Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Místo ropy africký vodík, Německo chce skoncovat s fosilními palivy

  • 109
Zástupci Německa shání napříč Afrikou obchodní partnery. Země by odtamtud chtěla dovážet tzv. zelený vodík. V dohledné době totiž plánuje ustoupit od používání fosilních paliv a vodík je jednou z jejich nejslibnějších náhrad. Zároveň by se ráda osamostatnila od svých současných dodavatelů, OPEC a Ruska.

Spolková republika Německo v současnosti produkuje 86 procent své elektřiny z fosilních zdrojů a jaderných elektráren. Již za pár desítek let by přitom tamní vláda s jejich používáním ráda skoncovala. K tomu však potřebuje nejen solární panely a větrné elektrárny, ale i další zdroje.

Vedle zemního plynu by jí v dosažení tohoto cíle měl pomoci i tzv. zelený vodík. Tedy vodík vyráběný z obnovitelných zdrojů – elektrolýzou, na kterou se použije solární či jiná „zelená“ energie. V roce 2050 už by se z něj měla vyrábět více než polovina elektřiny, kterou země spotřebuje.

Vodík z Afriky

Podle expertů však Německo nebude schopné tolik vodíku vyrobit samo. Bude potřebovat dodavatele. A právě ty teď podle informací agentury Bloomberg shání. Cílí přitom na neobvyklé místo – na Afriku.

Většina tamních států totiž má pro výrobu „zeleného“ vodíku ideální podmínky – dostatek místa na výstavbu solárních a větrných elektráren i dostatek slané vody pro elektrolýzu. Jedním z takových dodavatelů by mohla podle Bloombergu být například Nigérie, s dalšími 15 pak Němci jednají. 

Elektromobilita nestačí. Německo zavelelo k nástupu vodíku

Na vytváření strategie, která povede k nahrazení fosilních paliv vodíkem, podle Bloombergu pracuje tým ze čtyř spolkových ministerstev v čele s ministrem hospodářství Peterem Altmaierem. 

Vodík se v současnosti většinou získává při těžbě zemního plynu. Nejlehčího prvku ve vesmíru se tímto způsobem ročně vyrobí zhruba 47 milionů tun. Do ovzduší se však při tomto procesu dostává velké množství oxidu uhličitého – za loňský rok to podle Mezinárodní energetické agentury bylo 830 milionů tun.

Konec závislosti na Rusku

Afrika má pro Němce ještě jedno důležité lákadlo. Německá energetika je totiž v současnosti značně závislá na Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Rusku. Stejné země přitom v současnosti patří mezi největší producenty vodíku. Berlín se tak obává, že by tyto státy mohly s cenou vodíku začít manipulovat podobně, jako je tomu u ropy.

Ústečtí vědci zkoumají, jak získávat vodík pomocí slunce a uskladnit ho

Vzniku takového kartelu se snaží zabránit právě tím, že oslovuje velké množství potenciálních dodavatelů. „Neomezená konkurence bude tento globální byznys pohánět,“ uvedl Wolf-Dieter Lukas z německého ministerstva školství a výzkumu. „Na rozdíl od byznysu s ropou tu vznik kartelu neočekáváme,“ dodal. 

Podle Lukasových odhadů by Německo mohlo v polovině století dovážet až 45 milionů tun vodíku ročně. Země zprvu plánuje společnosti, které se na vodík budou chtít přeorientovat, podporovat dotacemi. 

Pohání ho vodík a vypadá jako dron. To je nové létající auto: