Známe nejlepší finanční produkty roku. Má je MONETA, Trinity, NEY a ČS

  • 6
V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2022 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů MONETA Money Bank s běžným účtem Tom Plus. V kategorii spořicích účtů zabodovaly Trinity bank a NEY spořitelní družstvo. V kategorii hypoték zvítězila Česká spořitelna a známe i vítěze v kategorii neúčelových úvěrů.

ilustrační snímek

Přinášíme výsledky 12. ročníku soutěže Finanční produkt roku 2022, ve které analytici společnosti Scott & Rose na webu Finparáda.cz každoročně hodnotí nejlepší bankovní produkty roku.

„Výsledné hodnocení je odborné a nezávislé. Naše soutěž vychází z online žebříčků nejlepších finančních produktů, které naši analytici pravidelně hodnotí během kalendářního roku a zároveň sledují, k jakým změnám dochází. Podkladem pro hodnocení jsou statisíce datových položek, které v průběhu roku pravidelně zpracováváme,“ říká Michal Mošnička, ředitel společnosti Scott & Rose.

Ve 12. ročníku soutěže se objevily tradičně čtyři sledované kategorie: běžné bankovní účty, spořicí účty, neúčelové osobní úvěry a hypotéky. V každé kategorii byly i letos vyhlášeny tři nejlepší produkty, přičemž v kategorii spořicích účtů odborníci hodnotili nabídky se spořením v pásmech do 300 tisíc korun, 300 až 600 tisíc a nad 600 tisíc korun.

Hodnoceny byly i produkty v dalších osmi kategoriích, a to nejen bank, ale i pojišťoven a družstevních záložen. Veřejnost pak měla příležitost přidělit hodnocení bankovním produktům, které považují za nejlepší. Z tohoto laického hodnocení, kterého se zúčastnilo 15 tisíc lidí, byly uděleny ceny veřejnosti.

Nejlepší finanční produkty za rok 2022 ve čtyřech kategoriích:

Kategorie Bankovní osobní účty

„Hlavním kritériem při sestavování žebříčku nejlepších osobních běžných účtů jsou náklady na využívání účtu modelovým klientem, dále komplexnost nabídky u daného účtu či balíčku služeb a zároveň úroveň přímého bankovnictví včetně srozumitelnosti ceníku a internetových stránek,“ říká Valerie Koubová, analytička společnosti Scott & Rose.

Finančním produktem roku v oblasti bankovních osobních účtů pro rok 2022 se stává Moneta Money Bank s Běžným účtem Tom Plus, druhé místo patří Raiffeisenbank a jejímu Chytrému účtu a na třetí příčce se umístila Komerční banka a MůjÚčet Plus.

Pořadí v kategorii:

  1. MONETA Money Bank – běžný účet Tom Plus
  2. Raiffeisenbank – CHYTRÝ účet
  3. Komerční banka – MůjÚčet Plus

Hodnocení vítězů odborníky:
Běžný účet Tom Plus
je vedený zdarma včetně běžných bankovních operací a okamžitých plateb jsou zdarma. Zdarma jsou i veškeré výběry z bankomatů, a to včetně cizích bankomatů v tuzemsku i v zahraničí. Sjednání účtu je online, placení je umožněno pomocí všech dostupných „chytrých“ metod, tj. Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Mobilní bankovnictví Smart Banka od MONETA Money Bank patří podle analýzy Scott & Rose k nejlepším, a to jak v počtu nabízených funkcionalit, tak i dalších sledovaných oblastí, které u aplikací dlouhodobě sledujeme. Tom účet Plus není úročen.

Chytrý účet od Raiffeisenbank je veden zcela zdarma, a to včetně příchozích i odchozích plateb. Výběry z bankomatů v Česku i zahraničí jsou bez poplatku. Internetové a mobilní bankovnictví je podle analýzy Scott & Rose hodnoceno nadprůměrně včetně klientské přívětivosti aplikace, kde u vybraných funkcionalit sledují analytici počet prokliků a čas potřebný k získání funkce nebo služby. Platby lze uskutečnit pomocí služeb Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay a vlastní aplikace RaiPay. Úroková sazba na Chytrém účtu je nulová.

MůjÚčet Plus o Komerční banky je v současné době nabízen na jeden rok zdarma (standardní měsíční cena 39 Kč). Veškeré elektronické platby jsou zdarma, stejně jako výběry z vlastní sítě bankomatů a z bankomatů Air Bank, MONETA Money Bank a UniCredit Bank. Výběry z ostatních bankomatů v ČR a v zahraničí jsou 2x měsíčně zdarma, poté je účtován poplatek 39 Kč. Mobilní banka patří podle analýzy Scott & Rose k nadprůměrně hodnoceným mobilním aplikacím na trhu. Placení je umožněno pomocí Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Stejně jako většina běžných účtů má nulovou úrokovou sazbu.

Cenu veřejnosti získala Fio banka za produkt Fio osobní účet. Tento bankovní účet získal nejlepší poměr počtu hodnocení laické veřejnosti a průměrné odborné známky, která vychází z pětistupňové škály.

