Akciové fondy se vydaly vzhůru

  0:01aktualizováno  0:01
Takřka pětiprocentní růst si v tomto týdnu připsala Pražská burza cenných papírů. Přičinila se tak o radost podílníků akciových fondů s majoritním podílem českých akcií v portfoliu...
Takřka pětiprocentní růst si v tomto týdnu připsala Pražská burza cenných papírů. Přičinila se tak o radost podílníků akciových fondů s majoritním podílem českých akcií v portfoliu jako je SIS Sporotrend či 1.IN - Akciový fond. Růstu českých trhů úspěšně sekundoval i růst globálních akciových trhů, především pak v oblasti technologií. Nelze se divit, že v minulém týdnu zájem o akciové fondy mírně vzrostl a po delší době tato kategorie zaznamenala kladné čisté prodeje. Je otázkou, jak se projeví krach Private Investors projeví v důvěře českých občanů k akciím a investování vůbec. Již dnes je jisté, že přinejmenším pro podílníky fondu AKRO Svět bude mít tato událost nepříznivé důsledky, neboť tento fond obchodoval v zahraničí právě prostřednictvím Private Investors. Více se dočtete zde.

České podílové fondy prodaly podílové listy za 396 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 316 mil. Kč. Čisté prodeje tak činily 80 mil. Kč. Na prvním místě pomyslného žebříčku nejvyšších čistých prodejů zůstal z minulého týdne SIS-SPOROINVEST (+46 mil. Kč). S těsným odstupem se na druhé příčce umístil IKS Dluhopisový (+43 mil. Kč) a třetí příčka zůstala fondu Živnobanka-Sporokonto (+23 mil. Kč), a to jen díky tomu, že se v týdenním hlášení UNISu neobjevily páteční statistiky fondu IKS peněžního trhu. Celkový objem spravovaného jmění ve fondu IKS peněžního trhu totiž v tomto týdnu překročil hranici 5 mld. Kč. Rekordně nejnižší prodeje měl fond 1.IN - Restituční fond (-90 mil. Kč).

Akciové fondy si v průměru v tomto týdnu připsaly 1,9% čistého obchodního jmění na podílový list. Nejvyšší výkonnosti dosáhl fond SIS – SPOROTREND (+3,9%), následovaný fondem AKRO Eurotech (+2,9%). Nejnižší výkonnost zaznamenal fond ČSOB český akciový (+0,1%), který má zatím celé portfolio na termínovaných vkladech.

Fondy fondů se mohou pochlubit ještě vyšší výkonností než akciové fondy - (+3,5%). Nejlépe si přitom vedl fond SIS - GLOBALTREND FF (+4,8%), nejhůře fond IKS fond fondů (+2,6%). Zbývající fond této kategorie - 1.IN - Fond fondů, se může pochlubit slušným přílivem peněz, když jeho čisté prodeje činily 22 mil. Kč.

Smíšené fondy dosáhly v tomto týdnu výkonnosti ve výši +0,8%. Největší růst v této kategorii zaznamenal fond 1.IN Majetku (+1,7%). Nejnižší a jako jediný zápornou výkonnost měl fond SIS - Český OPF (-0,0%).

Dluhopisové fondy zaznamenaly mírně kladnou výkonnost (+0,04%). Výsledky páteční aukce státních dluhopisů, kdy poprvé nabídka převýšila poptávku, naznačují, že výkonnost dluhopisových fondů v následujícím týdnu bude nižší. Nejvyšší výkonnosti dosáhl fond IKS Eurobondový (+0,13%), naopak nejnižší výkonnosti dosáhl fond 1.IN - Dluhopisový fond (-0,11%).

Zhruba nulové výkonnosti dosáhly fondy peněžního trhu (-0,00%). Svoji roli přitom znovu sehrál fond OPF AKRO OBLIGACE (-0,32%). Nejlépe se v této kategorii dařilo fondu 1.IN - Fond peněžního trhu (+0,10%).

Myslíte si, že krach Private Investors bude mít za následek pokles důvěry občanů v podílové fondy? Domníváte se, že oživení českého akciového trhu bude pokračovat i v příštím týdnu? Napište nám své názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz