O finanční pomoc nežádáme, nepotřebujeme ji, ohrazuje se Irsko

  19:54aktualizováno  19:54
Irští představitelé vyvracejí spekulace o tom, že by se jejich země ubírala řeckou cestou. Žádnou finanční pomoc od Evropské unie prý nepotřebují a ani o ní nejednají. Země zároveň popřela, že by ji Unie k přijetí pomoci tlačila.

Pokud by se Irsko dohodlo na pomoci od EU, stalo by se první zemí eurozóny, která by využila unijní záchranné sítě. Ilustrační foto. | foto: Jaromír Marek, ČRo1-Radiožurnál

Informovala o tom agentura Reuters, podle jejíchž zdrojů z EU se diskutuje o pomoci v hodnotě 45 až 90 miliard eur (1,1 až 2,2 bilionu Kč).

Informace o tom, že se o možné pomoci vedou jednání a že Irsko se pravděpodobně bez této pomoci neobejde, se v posledních dnech objevily v řadě médií. Irsko to ale opakovaně popírá.

Podle zdrojů agentury Reuters by Evropská unie byla ráda, kdyby Irsko pomoc přijalo, a předešlo tak řeckému scénáři, ve kterém rozpočtové problémy jedné země uvrhly do krize celou eurozónu.

Irský ministr pro podnikání, obchod a inovace Batt O'Keeffe dnes ale uvedl, že EU na Irsko nijak netlačí a že o pomoci se nejedná. "Vláda není pod žádným tlakem," řekl ministr. "Plně věříme, že svou ekonomiku budeme schopni uřídit," dodal.

MMF: Ani nás Irsko o pomoc zatím nežádá

Důvěru ve schopnost Irska zvládnout rozpočtové problémy o víkendu vyjádřil také výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn. Dodal, že MMF je připraven Irsku v případě potřeby pomoci, ale zatím žádnou žádost o pomoc nedostal.

Šéf MMF rovněž upozornil, že irské problémy se výrazně liší od potíží v Řecku. "Situace Irska je převážně spojena s problémem bank," řekl. "Není to stejná věc jako problém v Řecku, který se týkal rozpočtu a zároveň i konkurenceschopnosti," dodal.

Pokud by se Irsko dohodlo na pomoci od EU, stalo by se první zemí eurozóny, která by využila unijní záchranné sítě. Ta má k dispozici 440 miliard eur a vznikla letos v květnu v reakci na problémy, do kterých se dostalo Řecko. Smyslem záchranné sítě je pomoci zemím, které si nemohou zajistit financování na trhu.

Investoři vnímají problémy Irska velmi citlivě a jejich ochota nakupovat irské dluhopisy klesá. Země si proto nyní musí půjčovat o devět procent dráž než Německo.

Autoři: ,

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Je stále čemu tleskat? Čínský ekonomický vlak rok od roku zpomaluje

Čínský prezident Si Ťchin-ping

V loňském roce růst čínské ekonomiky dosáhl 6,5 %, což je nejméně od roku 1990. Podle místních zdrojů tamní vláda...

Americký shutdown bude zřejmě dražší než zeď na jižní hranici

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci

Požadavek Donalda Trumpa, aby rozpočet části amerických úřadů obsahoval také 5,7 miliardy dolarů na stavbu zdi na...

Vodafone má problém: Huawei

Ilustrační snímek

Evropský ústav pro telekomunikační normy (ETSI), což je nezisková organizace, která má ve štítu standardizaci...

Najdete na iDNES.cz