Rekordní půjčka není první ani poslední v tomto roce. V prvním čtvrtletí si ministerstvo již půjčilo 477 miliard dolarů a ve třetím čtvrtletí si plánuje půjčit dalších 677 miliard dolarů, uvedl server finanční televize CNBC.
Další dluh je zapotřebí i kvůli mnohonásobným stimulačním snahám, které schválil Kongres, aby oživil ekonomiku zastavenou kvůli koronaviru. Dosud přidělené prostředky přesáhly dva biliony dolarů a očekává se, že další balíček pomůže více než 30 milionům Američanům, kteří zůstali bez práce a tisícům dalších podniků, které ztratily příjmy.
Odhaduje se, že nejnovější výdajové balíčky mají hodnotu asi 14 procent hospodářství země. Vláda také prodloužila roční lhůtu pro platby daní, čímž ještě prohloubila hotovostní krizi, uvedl deník Merco Press.
USA si půjčují prodejem státních dluhopisů. Historicky se těší relativně nízkým úrokovým sazbám, protože dluhy Spojených států jsou investory po celém světě považovány za relativně málo rizikové. Ale ještě před pandemií koronaviru se dluhové zatížení země vyšplhalo na úroveň, kterou mnozí ekonomové považují z dlouhodobého hlediska za riskantní.
V roce 2011 přitom i Donald Trump sám prohlásil, že státní dluh představuje největší národní hrozbu. Během své volební kampaně v roce 2016 řekl, že dokáže USA zbavit státního dluhu během osmi let.
Vše o koronaviru
|
Zatím však snižování dluhu nic nenasvědčuje. Více si můžete přečíst v článku „Dluhy, kam se podíváš. Trumpova administrativa si s rozpočtem hlavu neláme“.
Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) uvedl, že očekává, že se schodek federálního rozpočtu do konce fiskálního roku 2020 zvýší na rekordních 3,7 bilionů dolarů (93 bilionů korun). Agentura AP upozornila, že letošní deficit bude více než dvojnásobný ve srovnání s předchozím rekordním deficitem z první roku vlády bývalého prezidenta Baracka Obamy.