Myslíte, že je reálné, aby společnost British American Tobacco přestala za deset let úplně vyrábět cigarety?
Nemyslím, že to bude tak brzy. Kategorie jako zahřívaný tabák či nikonitové sáčky hrají v naší nabídce větší a větší roli. Nicméně stále máme zákazníky, kteří chtějí kouřit klasické cigarety. Naší úlohou je uspokojit i tyto konzumenty nikotinu. Mimo jiné i proto, že v opačném případě by byli odkázáni na nekvalitní a často pašované cigarety, které se dostávají na černý trh.
Jinými slovy ne…
Nemyslím si, že kdokoli dnes ví, kdy klasické cigarety z trhu úplně vymizí. Uvidíme.
V Evropě a severní Americe roste popularita nikotinových produktů nové generace asi rychleji než v Africe, že?
Spotřebitelé jsou různí. Prvořadě, Afrika je obrovský a komplexní kontinent o mnoha zemích. Třeba nikotinové sáčky jsou tam velmi oblíbené. Není to ale jenom o zákaznících. Velkou úlohu sehrávají i tamní vlády, které alternativní nikotinové produkty často regulují jako ty klasické tabákové. Například u elektronické cigarety se objeví obrázek plic kuřáka – a to je pro lidi velká bariéra. V Africe například během covidu zakázali úplně všechny nikotinové produkty – hořlavé i nehořlavé.
V Austrálii pro změnu přistoupili k tomu, že elektronické cigarety vám musí předepsat lékař...
Ano, nedává to smysl. Například ve Švédsku, které se brzy stane zemí bez cigaretového kouře (uživatelů klasických cigaret je v takové zemi méně než pět procent, pozn. red.) šli opačnou cestou – maximální podporou nikotinových alternativ a motivací lidí dělat více pro své zdraví. Úplný zákaz nebo snaha o něj podle nás není moudrý. V Austrálii se stalo to, co se stane vždycky – nelegální a nekvalitní e-cigarety zaplavily tamní trh. Myslím, že s tamními regulátory musíme pokračovat v dialogu o méně závadných formách konzumace nikotinu.
Situace v Evropské unii není mnohdy jiná. Třeba v Německu nebo Francii regulátoři tlačí na něco velmi podobného, že?
Ano a nefunguje to. Opět zmíním Švédsko, kde k nikotinovým sáčkům nebo e-cigaretám přistupují odlišně – a kouří je tam méně než pět procent lidí. Ve Francii je to více než dvacet procent veškeré dospělé populace.
A Švédsko je jediná taková země?
Zatím ano.
Jak taková statistika vlastně vzniká?
Z oficiálních čísel úplně vypadne nelegální trh – který však při příliš velké regulaci přirozeně roste. Potom tu jsou země, kde si lidé své kuřivo vyrábějí podomácku, a i to se špatně sleduje.
Jakože si vypěstují vlastní tabák?
Ano a potom ho třeba žvýkají, což je velmi toxické. Třeba v Uzbekistánu je to běžné. Ale obrovským paradoxem přitom je, že nikotinové sáčky tam jsou nelegální.