Výsledky v kategorii spořicích účtů najdete v dalším listu.

Kategorie Spořicí účty

V kategoriích spořicích účtů analytici hodnotili úročení na jednotlivých spořicích účtech z dlouhodobého hlediska. To znamená, že spořicí účty umístěné v žebříčcích nabízely zajímavé zhodnocení úspor po celý uplynulý rok, nikoliv pouze pár měsíců před koncem roku.

Žebříček nejlepších spořicích je rozdělený do tří kategorií:

  • Drobný střadatel s možností vkladu do 300 000 Kč.
  • Střední střadatel s možností vkladu 300 000 až 600 000 Kč.
  • Velký střadatel s možností vkladu nad 600 000 Kč.

Spořicí účet do 300 tisíc Kč

Pořadí v kategorii:

  1. Trinity Bank – Výhoda + Dobrý klient
  2. Max banka – Spořicí účet
  3. Banka CREDITAS – Spořicí účet+

Hodnocení vítězů odborníky:
Spořicí účet Výhoda + Dobrý klient
od Trinity Bank poskytuje poskytuje úrokovou sazbu 5,68 % p.a. do 500 tisíc Kč, vklady nad 500 tisíc. Kč jsou úročeny úrokovou sazbou 4,08 % p.a.

Spořicí účet od MAX Banky je s úrokovou sazbou 6,01 % p.a., a to bez omezení výše vkladu a bez podmínek.

Spořicí účet+ od Banky CREDITAS má úrokovou sazbu 5,60 % p.a. až do výše vkladu 500 tisíc Kč. Část vkladu nad 500 tisíc Kč je úročena úrokovou sazbou 3,10 % p.a. Tento spořicí účet získal zároveň i cenu veřejnosti.

Spořicí účet od 300 tisíc Kč do 600 tisíc Kč

Pořadí v kategorii:

  1. Trinity Bank – Výhoda + Dobrý klient
  2. Max banka – Spořicí účet
  3. NEY spořitelní družstvo – Spořicí účet

V této kategorii spořicích účtů dochází k výpočtu reálné úrokové sazby/výnosu, který klient získá. Jedná se tedy vždy o součet výnosů, které klient získá v nižších a vyšších vkladových pásmech.

Hodnocení vítězů odborníky:
Spořicí účet Výhoda + Dobrý klient
od Trinity Bank poskytuje poskytuje úrokovou sazbu 5,68 % p.a. do 500 tisíc Kč, vklady nad 500 tisíc. Kč jsou úročeny úrokovou sazbou 4,08 % p.a.

Spořicí účet od MAX Banky je s úrokovou sazbou 6,01 % p.a., a to bez omezení výše vkladu a bez podmínek.

Spořicí účet NEY spořitelního družstva má úrokovou sazbu ve výši 5,75 % p.a. Výpovědní lhůta činí 1 měsíc. U družstevních záložen je další podmínkou stát se členem družstva. To znamená složit základní členský vklad ve výši 1 000 korun a další členský vklad, přičemž tyto dva vklady musí dohromady činit 1/10 výše vkladu.

Spořicí účet od 600 tisíc Kč

Pořadí v kategorii:

  1. NEY spořitelní družstvo – Spořicí účet
  2. Max banka – Spořicí účet
  3. Trinity Bank – Výhoda + Dobrý klient

Stejně jako v předchozí kategorii spořicích účtů, i v této kategorii dochází k výpočtu reálné úrokové sazby/výnosu, který klient získá.

Hodnocení vítězů odborníky:
Spořicí účet NEY
spořitelního družstva má úrokovou sazbu ve výši 5,75 % p.a. Výpovědní lhůta činí 1 měsíc. U družstevních záložen je další podmínkou stát se členem družstva. To znamená složit základní členský vklad ve výši 1 000 korun a další členský vklad, přičemž tyto dva vklady musí dohromady činit 1/10 výše vkladu.

Spořicí účet od MAX Banky je s úrokovou sazbou 6,01 % p.a., a to bez omezení výše vkladu a bez podmínek.

Spořicí účet Výhoda + Dobrý klient od Trinity Bank poskytuje poskytuje úrokovou sazbu 5,68 % p.a. do 500 tisíc Kč, vklady nad 500 tisíc. Kč jsou úročeny úrokovou sazbou 4,08 % p.a.

Výsledky v kategorii spotřebitelských úvěrů najdete v dalším listu.

Kategorie Spotřebitelské neúčelové úvěry

„Spotřebitelské úvěry hodnotíme podle skutečné průměrné úrokové sazby úvěrů, kterou banky pravidelně reportují České národní bance. V současné době spolupracujeme s většinou bank a tuto sazbu máme exkluzivně k dispozici,“ říká Michal Mošnička, ředitel společnosti Scott & Rose. Kdo tedy nabízí nejlepší spotřebitelské neúčelové úvěry podle tohoto hodnocení?

