ANALÝZA: Porošenkovu šanci na znovuzvolení drtí všudypřítomná korupce

  5:00aktualizováno  5:00
Ukrajinu čeká 21. dubna druhé kolo prezidentských voleb, do nějž pouze několikaprocentním rozdílem postoupil stávající prezident Petro Porošenko. Dle průzkumů však zřejmě podlehne komikovi Volodymyrovi Zelenskému, jehož popularitu živí nespokojenost Ukrajinců s politickou situací v zemi. Současné vládě vyčítají nedostatečný boj s korupcí.

Ukrajinská umělkyně Darja Marčenková a její nové dílo: portrét ukrajinského prezidenta Petra Porošenka z obalů od bonbonů. (27. 3. 2019) | foto: Reuters

Prezidentské volby jsou podle pozorovatelů referendem o tom, jak daleko Petro Porošenko dotáhl svou zemi od kritického roku 2014. Ten poznamenalo svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, anexe Krymu a následný začátek ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny.

Ukrajinské prezidentské volby

Březnový průzkum Gallupova ústavu však ukázal, že ukrajinské vládě věří pouhých devět procent obyvatel země, což je podle instituce nejnižší úroveň ze všech zemí světa. Většina ukrajinské populace je z politické reprezentace země stejně zklamaná, jako před euromajdanem, který do prezidentského úřadu vynesl Petra Porošenka.

Přesto Porošenko kandiduje znovu a stále má šanci obhájit mandát. Svou kampaň vybudoval na své roli obránce ukrajinského národa před ruskou agresí, zatímco jeho nejsilnější protivníci, komik Volodymyr Zelenskyj a bývalá premiérka Julija Tymošenková, zdůrazňovali především ekonomickou situaci země a pomalý postup protikorupčních reforem.

“Za vlády Petra Porošenka Ukrajina nastartovala nejdůslednější reformní proces od roku 1991,” míní Gwendolyn Sasseová, ředitelka Centra pro východoevropské a mezinárodní studie. Mnohé z reforem však zůstávají nedotažené a nově vytvořené protikorupční instituce nemají dostatek kapacit pro to, aby jednotlivá obvinění dotáhly i u soudu.

To je podle mnohých analytiků jedním z hlavních důvodů neoblíbenosti současného ukrajinského prezidenta. Žádný vysoce postavený úředník totiž nebyl obviněn. Ukrajinští protikorupční aktivisté se navíc stávají oběti útoků. Loni v listopadu podlehla následkům jednoho z nich aktivistka Kateryna Handzjuková, na kterou zaútočili kyselinou.

„Boj s korupcí teprve začal“

I tak ale zaznamenala Ukrajina v boji s korupcí určitý pokrok. Země si od roku 2014 polepšila v Indexu vnímání korupce sestavovaném neziskovou organizací Transparency International o 22 míst. Podle studie kyjevského Institutu pro ekonomický výzkum a poradenství tvoří “souhrnný ekonomický přínos protikorupčních opatření téměř šest procent HDP”. Navzdory pozitivním výsledkům však “boj s korupcí teprve začal,” dodává studie.

Ukrajinská ekonomika se postupně vzpamatovává z recese z let 2014 a 2015, částečně díky finanční pomoci Mezinárodního měnového fondu či Evropské unie. Zatímco v roce 2015 klesl ukrajinský HDP o téměř 10 procent, podle posledních dat Světové banky rostlo ukrajinské hospodářství v první polovině loňského roku o více než tři procenta.

Podařilo se také srazit enormní inflaci, která ještě v roce 2015 dosahovala téměř 50 procent. Letos by měla dle předpovědí klesnout pod deset procent, poprvé od roku 2013. Stabilizoval se také kurz ukrajinské měny.

Zřejmě největším úspěchem prezidenta Porošenka byl podpis ekonomické části asociační dohody mezi EU a Ukrajinou 27. června 2014, během svého funkčního období dokázal vybudovat diplomatické i ekonomické vztahy se západem.

Souboj oligarchů

Svou zemi vytáhl z krize roku 2014, kdy byla dle časopisu Foreign Policy “zřejmě na pokraji kolapsu”, i tak ale v druhém kole prezidentských voleb nejspíš prohraje s Volodymyrem Zelenským. Ten se proslavil rolí fiktivního prezidenta v seriálu Sluha lidu, a jako politický “nováček” představuje pro mnohé Ukrajince naději na změnu.

Čelí však také podezřením z toho, že po případném zvolení se v úřadu stane “loutkou” ukrajinského magnáta Ihora Kolomojského, jehož televize vysílá populární seriál se Zelenským v hlavní roli. Podle některých politických pozorovatelů se tak ukrajinské prezidentské volby staly soubojem o moc boháčů Kolomojského a Porošenka, který také patří k nejbohatším Ukrajincům.

I proto mu mnozí vyčítají nedostatečný boj s korupcí a oligarchy, jelikož jej mnozí považují za jednoho z nich. Porošenkovi nepomohlo ani to, když se jeho jméno objevilo v Panamských dokumentech, které odhalily vlastnickou strukturu tzv. offshoreových firem mnohých světových politiků.

V únoru se navíc současný ukrajinský prezident ocitl pod palbou poté, co média odhalila, že jeho spolupracovník je údajně zapleten do aféry okolo rozkrádání peněz na obranu země.

Příští hlavou státu se tak nejspíš stane Zelenskyj, který slibuje, že zatočí s korupcí a dlouhodobě nízkou životní úrovní Ukrajinců. Země se také potýká s masivním odlivem lidí do zahraničí.

Světoví investoři od příštího prezidenta očekávají především tlak na další prosazování ekonomických reforem, které zemi udrží v záchranném programu Mezinárodního měnového fondu. Kvůli pomalému pokroku v této oblasti země za poslední roky nedokázala vyčerpat více než sedm miliard dolarů hospodářské pomoci, uvedla agentura Bloomberg.

Volodymyr Zelenskyj si vedl dobře už před prvním kolem voleb:

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Světová ekonomika letos poroste nejméně od krize, tvrdí MMF

Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na tři procenta, což bude nejslabší tempo od globální finanční krize. Ve...

Prodej občanství je lukrativní byznys. Epicentrem je Hongkong

Mít dvojí občanství není v dnešní době nic zvláštního. Není proto divu, že se z vydávání občanství z různých zemí stal...

Ilegální trh se škodlivými plyny vzkvétá, může za to prudký nárůst cen

V Evropě vzkvétá ilegální trh s hydrofluorouhlovodíky. Tyto plyny se běžně používají v klimatizacích do auta, tepelných...

Souboj o továrnu Volkswagen. Původně turecký projekt chtějí Rumuni i Bulhaři

Rumunsko zahájilo nové rozhovory s koncernem Volkswagen kvůli nové továrně, kterou firma chtěla původně postavit v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz