Chtějí tak učinit před slyšením u Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD.
"Musíme dokázat, že bankovní tajemství není synonymem pro daňový ráj," shrnuje nejmenovaný švýcarský diplomat pro francouzský deník Le Figaro.
Na stranu alpské konfederace se postavil český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, který v tomto půlroce vede všechny evropské šéfy diplomacie.
Jde však o jeho soukromé prohlášení a nikoliv o názor celé EU. Český šéfdiplomat má k zemi helvétského kříže blízko, kromě českého totiž získal i švýcarské občanství.
"Jistě uniká tomu nebo onomu daňovému měšci pár milionů eur. Nezávislost země a tradice samostatného, neutrálního Švýcarska by se ale měla cenit více," řekl v rozhovoru pro švýcarský list Neue Zürcher Zeitung am Sonntag.
Přituhuje – kvůli krizi
Státy, kterým hrozilo, že se dostanou na seznam daňových rájů, si až dosud nemusely s hrozbami zbytku světa dělat těžkou hlavu. Tentokrát je však tlak Paříže, Berlína i Washingtonu příliš silný – hrozí, že budou sankcionovat banky, které budou pracovat ve Švýcarsku.
Daňové rájeDaňový ráj: přesná definice neexistuje – obvykle jde o státy, které nevybírají určité daně (například z příjmu) nebo je výše těchto daní v porovnání s okolím velmi nízká. Obvykle také nechtějí spolupracovat s finančními úřady jiných států – buď vůbec, nebo jen velmi omezeně. |
Švýcarsko už letos v únoru umožnilo největší domácí bance UBS odhalit identitu zhruba 300 amerických klientů, aby odvrátilo obžalobu z trestného činu. Američané však stále vedou civilní žalobu proti bance a snaží se získat údaje dalších desítek tisíc svých občanů.
Švýcarská ministryně spravedlnosti Eveline Widmerová-Schlumpfová požadavek odmítla. "V případě 300 účtů UBS, u těch USA potvrdily konkrétní podezření z daňového úniku," řekla.
"Ale v případě 52 tisíc klientů by mělo jít jen o vyšetřování s cílem objevit informace pro případné další řízení. USA tím porušují všechny zákony," dodala s tím, že podle jejího názoru je to útok na Švýcarsko.
Podle švýcarských zákonů nesmí banky prozradit informace o klientovi, pokud neexistuje podezření, že porušil švýcarské trestní právo. A daňový podvod je i tam trestný čin, daňový únik však ne, i když za něj může být pokuta.
I další země zvažují ústupky
Rakousko a Lucembursko uvažují, že možná v něčem ustoupí. Je otázka, co z bankovního tajemství všechny tři země odhalí, když jména klientů to nejsou. Tím by ztratily v konkurenci se zeměmi jako Hongkong a Singapur.
"Musíme najít řešení, které bude udržitelné dlouhodobě," říká ředitel banky UBS Peter Kurer.
Na Švýcarsko se dosud nahlíželo jako na zemi "s přehnaným bankovním tajemstvím" a nepřirovnávalo se k daňovým rájům. Ale teď, během finanční krize a při nedostatku peněz ve státních pokladnách, se vítr obrací a věci se nazývají jinými, možná pravými, jmény.
Druhého dubna čeká Švýcarsko, Rakousko a Lucembursko zkouška ohněm. V Londýně se sejde dvacet světových mocností, aby řešily změny ve světovém bankovnictví.
Hrozí, že se daňové ráje dočkají sankcí, a Německo, a není samo, uvažuje, že zpřísní kontrolu bank, které mají pobočky v takzvaných off-shore centrech. Chce také zdanit dividendy vyplácené holdingům v daňových rájích.
Daňové ráje v Evropě a ve světěKaribik: Antigua a Barbuda, Aruba, Bahamské souostroví, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Dominika, Grenada, Jamajka, Nizozemské Antily, Panenské ostrovy USA, Svatá Lucie, Svatý Vincent a Grenadiny, Svatý Kryštof a Nevis, Turks a Caicos Evropa: Lichtenštejnsko, Monako, Andorra (nespolupracující státy odmítly předat informace o ECD) + Gibraltar, Guernsey, Irsko, Jersey, Kypr, Lucembursko, Malta, Man, San Marino, Švýcarsko Zbytek světa: Libanon, Jordánsko, Bahrajn, Libérie, Maledivy, Seychely, Mauricius, Singapur, Macao, Hongkong, Marshallovy ostrovy, Nauru, Vanuatu, Niue, Cookovy ostrovy, Samoa |