Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Španělsko a Itálie úspěšně prodaly dluhopisy, zájem investorů byl velký

  • 104
Španělsko a Itálie uspěly v klíčových aukcích dluhopisů, které měly po delší době ukázat, nakolik skutečně investoři zemím věří. Výsledek je překvapivě dobrý. Madrid si půjčil 10 miliard eur, chtěl přitom jen polovinu. Řím prodal dluhopisy za 12 miliard, důležité ale je, že na úrocích zaplatí dvakrát méně než minule.

O Španělsku a Itálii se v poslední době mluvilo jako o horkých kandidátech na mezinárodní pomoc. Důvodem k tomu byly kromě jejich velkých dluhů a pomalého růstu ekonomik obou států i stoupající výnosy dluhopisů. Jednoduše řečeno - financování se prodražovalo. Nynější aukce ukázaly, že úroky, které ze svých dluhů země platí, podstatně klesly.

Španělsko si půjčilo celkem 10 miliard eur s úrokem, který nepřesáhl 4 procenta. Itálie si pokladničními poukázkami (dluhopisy s krátkodobou splatností, pozn. red.) dopomohla k 12 miliardám a na úrocích papírů s roční splatností zaplatí dvakrát méně než minule - z téměř šesti procent výnos klesl na 2,74 %.

Dobrý výsledek, země ale nemají vyhráno

Výsledek je podle ekonoma Era Poštovní spořitelny Jana Bureše překvapivě dobrý. "V obou případech bylo dosaženo znatelného poklesu výnosů při slušné poptávce. Na druhou stranu se ale jednalo o relativně krátké splatnosti, to platí především o Itálii, která dnes prodávala 'pouze' jednoletý papír," hodnotí výsledek s chladnou hlavou ekonom.

Problematické nicméně zůstává financování dluhopisů s desetiletou splatností. U půjček na krátkou dobu totiž není takové riziko, a tím i úrok. "Ochota investorů kupovat dluh s delší splatností může být o poznání nižší než v případě jednoletých a pětiletých splatností, a proto bude zajímavé počkat si na aukce dluhopisů se splatností deset a více let," dodal Bureš.

Španělsko chtělo původně při aukci tříletých a čtyřletých bondů získat 5 miliard eur. Zájem byl dvakrát vyšší. Země zaplatí úroky 3,38 % v případě tříletých papírů. U bondů se splatností v roce 2016 zaplatí 3,75 % a 3,91 %.

Podle Bureše byly tyto aukce španělských a italských bondů klíčové. Měly ukázat,  nakolik se zvýší chuť nakupovat státní papíry, které v poslední době ztrácejí na důvěryhodnosti. Dobrý výsledek by mohl snížit tlak na Evropskou centrální banku, aby více nakupovala dluhopisy těchto zemí, a problémy v eurozóně by se tím mohly zmírnit.

Zastáncem pomoci postiženým zemím prostřednictvím ECB je především Francie. Naopak Británie nebo Česko nakupování špatných dluhopisů bankou odmítají.

Navzdory úspěšné aukci dluhopisů má před sebou Španělsko v letošním roce řadu náročných úkolů. Především bude muset splnit cíl snižování rozpočtového deficitu, jak vyžadují pravidla Evropské unie. Cíl snižování nákladů za loňský rok vláda nedodržela a země je zpět v recesi.