Uber se už chystá na smluvní přepravu a EET. Ale s vládou se nedohodl

  11:05aktualizováno  11:05
Před měsícem premiér v demisi Andrej Babiš prohlásil, že vláda do konce března uzavře se společností Uber memorandum, díky kterému bude firma a její řidiči v Česku podnikat zcela v souladu se zákonem. K podpisu dokumentu však zatím nedošlo. Strany nejsou schopny se domluvit na jeho znění.

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

„Do konce března podepíšeme memorandum, které bude tyto kroky obsahovat. Tedy, že si Uber zažádá o živnostenský list a jeho řidiči o licenci na smluvní přepravu,“ uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) 8. března po jednání se zástupci společnosti Uber.

Fotogalerie

Jenže už je za námi první dubnový týden a dohoda podepsaná není. „Jednání se zástupci vlády České republiky probíhají velmi konstruktivně a jsme odhodláni najít společné řešení co nejdříve a memorandum dokončit,“ tvrdí Alexei Stakh, generální ředitel Uberu pro střední a východní Evropu.

Podle informací iDNES.cz to však na tak dobré cestě není. Komplikace potvrzuje i mluvčí vlády Barbora Peterová. „Důvodem jsou nevyjasněné některé body memoranda, které z důvodu stále probíhajících jednání nebudeme v tuto chvíli komentovat ani jakkoliv hodnotit,“ uvedla. I ona však prý věří, že se v nejbližších dnech vše vyjasní.

Podle zdroje iDNES.cz, který je s průběhem jednání obeznámen, se text memoranda už několikrát změnil. S jeho první verzí přišel Uber, jenže vládní vyjednavači ji okamžitě shodili ze stolu. Přišli poté se svou vlastní a tu zase přepracoval Uber. A tak se pokračuje stále dál.

Bez taxametru a svítilny „taxi“

Redakci iDNES.cz se podařilo získat tři neveřejné návrhy memoranda tak, jak se postupně vyvíjely. Poslední (ačkoliv není jisté, zda jde skutečně o nejnovější návrh v pořadí) obsahuje řadu slibů od Uberu i české vlády.

Uber v něm deklaruje ochotu podnikat na území České republiky na základě živnostenského oprávnění a zažádat o něj v nejbližší možné době. Zároveň slibuje, že bude zprostředkovávat dopravu pouze dopravcům, kteří mají koncesi pro provozování silniční motorové dopravy, a řidičům, kteří jsou držiteli taxikářského oprávnění a zkoušek ze znalosti místopisu. 

Řidiči Uberu budou muset mít licenci, dohodla se firma s premiérem

Mimo to přestane okamžitě přijímat řidiče, kteří tyto podmínky nesplňují, a slibuje, že jeho stávající řidiči si potřebná povolení vyřídí co nejrychleji.

Zároveň Uber deklaruje, že svou službu změní tak,  aby byla v souladu s takzvaným režimem „smluvní dopravy“. To umožní jeho řidičům poskytovat přepravu bez toho, aby měli vozidla vybavená taxametrem a svítilnou „taxi“ a také, aby se museli řídit pražskou cenovou regulací. 

Uber však musí splnit několik podmínek. Zavazuje se proto, že jeho řidiči zákazníkům skrz aplikaci předem sdělí konečnou cenu přepravy a zároveň vydají elektronickou smlouvu, na jejíž podmínkách se dohodnou ještě před zahájením jízdy.

Do konce června má pak podle memoranda Uber sjednat s vládou další dohodu o výměně daňových údajů jeho řidičů a přihlásit se dobrovolně k systému EET. Díky tomu budou moci české úřady lépe kontrolovat případné daňové úniky.

I na tom je ale vidět, že se původně ohlášené termíny nedaří dodržet. Splnění posledních dvou zmíněných kroků totiž Babiš původně avizoval do konce dubna. Zdá se tedy, že měl premiér v demisi příliš optimistická očekávání.

Praha se připraví na nápor žádostí o taxikářské licence

Na českou vládu a hlavní město klade poslední návrh memoranda menší nároky. Praha by svým podpisem zejména přislíbila navýšit zkušební kapacitu pro žadatele o získání oprávnění řidiče taxislužby - na minimálně pět set zkoušek měsíčně.

Zdá se, že alespoň řidiči Uberu počítají s tím, že se firma nakonec s vládou na podmínkách uvedených v memorandu dohodne, protože už nyní si řada z nich snaží vyřídit potřebné dokumenty .

Uber se kaje? Počkejme, až omluvy stvrdí podpisem, varuje poslanec Nacher

„Mohu potvrdit, že došlo k nárůstu žádostí o průkaz řidiče taxislužby i přihlášení na zkoušku z místopisu,“ uvedl Jiří Bureš, šéf magistrátního odboru, který má v gesci taxislužbu.  

V tuto chvíli není jasné, kdy bude memorandum podepsáno a ani to, na kterém z jeho bodů se vláda s Uberem nemohou shodnout. Kamenem sváru by mohla být část o „smluvní přepravě“, ta totiž ve druhém návrhu zcela chybí.

Podobné je to i s faktickým významem memoranda. Dva ze tří návrhů, které má redakce k dispozici, totiž jasně stanoví, že z podpisu dokumentu nepramení žádné právní závazky. Dá se předpokládat, že ani to se vládním vyjednavačům nelíbí. 

Andrej Babiš a Adriana Krnáčová po schůzce se zástupci firmy Uber:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Ukrajina má zprávy o sovětských únosech. Česko chce archiv digitalizovat

Stavby bývalého sovětského gulagu Pevek na východní Sibiři

Sověti po druhé světové válce odvlekli z Československa tisíce lidí. Dodnes čeští badatelé nemají informace o osudech...

Budování „elektrobenzínek“ se zpozdí, síť se rozšíří až za čtyři roky

Zástrčka na dobití elektromobilu.

Fanoušci elektromobilů si budou muset na páteřní dobíjecí síť ještě nějakou dobu počkat. Ambiciózní plán, v rámci...

Být světlem pro jiné. Proti režimu se upalovali mniši, studenti i komunisté

Hořící vietnamský mnich Thích Quang Duc. Snímek byl oceněn World Press Photo a...

V roce 1963 se upálil buddhistický mnich Thich Quang Duc. Chtěl tak přimět jihovietnamský režim, aby zastavil perzekuci...

Najdete na iDNES.cz