ze mkonto je zdarma tak se museji nekde zahojit. a to tim kurzem. tedy pokud clovek jezdi do zahranici casto, tak jiste pouzit kartu jine banky. pokud trebas ja jedu do polska 1x za dva mesice a tam udelam nakup za 1500kc tak platim mbank kartou, tech par korun je mi sumak.

0/0
7.7.2010 11:30

Petricek

Visa

chtěli jsme platit minulý týden nákup v IKEA v Drážďanech a nešlo to. Visu nebrali. Takže jsme tam nechali nákup na pokladně a šli.

0/0
7.7.2010 10:35

atvar

Re: Visa

Potvrzuju špatnou zkušenost v Německu s Visou.

Spíš čekám jako pravidlo, že ji v normálních obchodech neberou; samozřejmě občas pozitivní výjimka (v těch Drážďanech třeba Karstadt).

Už jsem si zvyk tam se dívat předem na ty samolepky, co berou, většinou jen EC.

0/0
7.7.2010 10:48

Ferin007

Re: Visa

To není nic o Vise nebo Mastercardu. V Německu sou bohužel s kartama 100 let za vopicema. V mnoha obchodech (řek bych, že většině, a to i velkých řetězcích) vůbec neberou kreditky (ať Visa  nebo Mastercard), jen debetky (Visa elektron nebo Maestro). V Německu vydávaný kreditky pak vůbec nemají čip, jen magnetickej proužek. Atd. Dycky si tam připadám jak na začátku 90. let. Zvláštní dobrodružství je pak tankování v automatech, podle jakýho klíče ty berou karty, to je mi fakt záhada. Rv

0/0
7.7.2010 11:39

PatrikChrz

Re: Visa

Omyl, nejsou 100 let za opicema, ale spíš kus před náma. Německým a rakouským obchodníkům došla trpělivost s vydřidušskými poplatky karetním společnostem a tak si vymysleli vlastní "trucstandard" nazvaný "electronic cash" (zkratka EC - ale neplést s Eurocard), který je poplatkově méně náročný.

Karty jsou pak vydávány jako hybridní, většinou v kombinaci s Maestrem. V terminálu, který umí "EC" se hlásí jako "EC", v ostatních jako Maestro.

O něco podobného se u nás snažila Poštovní spořitelna s elektronickou peněženkou na Maxkartě, ale bez úspěchu.

0/0
7.7.2010 12:18

Ferin007

Re: Visa

Bohužel, skutečně 100 let ze vopicema (vůči jiným zemím záp. Evropy v celým rozsahu, vůči ČR s výjimkou el. peněženky). "EC" je pouze hromadný označení debetních karet (spojených s elektronickou peněženkou). Debetní karty s elektronickou peněženkou mají například i ve Francii (Monéo) a nebo Lucembursku, a nijak jim to nebrání mít kreditky s čipem a přijímat je i ve stánku na tržišti.

A poplatkově méně náročný jsou všechny debetky, včetně těch českých.

0/0
7.7.2010 12:31

PatrikChrz

Re: Visa

Platba "EC" kartou je výrazně výhodnější (pro obchodníka), než platba jakoukoliv debetkou/kreditkou. Zatímco u u normálních debetek platí obchodník 1 % (řetězce) až 3 % (malé obchody) z objemu platby, u EC karet je to max. 0,1 EUR!

0/0
7.7.2010 17:26

Ferin007

Re: Visa

Zdá se mi, že si pleteš debetky a kreditky. A debetky a platby elektronickou peněženkou (jakkoliv jejich "nosič" může být jeden a tentýž). Plytby debetkou totiž 3 % nestojí.

0/0
7.7.2010 17:37

PatrikChrz

Re: Visa

Pracoval jsem pro jeden řetězec a tam jsme platili stejný poplatek ať šlo o debetku nebo kreditku, pokud byla v systému VISA nebo Maestro/Mastercard a šlo o procento z platby (stejné). Vyšší procenta byly u JCB, American Express a Diners Club, ale ty jsme nebrali.

Známý má vlastní terminál a opět platí stejně z debetek i kreditek a je to kolem těch 3 % (jako malý obchodník), dokonce snad mírně přes.

Naopak Němci z EC karet platí právě zmíněných 10 eurocentů bez ohledu na výši platby - pokud se karta strčí do "EC terminálu". Pokud se strčí do jiného, tak se tváří jako Maestro s příslušnými poplatky.

0/0
7.7.2010 18:02

tmv

platby kartou

No nevím, zda platba kartou přímo v zahraničí je vždy výhodná..

U řady obchodníků jsem se setkal s cedulí, pokud platíte kartou, která není z "domácí" banky dané země, tak Vám tam šoupnou poplatek 1-2 %. Tedy v tabulce, kde uvádí 100 EUR = 2614 CZK při platbě, se rázem dostanete na "skvělých 2696" ;-(

:-) tmv

P.S: a nedej bože i v ČR mi obchodník řekl, že když zaplatím hotově, dá mi 2 % slevu (chtěl jsem platit MC).

