Ostatní světové ekonomiky většinou vyčíslují svůj výkon pomocí mezikvartálního či meziročního srovnání HDP. Americký HDP se oproti prvnímu čtvrtletí snížil o 9,5 procenta. USA však hospodářský růst či pokles přepočítávají na celý rok. Pokud by se americká ekonomika propadala stejným tempem celý rok, došlo by k poklesu o 32,9 procenta.
Trump chce rozjet ekonomiku za každou cenu, ve hře je výstavba za bilion dolarů |
Výsledek je přesto nepatrně lepší, než čekali analytici. Ti v průměru předpokládali, že hospodářský propad dosáhne zhruba 34 procent. Propad je i tak nejhlubší minimálně od roku 1947, kdy se tyto údaje začaly v nynější podobě sledovat.
Kvůli rychlému šíření koronaviru se americká vláda na konci března rozhodla citelně utlumit ekonomickou aktivitu. Zavřít musela řada firem, což se dotklo například hotelů, restaurací, barů a dalších služeb. Desítky milionů lidí se tak ocitly bez práce – právě služby se totiž na tvorbě HDP ve Spojených státech podílejí nejvíce.
Restart komplikuje vysoký počet nakažených
Nejnovější data ukazují, že koncem druhého kvartálu se už situace začala měnit k lepšímu. „Zaměstnavatelé vytvořili v květnu a červnu 7,3 milionu nových pracovních míst, zatímco v dubnu jich 20,5 milionu zaniklo. Zvýšily se i spotřebitelské výdaje a rekordně nízké sazby hypoték minulý měsíc zvedly prodeje domů,“ napsal deník Financial Times.
Rekordní částka. Americké ministerstvo financí si půjčí 3 biliony dolarů |
Zotavování hospodářství však komplikuje nedávný skokový nárůst počtu potvrzených nakažených v USA. „Je to výsledek selhání Spojených států ve snaze zamezit šíření viru. A naznačuje, že americká ekonomika se pravděpodobně zotaví pomaleji než oblasti, které odvedly lepší práci, jako například eurozóna,“ uvedla agentura Bloomberg.
O pomalejším restartu ekonomiky USA vypovídají i aktuální čísla z tamního trhu práce. V posledních dvou týdnech opět narůstá počet lidí, kteří žádají o podporu v nezaměstnanosti. V minulém týdnu jich přibylo 1,4 milionu.
Až dosud zaznamenaly Spojené státy nejhlubší hospodářský propad ve své poválečné historii v roce 1958, kdy byl prezidentem Dwight Eisenhower. HDP tehdy ve čtvrtletí spadl o deset procent, poznamenala agentura AP. Během nejhoršího kvartálu finanční krize z roku 2008 se americká ekonomika propadla o 8,4 procenta, vyplývá z dat banky Credit Suisse.