Pořadí v kategorii:

  1. UniCredit Bank – PRESTO Půjčka na cokoliv
  2. Komerční banka – Osobní půjčka
  3. mBank – mPůjčka Plus

PRESTO Půjčka na cokoliv je nabízena aktuálně s úrokovou sazbou od 6,49 % p.a. Za poskytnutí úvěru se hradí poplatek 1 500 Kč, vedení úvěru je zdarma. PRESTO Půjčka je poskytována od 20 tisíc Kč do 1 milionu Kč a lze ji splácet 12 až 120 měsíců.

Osobní půjčka od Komerční banky má úrokovou sazbu, která aktuálně začíná na hodnotě 6,90 % p.a. Půjčku sjednáte online bez poplatku za vyřízení (jinak 490 Kč), správa ani vedení půjčky rovněž není zpoplatněno. Půjčku je možné splatit kdykoliv bez sankce, lze si také zvolit výši a datum splátky. Stávajícím klientům umožňuje banka sjednat půjčku do 150 tisíc Kč prostřednictvím mobilní aplikace Mobilní banka. Lze si půjčit od 10 tisíc Kč do 2,5 milionu Kč se splatností až 8 let.

mPůjčka od mBank má úrokovou sazbu od 5,99 % p.a. při sjednání pojištění schopnosti splácet, bez něj se úroková sazba zvyšuje na 7,99 % p.a. Sjednání je zdarma, a to včetně jejího vedení, mimořádných splátek i předčasného splacení. Úvěr lze sjednat od 10 tisíc Kč do 1 milionu Kč v délce 12 až 96 měsíců. Vyřízení půjčky je možné online přes mobilní a internetové bankovnictví. Pro klienty s hlavními běžnými účty u vybraných bank nabízí mBank zrychlení procesu ověření příjmu.

Cenu veřejnosti získala Air Bank za produkt Půjčka. Produkt získal nejlepší poměr počtu hodnocení a průměrné známky, která vychází z pětistupňové škály.

Výsledky v kategorii hypotéky najdete v dalším listu.

Kategorie Hypotéky

Hypoteční trh zaznamenal v roce 2022 propad. Banky poskytly klientům loni úvěry na bydlení za 217 miliard korun. Ve srovnání s mimořádným výsledkem v roce 2021 jde o pokles na čtyřicetiprocentní úroveň. Úrokové sazby se u hypotečních úvěrů na konci roku 2022 pohybovaly na úrovni 6,00 % p.a.

Pořadí v kategorii:

  1. Česká spořitelna
  2. Komerční banka
  3. Air Bank

První místo obsadila Česká spořitelna, jejíž hypoteční úvěr lze sjednat s úrokovou sazbou od 5,94 % p.a. Sjednání a správa úvěru je zdarma, odhad nemovitosti je zpoplatněn částkou od 4 400 Kč do 5 400 Kč (podle hodnoceného objektu). Úrokovou sazbu je možné fixovat od 1 roku do 20 let. Za aktivní využívání běžného účtu banka poskytuje úrokovou slevu ve výši 0,50 % p.a. a další slevu 0,10 % p.a. při sjednání pojištění schopnosti splácet hypotéku. Česká spořitelna nově umožňuje klientům při prodeji nemovitosti převzít kupujícími hypotéku s původní úrokovou sazbou. Splatnost úvěru činí až 30 let.

Druhé místo patří Komerční bance, která hypotéku nabízí s úrokovou sazbou od 6,19 % p.a. Fixovat úrokovou sazbu lze od 1 roku do 15 let. Vyhodnocení žádosti o úvěr je zpoplatněno částkou 2 900 Kč, ocenění nemovitosti je možné provést zrychleně nebo standardně 1 000 Kč/4 500 Kč, čerpání a správa úvěru je zdarma. Splatnost je stejně jako u ostatních bank až 30 let. K hypotéce je možné získat až 800 tisíc Kč na cokoliv. Zajímavý je i produkt Hypotéka bez nemovitosti, kdy si nejprve vyřídíte hypoteční úvěr a vybírat nemovitost můžete až tři roky.

Na třetím místě skončila Air Bank, u níž lze hypotéku sjednat s úrokovou sazbou od 5,99 % p.a. při výši úvěru nad 1,5 milion Kč a při sjednání pojištění schopnosti splácet hypoteční úvěr (sleva 0,15 p.b.). Úroková sazba je nabízena s fixací na 5, 7 a 10 let. Hypoteční úvěr sjednáte bez poplatku, odhad nemovitosti je zpoplatněn 5 000 Kč za byt a 6 000 Kč za rodinný dům. Banka k hypotečnímu úvěru nabízí službu s názvem Chytrá rezerva, která umožňuje ušetřit na úrocích a splatit tak hypotéku dříve. Žádost o hypotéku je možné podat prostřednictvím mobilní aplikace My Air. Splatnost úvěru je až 30 let.

Cenu veřejnosti získala Fio banka za produkt Fio hypotéka. Produkt získal nejlepší poměr počtu hodnocení a průměrné známky, která vychází z pětistupňové škály.