Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

KOMENTÁŘ: Mocnostem o Řecko nejde. Chtějí minimalizovat vlastní škody

  18:30
Řecká ekonomika stále stagnuje na svém bezútěšném dně. Mocnostem, které navrhují reformy, totiž nejde o uzdravení zdecimovaného hospodářství, ale jen o minimalizaci vlastních škod, píše v komentáři ekonomka Hana Lipovská.

Žena protestuje před parlamentem proti úsporným opatřením, které po Řecku požaduje Evropa výměnou za druhý úvěr. V ruce drží řeckou vlajku. (19. února 2012) | foto: Reuters

Předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem na počátku letošního roku prohlásil, že se řecká ekonomika zotavuje rychleji, než kdokoli očekával. Nová data o řeckém hospodářství publikovaná v třetím květnovém týdnu však dokládají, že se opět mýlil. I v prvním čtvrtletí roku 2017 tamní ekonomika meziročně poklesla o půl procenta.

Hana Lipovská

Hana Lipovská, ekonomka: "Dvacet let je natolik dlouhá a nejistá časová...

Ekonomka Hana Lipovská působí jako odborný pracovník Masarykovy univerzity na Ekonomicko-správní fakultě, od roku 2017 je místopředsedkyní akademického senátu.

Je dlouhodobou spolupracovnicí pražského Institutu Václava Klause.

Nezaměstnanost zůstává nadále srovnatelná s americkou Velkou hospodářskou krizí 30. let minulého století. Řecko v současnosti vykazuje míru nezaměstnanosti 23,2 procenta, mezi mladými dosahuje dokonce 47,9 procenta. Tamní deprese se tak stala nejdelší krizí v novodobých hospodářských dějinách světa.

Zatímco ostatní evropské ekonomiky dokázaly propad dohnat a vracejí se nad předkrizové hodnoty produkce, řecký hrubý domácí produkt stagnuje stále jen na 72 procentech předkrizové úrovně. V absolutních číslech se jedná o ztrátu čtrnácti let hospodářského růstu.

Navzdory částečným bankrotům, politicky korektně nazývaným haircuty, tvoří řecký vládní dluh stále 179 procent hrubého domácího produktu. Tři čtvrtiny této sumy dluží řecká vláda eurozóně, Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu, tedy vesměs daňovým poplatníkům ostatních evropských států.

Na úrovni Etiopie

Stále stejně chmurné zůstává také ratingové hodnocení, podle kterého je Řecko na úrovni Etiopie či Pákistánu. Zatímco druhá nejproblematičtější ekonomika eurozóny, Portugalsko, si na finančních trzích půjčuje za 3,78 procenta, desetileté řecké dluhopisy se prodávají s úrokovou mírou 8,72 procenta.

KOMENTÁŘ: Bankovní protektorát nad Řeckem pokračuje. Čeká se na odpuštění

Uvedené statistiky, ale také způsob mezinárodní „hry na řešení krize“ naznačují jistou podobnost s meziválečným Německem. Tak jako v případě Výmarské republiky i dnes se mezinárodní mocnosti nesnaží uzdravit zdecimovanou ekonomiku, ale usilují pouze o minimalizaci vlastních škod.

Blížící se datum splatnosti další části půjčky Trojka (tedy Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond) využila k dalšímu tlaku na nesystematické a v dané situaci nerozumné reformy.

Ve čtvrtek 18. května byl proto řecký parlament donucen schválit nový, již čtrnáctý balíček restriktivních opatření, kterým Trojka podmínila uvolnění další půjčky. V jeho rámci byla přijata další reforma daně z příjmu fyzických osob, kterou se snížila sleva na poplatníka, i reforma penzijního systému spočívající v dalším snížení starobního důchodu, tentokrát o 18 procent.

Řecká vláda také pokračuje v privatizaci strategického majetku. Zatímco přístav v Soluni byl odprodán německému investorovi, většinu přístavu Pireus dnes drží investor čínský.

Nové a nové reformy nadiktované Trojkou chrání pouze zájmy zahraničních investorů, řecká ekonomika stále stagnuje na svém bezútěšném hospodářském dně.

Jestliže 41 procent občanů členských států Evropské unie hodnotí ekonomickou situaci své země jako dobrou, 97 procent Řeků ji vnímá jako špatnou a většina očekává další zhoršování.

Pozitivním důsledkem dlouhé krize je absolutní ztráta důvěry Řeků v Evropskou unii. V současnosti jí nevěří 78 procent a euru téměř 80 procent Řeků. Jedinou změnou oproti počátku dluhové krize je tak naprostá ztráta zájmu médií, a tím i mírné uklidnění finančních trhů.

V květnu 2015, kdy evropská média sledovala řeckou krizi ještě takřka v přímém přenosu, řekl exprezident Václav Klaus ve svém projevu na Vysoké škole ekonomické: „V rámci eura pro Řecko – v dohlédnutelné a představitelné budoucnosti – řešení neexistuje. Existuje pouze pokračování dnešního stavu permanentní krize a permanentního čekání na pomoc, půjčky, dary, odpouštění dluhů atd.“

Oběť evropské měny

Na tom se nic nezměnilo ani po dalších dvou letech. Masivní vnitřní devalvace, která nejvíce zasáhla životní úroveň obyčejných Řeků, nedokázala nahradit devalvaci vlastní suverénní drachmy. Vyrovnání státního rozpočtu namísto původního dvojciferného deficitu ke snížení dluhového břemena nestačí. Cíl Trojky – snížení dluhu na 20 procent hrubého domácího produktu nejpozději do vzdáleného roku 2060 – tak zůstává bez samostatné měny či přiznaného bankrotu jen značně naivním přáním.

Tak jako staré řecké mýty, i současná řecká krize v sobě skrývá hluboké poučení. Země se stala obětí společné evropské měny. Je proto jen stěží pochopitelné, že i po sedmi letech hluboké krize eura může česká politická reprezentace zcela vážně hovořit o nutnosti rychlého vstupu do eurozóny.

Lze rozumět proklamacím eurokomisařky Věry Jourové či bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly, kteří mají v popisu práce nehájit zájmy České republiky. Obdobné výroky členů vlády či dokonce bankovní rady České národní banky jsou však nezodpovědné a krajně nebezpečné. Únava z hospodářské krize dala na krizi eura zapomenout. Samotné euro však po sedmi letech není o nic lepší. Diskuse o vstupu do eurozóny proto musí zůstat v České republice i nadále nepřípustná.

Autor:
  • Nejčtenější

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

Ikonické casino Mirage a jeho sopka končí, bude z něj hotel ve tvaru kytary

16. května 2024

Legendární hotel Mirage v Las Vegas se snad ještě legendárnější sopkou hlásí po 34 letech konec....

Benátky nejsou jediné. Turistické poplatky si účtují desítky dalších měst

16. května 2024

Italské Benátky před pár týdny přišly s poměrně neobvyklým experimentem, který se týká vybírání...

Zbrojovka Colt CZ dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot

16. května 2024  19:30

Skupina Colt CZ Group SE (Colt CZ) dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot....

Banky i přes sliby zůstávají v Rusku. Zisky mají vyšší než před válkou

16. května 2024

Dva roky po startu ruské invaze na Ukrajinu některé evropské bankovní domy stále zůstávají na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...