Štěnice. Ilustrační foto.

Štěnice. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Štěnice se usadily v Paříži, hoteliérům nastávají zlé časy

  • 68
Štěnice děsí Paříž. Malý houževnatý hmyz, jehož schopnost množit se vyvolává paniku ve Spojených státech, se po New Yorku úspěšně zabydluje také v Paříži. Město, které na turistech vydělává miliardy dolarů ročně, se tak může bát o své příjmy, píše agentura Reuters. Hubitele hmyzu vyhledává až desetkrát více zákazníků než před třemi lety.

Před třemi lety Paříž štěnice téměř neznala, objevovaly se jen zřídkakdy a deratizéři vyráželi hlavně hubit myši a šváby. Teď je to jinak.

Za letošní rok potřebovalo zákrok deratizérů více než 600 budov, což je o hodně víc než před rokem, řekl agentuře zaměstnanec radnice, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Zastupitelé se snaží paniku mírnit a říkají, že žádná invaze v městě nenastala. Deratizační firmy jim oponují a říkají, že štěnice se šíří v Paříži rychle a objevují se i v dalších městech Francie. 

"V roce 2007 jsme měli za rok deset objednávek vztahujících se ke štěnicím, dnes jich máme více než sto, lidé volají z celé země," cituje agentura Reynalda Boudeta, majitele pařížského obchodu prodávajícího přípravky na hubení hmyzu.

Pařížské hotely čelí stížnostem na štěnice

Pařížané se o štěnice začali ve velkém zajímat poté, co rádio France Info odvysílalo v úterý informace o tom, že řada místních hotelů byla zamořena tímto hmyzem. Jeden z nich musel po četných stížnostech hostů dokonce vyházet všechny koberce a nábytek.

Radnice potvrzuje, že je od té doby zavalena dotazy týkajícími se štěnic. Mluvčí agentuře řekla, že k tomuto hmyzu ale žádné statistiky nevede. 

Invaze štěnic nahrává ničitelům hmyzu, deratizéři z toho ale moc nemají

Štěnice se podle majitelky české deratizační firmy Ekosan Marie Zavadilové šíří světem rychle. V Evropě tomu podle ní napomáhá zejména to, že se proti nim dnes kvůli ochraně životního prostředí používají šetrnější prostředky než dříve. "Štěnic bude přibývat, protože nové přípravky jsou šetrné nejen k životnímu prostředí, ale i ke štěnicím," řekla iDNES.cz Zavadilová před časem. 

Titěrný hmyz se podle odborníků šíří velmi rychle také díky své odolnosti a turistickému ruchu. Štěnicím nevadí vysoké teploty a bez jídla - lidské krve - dokážou přežit až rok. Turisté je rozvážejí do světa hlavně ze Spojených států a Kanady.

Objevily se už v sídle OSN, kanceláři bývalého prezidenta Billa Clintona či ve spodním prádle Victorie Beckhamové.  

Štěnice domácí (Cimex lectularius)

Je malá, plochá, bezkřídlá ploštice, která se živí lidskou krví. Oběti napadá ve spánku. Před světlem se skrývá na tmavých místech, ve škvírách, v čalounění, v matracích či pokrývkách nebo za obrazy. Celkový vývoj od vajíčka k dospělému jedinci trvá zhruba 1-2 měsíce v závislosti na zdroji potravy. Nedostatek krve způsobí zpomalení vývoje štěnice. Délka života dospělé štěnice je zhruba rok. Bez potravy vydrží řadu měsíců.

Sanace bytu o výměře 60 metrů čtverečních trvá podle jednatelky české deratizační firmy 3 až 5 hodin a musí se několikrát opakovat.