0/0
7.7.2010 10:25

kbx

Re: platby kartou

ad. P.S.: přesně tak to dělám i já, pokud chce někdo platit kartou, má normální cenu, pokud hotově dostane 2% slevu. Není na to nic divnýho, pro mě jako prodejce je hotovost mnohem lepší (1. nemusím čekat přes měsíc než banka love pošle 2. banka si strhává cca 3% z částky)

0/0
7.7.2010 11:21

Ferin007

Re: platby kartou

No nevím, jak to máte zařízený, ale mám za to, že při platbě kartou je obchodníkovi částka připsána "hned" (tím nemyslím úplně ve stejnou chvíli). Někteří obchodíci si vymiňují, že při objednávce přes internet i při platbě kartou expedují zboží až po připsání částky na účet. A v takovým případě dochází k expedici maximálně do druhýho dne. Alespoň z mé četné zkušenosti.

0/0
7.7.2010 11:44

Vakousek

Re: platby kartou

3% z castky?! jo tak to musi banka mit radost, kdyz platim treba pocitac :-)

0/0
7.7.2010 11:59

Ferin007

Re: platby kartou

Provize za platby kreditkou jsou většinou nasmlouvávány individuálně.

0/0
7.7.2010 12:33

Ferin007

"Výhodnost"

No nevím, ale podle vlastní zkušenosti je kolikrát kurs při platbě kartou horší, než při výměně ve smˇěnárně. Nějak mi pak ta výhodnost uniká. V lepším případě je to pak šul nul. Záleží taky samozřejmě na konkrétní kartě, kurzový marže se docela dost liší. Hraje v tom roli spíš "vydávající" banka, než druh karty.

0/0
7.7.2010 10:15

kočičák12

Nejlevnější

je NEKOUPITEU[>-];-D!

0/0
7.7.2010 9:04

J i ř í

Chybí Axa

V tabulce chybí Axa - právě kvůli poplatku "jen" 60 Kč a výběru přímo ze spořícího pčtu jsem si její účet a kartu pořídil.

0/0
7.7.2010 8:31

PatrikChrz

Re: Chybí Axa

Dále ještě chybí karta Holiday od Volksbank, která má výběry všude za 29 Kč.

0/0
7.7.2010 9:04

PatrikChrz

Kurzy u bank nejsou stejné

Chtělo by to upozornit na velmi velké rozdíly v kurzech mezi jednotlivými bankami, které mohou i pokrýt poplatek za výběr z bankomatu.

Např. taková Axa má poplatek za výběr z bankomatu 1 %, minimálně 59 Kč (což platří k těm nižším poplatkům). Vzhledem k tomu, že používá kurzy VISA bez úprav (tedy cca 0,5 % nad střed), je u ní výběr z bankomatu u částek od cca 6000 Kč výhodnější, než přímá platba kartou jiné banky.

Druhou zajímavou kartou je Diners Club - poplatek za výběr z bankomatu je bez ohledu na výši částky 4 %, u malých částek tak lze ušetřit. Kurzy Diners club ovšem jsou velmi špatné, veškeré výběry se přepočítávají nevýhodným kurzem přes dolary.

MBank má sice výběry ze zahraničních bankomatů zdarma, ale pouze do konce tohoto měsíce. Od 1. 8. jsou zdrama pouze výběry nad 2 500 Kč a to vzhledem ke špatným kurzům je už opravdu výhodnější vybrat kartou jiné banky.

Citibank počítá ke každé platbě i výběru 2 % ke středovému kurzy, její kurzy tak rovněž patří k těm horším i při platbě

0/0
7.7.2010 8:17

PatrikChrz

Re: Kurzy u bank nejsou stejné

Ve většině případů tak je nejlevnější nakoupit valuty před odjezdem v dobré směnárně.

0/0
7.7.2010 8:17

xroot

Re: Kurzy u bank nejsou stejné

Nakupovat valuty ve smenarne bylo drive snad i vyhodnejsi ale treba s kartou G2 od KB jsem loni v rusku usetril pekne penize kdyz jsem si jednou mesicne mohl vybrat prachy z bankomatu zdarma. Pokud chcu nakoupit €, tak se staci poptat kolegu v praci bo mame ve firme hodne cizincu a clovek je schopny je sehnat za dobry kurz.

0/0
7.7.2010 9:13

PatrikChrz

Re: Kurzy u bank nejsou stejné

Mrkni se na spred (rozdíl mezi nákupním a prodejním kurzem) u Komerční banky a zjistíš, proč si může dovolit dávat 1 výběr v zahraničí zdarma. Z normálních bank má nejhorší kurzy, za ní jsou jen "špeky" typu mBank, Citibank, Diners Club.

0/0
7.7.2010 12:20

algra

Re: Kurzy u bank nejsou stejné

Jojo, říkám si, proč zrovna já? :-) Mám kreditku od GE a "výhody" platbou kartou jsou vidět na první pohled. Rozdíl mezi kurzy valuta - prodej a deviza - prodej u dolaru je celých 5 haléřů, přičemž i kurz deviza - prodej je horší, než valuta - prodej u kterýkoli jiný banky (o směnárnách nemluvě). GE RvRvRv

0/0
7.7.2010 10:12

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz