Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Plaťte hned, když píšete. Sociální sítě nahrazují už i klasické banky

  • 20
Skvělá párty včera, kolik ti dlužím za večeři? Tady to máš. Podobnou konverzaci včetně vrácení dluhu většina lidí doteď vedla osobně. Dnes to ale můžou udělat i po sociálních sítích. Místo z ruky do ruky peníze splatí jedním klikem třeba ve Facebook Messengeru, chatovacím nástroji nejznámější sociální sítě.

Tato finanční služba začala právě fungovat ve Velké Británii, v Číně a USA už platby přes sociální sítě nějakou dobu běží, poznamenává BBC. Znamená to hrozbu pro banky?

„Přesun mobilních plateb na sociální média je nezpochybnitelný trend,“ říká Charlotte Crosswell, šéfka společnosti Innovate Finance. Velcí hráči jako Facebook nebo Google už platby prostřednictvím svých systémů umožňují, doplňuje. „Úspěch aplikací typu Venmo od Paypalu ve Spojených státech, podněcuje vznik dalších podobných služeb, třeba Zelle,“ říká finančnice.

Venmo umožňuje nejen platby přes mobilní aplikace, ale hlavně mohou uživatelé sledovat jiné účty a přidávat komentáře. „Služba zespolečenštila platby. Nejde jen o to zaplatit kamarádovi třeba za svou část večeře, ale přidat i komentář typu ‚super restaurace‘, který mohou vidět ostatní,“ vysvětluje Tony Smith, vedoucí průzkumů finančních služeb v agentuře Ipsos.

Převod z účtu na účet za pár vteřin. Banky v USA zavádí okamžité platby

Na podobném principu vytvořila skupina amerických bank a družstevních záložen aplikaci Zelle. A vznikají další. Od prosince mohou posílat nebo dostávat peníze přes zprávy například uživatelé platebního systému Apple Pay v USA.

Společnosti provozující jednotlivé sociální sítě vědí, že pokud lidi přesvědčí, aby přes ně platili, zlepší se tím jejich loajalita ke značce.

„Všechny ty obří technologické firmy touží proniknout do všech aspektů každodenního života svých uživatelů,“ zdůrazňuje Michael Kent, zakladatel a šéf globální aplikace na převod peněz Azimo. Ten věří, že v důsledku popsaného trendu budou zavírat pobočky velkých bank.

Marieke Flament vede společnost Circle provozující aplikaci na posílání peněz přes textové zprávy. Myslí si, že model, který bude následovat zbytek světa, vzniká v Číně. „Do deseti let vytvoří svůj finanční ekosystém, ve kterém budou finanční transakce prostřednictvím mobilu naprosto normální,“ říká. Podle ní se tím naprosto změní způsob, jakým zacházíme s penězi. 

Čína: stovky milionů uživatelů

Dva konkurenční systémy WeChat od společnosti Tencent a Alipay od firmy Alibaba mají v Číně obrovský úspěch, který jim můžou američtí giganti sociálních sítí jen závidět. Alipay aktivně používá 520 milionů lidí. Před třemi lety tvořil 80 procent trhu mobilních plateb, po nástupu WeChatu, který dokázal „urvat“ 40 procent trhu, jeho podíl spadl na 54 procent. 

Velmi oblíbené jsou tyto personalizované platební aplikace třeba i ve Skandinávii, například Swish ve Švédsku nebo Mobilepay v Dánsku. 

Šéf České spořitelny: Digitální revoluce bude hluboká a přijde rychle

Rychlý nástup placení přes sociální sítě ale podle Michaela Rolpha, spoluzakladatele britské aplikace yoyowallet, banky neohrozí. Naopak, je to pro ně příležitost. „Banky budou šťastné, že se převody peněz uskutečňují digitálně, a ne v hotovosti,“ míní. Podotýká, že zajištění oběhu fyzických peněz je pro finanční domy ekonomicky i časově náročné. Podle něj aplikace banky nezničí, jen se jejich role posune jinam.

Spousta lidí se ale bojí sociální média pro převod peněz používat kvůli bezpečnosti, zmiňuje Jeremy Light, šéf Accenture Payment Services pro Evropu, Afriku a Latinskou Ameriku. „Až 92 procent zákazníků se zdráhá sdílet informace o svých penězích s firmami provozujícími sociální sítě,“ tvrdí. „Sociální média jsou totiž o zábavě a sdílení, zatímco finanční služby většina lidí vnímá jako něco daleko osobnějšího a soukromého,“ dodává.

Firmy na to ale reagují přidáváním bezpečnostních prvků do svých produktů. „Když jde o platby, přidáváme ochranu,“ tvrdí například Facebook Messenger. Údaje o platební kartě jsou prý šifrovány a chráněny na bankovní úrovni. Platby jsou navíc monitorovány.