Rozhodnuto: Eurozóna do Irska napumpuje desítky miliard eur

  20:14aktualizováno  21:46
Eurozóna a Mezinárodní měnový fond se dohodly na pomoci Irsku. Za tři roky do země napumpují miliardy eur, přesnou částku ale zatím zástupci eurozóny neuvedli. Podle posledních informací by ale neměla přesáhnout 100 miliard eur. Finance chtějí ministři čerpat ze záchranného fondu eurozóny.
Irsko má v současné době deficit kolem 19 miliard eur. Ilustrační foto.

Irsko má v současné době deficit kolem 19 miliard eur. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Schválení pomoci potvrdil agentuře Reuters slovenský ministr financí Ivan Mikloš. Částku neupřesnil, ale podle něj by měla směřovat ze záchranného fondu eurozóny, do nějž se již v minulosti země platící eurem zavázaly přispět 440 miliardami eur.

"Irsko požádalo o pomoc z ESFS (záchranný fond eurozóny) a Slovensko se připojilo k dalším partnerům z eurozóny a odsouhlasilo to," řekl s tím, že Bratislava vznesla některé připomínky k existenci podobného mechanismu.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn později upřesnil, že o přesné výši pomoci se bude ještě jednat, rozhodnutí má padnout na konci listopadu.

Ministři eurozóny se o pomoci Irsku radí prostřednictvím telekonference. Zasedli k ní poté, co se Irsko stalo druhou zemí, která požádala o záchranný úvěr.

Výše pomoci je zatím nejasná

Krátce předtím uvedlo britské ministerstvo financí, že je připraveno Irsku pomoci a poskytnout mu půjčku. Její výši ale úřad neupřesnil. Velká Británie není členem eurozóny, uvedla však, že je v jejím zájmu, aby dobře fungovala celá irská ekonomika i její bankovní sektor.

Zatím stále není jasné, v jaké výši Irsko pomoc dostane. Ministr financí Brian Lenihan hovoří o desítkách miliard eur, různé zdroje ale spekulují o částkách, které se pohybují od 45 miliard až asi do 120 miliard eur. Sky News za reálné pásmo označuje 80 až 110 miliard eur (od 1,9 až 2,7 bilionu korun). To je víc, než se původně čekalo.

Pomoc Irsku by měla být poskytnuta částečně ve formě úvěrů a částečně ve formě garancí za úvěry. Bude k tomu využit právě evropský stabilizační fond, který vznikl letos na jaře v reakci na problémy Řecka. Na jeho záchranu EU a MMF vynaložily kolem 110 miliard eur (kolem 2,7 bilionu korun), které může země čerpat v příštích třech letech.

Banky se bez pomoci neobejdou

Irský ministr Lenihan už dříve připustil, že stav irských bank se zhoršil natolik, že největší finanční domy už se neobejdou bez vytrvalého přísunu peněz od Evropské centrální banky (ECB). "Banky jsou dobře financovány v rámci Eurosystému, ale nemohou v tomto stavu setrvat věčně," přiznal ministr.

Upozornil také, že Irsko má v současné době deficit kolem 19 miliard eur, tedy zhruba 470 miliard korun, který si při současných nákladech na obsluhu dluhu už nemůže dovolit financovat.

Irsko potřebuje snížit deficit tak, aby se vešlo do limitu, který povolují pravidla eurozóny. Ta předpokládají, že deficit může být pouze do tří procent hrubého domácího produktu. Na tuto úroveň se chce Irsko dostat do roku 2014. V letošním roce má deficit vystoupit až na 32 procent HDP, což bude rekord v moderní evropské historii.

Autoři: ,

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Big Mac už výhradně nepatří McDonald’s, firma v EU přišla o ochranu

McDonald’s

McDonald‘s prohrál spor o ochrannou známku značky Big Mac s irskou sítí fastfoodů Supermac’s. Na základě rozhodnutí...

Kávě možná zvoní umíráček. Hrozí jí vyhynutí i zdražování, varují vědci

Kávová zrna

Změny světového klimatu společně s odlesňováním a nemocemi mohou zapříčinit vyhynutí až šedesáti procent druhů...

Americký shutdown bude zřejmě dražší než zeď na jižní hranici

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci

Požadavek Donalda Trumpa, aby rozpočet části amerických úřadů obsahoval také 5,7 miliardy dolarů na stavbu zdi na...

Najdete na iDNES.cz