Těžba ropy

Těžba ropy | foto: Profimedia.cz

Ruská těžba ropy vystoupala i díky Číně na nový postsovětský rekord

  • 3
Těžba ropy v Rusku loni vystoupala na 10,27 milionu barelů za den a dosáhla tak nového postsovětského maxima. Oproti roku 2010 stoupla o 1,2 procenta, oznámilo místní ministerstvo energetiky. Rusko je největší producent ropy na světě a pro Českou republiku je významným dodavatelem.

Těžba ropy stoupla podle ministerstva díky tomu, že se snížily daně a byl zprovozněn ropovod do Číny. Přesto však byl její nárůst pomalejší než zvýšení mezi lety 2010 a 2009, kdy vzrostla o 2,2 procenta.

Produkci nad 10 milionů barelů denně chce Rusko udržet přinejmenším celé desetiletí. Odpovídá to zhruba 510 milionům tun ročně. Vývoz ropy by měl letos zůstat na úrovni 250 milionů tun.

Rusko bude rozšiřovat dodávky do Číny

K růstu těžby loni významně přispělo nové ropné pole Vankor, které dosáhlo průměrné produkce 300 tisíc barelů denně. Vankor využívá největší ruský producent Rosněfť jako hlavní zdroj ruského vývozu ropy do Číny. 

Ropa nyní proudí ropovodem ESPO z východní Sibiře k tichomořskému pobřeží (ze Skorovodina do čínského Ta-čchingu). Letos chce Rusko dokončit druhou fázi jeho výstavby do tichomořského přístavu Kozmino.

Rusko vytěžilo také více plynu

Ruská těžba zemního plynu se loni zvýšila o 3,1 procenta na 670,5 miliardy krychlových metrů. Produkce Gazpromu, největšího těžaře plynu v zemi, stoupla jen mírně na 509,7 miliardy kubíků, což bylo o 1,2 miliardy kubíků více než předloni.

Gazprom nyní trpí slabou poptávkou v Evropě, která klesla v důsledku dluhové krize. Doufá však, že se letos situace zlepší a jeho produkce vzroste na 521 miliard kubíků. V roce 2013 by ji chtěl monopolní vývozce plynu dostat na téměř 550 miliard krychlových metrů a vyrovnat úroveň roku 2008.

Těžba ropy a plynu je klíčovým odvětvím ruské ekonomiky a představuje přední zdroj příjmů ruské státní pokladny. Rusko si v těžbě ropy udržuje náskok před Saúdskou Arábii, přestože ta loni v létě produkci kvůli výpadkům dodávek z Libye dočasně zvedla k deseti milionům barelů denně. Ke konci roku ji však snížila zpět směrem k devíti milionům barelů denně, uvedla ČTK.

,