Aplikace UberPop v momentě, kdy řidiči přichází objednávka.

Aplikace UberPop v momentě, kdy řidiči přichází objednávka. | foto: Jan Zatorsky, MAFRA

Nechcete UberPop? Klidně jej zakažte a žalujte, vzkázal soud zemím EU

  • 20
Členské země Evropské unie mohou zakázat a trestně stíhat protiprávní výkon taxislužby jako UberPop, aniž by to před tím oznámily Evropské komisi. Vyplývá to z úterního rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie.

Rozhodnutí se týká sporu ve Francii, která zakázala v roce 2014 službu UberPop, která umožňovala řidičům bez licence na provoz taxislužby přepravovat cestující, protože se jedná o nepoctivou konkurenci, a trestně stíhala dva manažery společnosti ve Francii.

Uber se podvolil soudu, v Bratislavě přestává jezdit

Uber tvrdil, že Francie měla požádat Evropskou komisi o schválení navrhovaného zákona o taxi, což neudělala, a trestní obvinění manažerů společnosti ve Francii jsou tak podle firmy neplatná. Soud ve francouzském městě Lille se poté obrátil na Soudní dvůr EU, aby rozhodl, že francouzské úřady musely před schválením zákona informovat Evropskou komisi.

„Členské státy mohou zakázat a stíhat protiprávní výkon dopravní činnosti, jako je UberPop, aniž předem oznámí Evropské komisi návrh zákona trestně postihujícího takový výkon činnosti,“ uvádí se v úterním prohlášení soudu.

Podle právních předpisů musí být národní směrnice týkající se digitálních služeb předem oznámeny Bruselu, aby nedošlo k narušení jednotného trhu. Soud však uvedl, že Uber nabízel přepravní služby podle zákona EU a nepředstavuje službu informační společnosti, které se týká uvedená směrnice o oznamování Evropské komisi.

Česká vláda vsadila na dohodu s Uberem

„Tento spor se týká francouzského zákona z roku 2014. Konkrétně toho, jestli Evropská komise musí být obeznámena s tímto zákonem předem,“ uvedla mluvčí českého zastoupení společnosti Uber Miroslava Jozová.

Dodala, že nový generální ředitel Uberu potvrdil, že je služby jako Uber vhodné regulovat. „Naší prioritou je dál spolupracovat s městy a pokračovat v intenzivním dialogu s úřady a regulátory, aby spolehlivé svezení na jedno kliknutí bylo dostupné opravdu každému,“ řekla Jozová. 

Uber se už chystá na smluvní přepravu a EET. Ale s vládou se nedohodl

Pro Uber je aktuální rozhodnutí nicméně další ranou poté, co Soudní dvůr již koncem loňského roku rozhodl, že se na něj vztahují stejné regulace jako na taxislužbu. Firma čelí regulačním a právním překážkám po celém světě kvůli odporu tradičních taxislužeb a byla nucena opustit některé země, jako Dánsko a Maďarsko, napsaly agentury AP a Reuters.

V Česku se postavení Uberu na trhu zatím řeší zejména na vládní úrovni. Ministerský mezirezortní vyjednávací tým připravuje s americkou společností memorandum, na základě kterého by se mělo fungování Uberu v Česku změnit. I to však nabírá zpoždění, mělo být totiž původně podepsané do konce března. Nepůjde navíc zřejmě o právně závazný dokument. 

,