ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Ropný průmysl v Severním moři je před kolapsem, tvrdí odborníci

  • 63
První polovina roku 2020 byla pro ropný průmysl šok. Globální poptávka v jedné fázi klesla téměř o třetinu a válka o podíl na trhu způsobila, že cena saúdské a americké surové ropy poprvé klesla pod nulu. Klesající ceny komodity zatřásly i s britským ropným průmyslem, který má podle odborníků blízko ke kolapsu.

Problémy v globálním ropném průmyslu odrážejí výnosy společností za poslední čtvrtletí. I přes nedávné oživení se ropa stále obchoduje zhruba o třetinu pod průměrnou cenou než v loňském roce. 

Globální společnosti odepisují aktiva a vykazují obrovské ztráty. Chaos způsobila nejen cenová válka, ale také koronavirová pandemie a bezprecedentní volatilita, napsal deník Financial Times.

Na klesající ceny silně doplácí i britský ropný průmysl. Severní moře je považováno za jeden z regionů s vyššími náklady a nižší návratností investic. Mnoho těžařů přestává vydělávat, když cena ropy za barel klesne pod 80 dolarů (1 780 Kč). Nyní je to 63 dolarů (1 402 Kč).

Aby britské ropné společnosti ušetřily, snižují náklady, investice a propouštějí. Podle Robina Allana, šéfa asociace britských průzkumníků ropných ložisek Brindex, je tamní průmysl blízko ke kolapsu. „Při takových cenách nejsou téměř žádné nové projekty v Severním moři ziskové,“ podotkl Allan BBC.

„Při těchto cenách je téměř nemožné vydělat peníze. Je to obrovská krize, která vznikla již dříve a průmysl se přizpůsobuje. Společnosti propouštějí, osekávají projekty a o nových investicích nemůže být ani řeč,“ dodal. Dělníci v ropném průmyslu jsou obvykle najímání jako dodavatelé, pro zaměstnavatele je tak snazší je propouštět.

Všichni ustupují

Velkou vlnu propouštění během následujících 18 měsíců minulý týden předpověděl vládní poradce a veterán ropného průmyslu Sir Ian Wood. Propouštění již oznámil americký ropný gigant ConocoPhillips, který v Británii zruší 230 pracovních míst ze 1 650. Společnost kvůli padajícím cenám ropy oznámila také 20% snížení svého celosvětového rozpočtu na kapitálové výdaje.

Očekává se, že podobně budou postupovat i další velké ropné firmy. Výzkum investiční banky Goldman Sachs předpověděl, že ropné společnosti budou muset snížit kapitálové výdaje o 30 procent.

Klesající ceny ropy zasáhly i poskytovatelé služeb v tomto odvětví. Společnost Texas Schlumberger oznámila ztrátu 800 milionů dolarů a snížila nespecifikovaný počet pracovních míst. Společnost Wood Group se sídlem v Aberdeenu ve středu oznámila zmrazení mezd pro zaměstnance a snížení sazeb pro své dodavatelé. Společnost Apache, která je jedním z největších producentů v Severním moři, ji následovala a od 1. ledna zavede desetiprocentní snížení mezd.

Výroba ropy a plynu ve Velké Británii klesá od roku 1999. V roce 2013 se sice tempo poklesu zpomalilo a společnosti začaly doufat, že zachovají vysokou úroveň investic, ale klesající ceny ropy jejich plány rychle zpochybnily. 

Analytik BBC Scotland Business and Economy Douglas Fraser říká, že pro to, aby se zabránilo prudkému poklesu cen ropy Brent a průmysl se opět vzpamatoval, musí firmy z tohoto odvětví hledat neobvyklá opatření.