Řecký kabinet schválil dohodu o výměně bondů se soukromými věřiteli. Bez ní by nedostalo druhý záchranný úvěr ve výši 130 miliard eur. Na snímku je ministr financí Evangelos Venizelos.

Řecký kabinet schválil dohodu o výměně bondů se soukromými věřiteli. Bez ní by nedostalo druhý záchranný úvěr ve výši 130 miliard eur. Na snímku je ministr financí Evangelos Venizelos. | foto: Reuters

Řecký kabinet schválil dohodu o výměně dluhu s bankami i další škrty

  • 111
Řecký kabinet v sobotu stvrdil dohodu o výměně dluhopisů se soukromými věřiteli. Výměna starých dluhopisů za nové začne 8. března a skončí 11. března. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný zdroj. Dohoda znamená, že banky odepíší 70 procent svých investic. Kabinet také schválil dodatečné úspory požadované eurozónou.

Dohoda s věřiteli byla jednou z podmínek pro schválení druhého pomocného úvěru ve výši 130 miliard eur, asi 3,3 bilionu Kč. Bez něj by Řecko zkrachovalo, protože by nemělo 14,5 miliardy eur, které musí 20. března vydat jako část splátky prvního dluhu.

Řecký kabinet také ve stejný den schválil úspory ve výši 325 milionů eur, které po něm eurozóna požadovala jako doplněk velkého balíku škrtů. Peníze ušetří tak, že v letošním roce sníží strukturální výdaje.

Ministři financí eurozóny mají tak podle očekávání schválit druhý obří úvěr v pondělí. "Už jsme skoro tam," řekl už ve čtvrtek jeden ze zdrojů v eurozóně. "Pokud někdo nepřijde s nápadem celou tu dohodu úplně zhatit, mělo by to být schváleno v pondělí," dodal.

Mezinárodní měnový fond ale v sobotu oznámil, že se bude na pomoci zadlužené zemi podílet tentokrát méně než v minulosti. Řecku je ochoten poskytnout jen 13 miliard eur. (více zde) V minulosti přitom státu poskytl úvěr 30 miliard eur. Státy eurozóny se tak budou muset na doplnění slíbené půjčky vynaložit větší podíl.

Podle některých představitelů eurozóny je tak šance na schválení druhé pomoci jen o málo vyšší než padesát procent, uvedl Reuters.

Schäuble upozornil Řeky, že východoevropané jsou chudší než oni

Pomoc Řecku doprovázejí protichůdné názory. Řada ekonomů i politiků je skeptických k tomu, zda druhá pomoc zadlužené zemi pomůže. Ani první záchranný balíček jí totiž z potíží nevyvedl a Řecko od té doby není schopno plnit dohodnuté sliby.

Také zdlouhavé dohadování Řeků na nových úsporách znepokojovalo například Německo či Francii v tom, zda země myslí škrty vážně. Pochybovačně se k řeckým snahám o napravení veřejných financí v minulých dnech vyjádřil německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Do země si rýpl také tím, zda je ve vypjaté atmosféře rozumné, aby se v dubnu konaly předčasné parlamentní volby.

V rozhovoru pro nedělní vydání německého listu Tagesspiegel se ale Schäuble snažil už svá slova mírnit tak, aby obyvatelům Řecka nepřipadaly urážlivé.

"Naprosto soucítím s řeckými občany. Velká většina těch, kteří byli zasaženi reformami a úspornými opatřeními - a dovolte mi vyjádřit vůči nim svou úctu - nemůže vůbec za pomalost reforem, ztrátu konkurenceschopnosti nebo neefektivní používání rozpočtových příjmů v minulosti," prohlásil podle ČTK v listu Schäuble.

Zároveň v něm vyjádřil pochopení například nad rozhořčením Řeků nad snižováním jejich minimální mzdy. Obratem jim ale připomněl, že po tomto poklesu se ocitnou na stejné úrovni, na jaké je v současnosti Španělsko. "A co by tomu řekli lidé v zemích východní Evropy nebo v pobaltských státech, kde je minimální mzda ještě o dost nižší, ale které také přispějí na pomoc Řecku?" dodal podle agentury ministr.