Farma na velká prasata Ťiang-si Čeng-pang v čínském Nan-Čchangu (28. září 2019)

Farma na velká prasata Ťiang-si Čeng-pang v čínském Nan-Čchangu (28. září 2019) | foto: Profimedia.cz

Čína couvá z cel na dovoz sóji a vepřového. Čínské chovy prasat kosí mor

  • 6
Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství však podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem.

Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. Právě na zemědělce obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou těžce dolehla. Čínští obchodníci se totiž obracejí na jiné trhy se zemědělskými produkty. Vepřové intenzivně poptávali po celém světě i proto, že jeho dodávky na trh omezil africký mor prasat.

Donald Trump se nicméně tento týden nechal slyšet, že na uzavření dohody s Čínou rozhodně nespěchá a připustil, že ke smíru může dojí klidně až po volbách v roce 2020. Jeho prohlášení vlilo na finanční trhy další nervozitu.

„Nemám žádnou uzávěrku,“ řekl novinářům a dále dodal. „V některých ohledech se mi líbí představa, že se s dohodou počká až do období po volbách,“ uvedl Trump. 

To být vnímáno jako psychologický nátlak na Čínu, která se potýká se zpomalováním ekonomiky. Trh s vepřovým masem je pak pro Peking velmi důležitý. Čína se jakožto největší světový producent a spotřebitel vepřového masa potýká s problém kvůli rozsáhlé epidemii afrického moru prasat. Stavy prasat se kvůli tomu musí snižovat o desítky procent.

,