(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Utopie v rozvráceném Portoriku. Bitcoinoví podnikatelé tam budují digiráj

  • 15
Bitcoinoví podnikatelé chtějí obnovit poničené Portoriko pomocí virtuální měny. Z území, do kterého v září minulého roku vtrhl hurikán Maria, chtějí utvořit kryptoutopii Sol a vyhnout se tak daním z bohatství.

Kryptomigranti věří, že zatímco budou vyvíjet novou digitální měnu, předvedou, jak bude město budoucnosti vypadat s využitím technologie blockchain. Ta se používá pro většinu transakcí.

Portoriko, které bylo zdevastováno loňským hurikánem Maria, potřebuje značné investice na obnovu infrastruktury ostrova. Vážným finančním potížím přitom území čelilo už před katastrofou. Tamní orgány jsou proto vůči obchodníkům s digitální měnou a jejich velkolepým plánům na obnovu ostrova skeptické.

Zatímco znalci kryptoměny budou mít v Portoriku své hřiště, chudí místní s nedostatečnou znalostí technologií budou z případného rozmachu vyloučeni. „Vize podnikatelů, kteří se v loňském roce přestěhovali na ostrov, je podobná další kryptoutopii – Svobodné republice Liberland. Ta bitcoin dokonce používá jako národní měnu,“ píše server BBC.

Bohatí obchodníci chtějí v Portoriku použít technologii blockchain pro decentralizované volby a dokonce vydat občanské průkazy. Místní obyvatelé, jež bojují proti chudobě, tím dost možná nebudou nadšení.

Využívají přírodních katastrof

Toto chování podle BBC vystihuje katastrofický kapitalismus – použití přírodní nebo ekonomické krize k přetvoření a formování společnosti. V Portoriku bylo celé měsíce takřka bezvládí. Jakákoli pomoc se proto může jevit jako dobrá volba, aniž by orgány pomyslely na důsledky.

Kryptoutopie může navíc vážně poškodit životní prostředí. „Portoriko se po hurikánu Maria momentálně ocitá v hluboké energetické krizi. Myšlenka na Sol je proto nepraktická,“ informuje BBC. Jedna bitcoinová transakce spotřebovává 215 kWh, což odpovídá množství energie pro zásobování desítek domácností na ostrově. Roční spotřeba elektřiny pro transakce se za posledních dvanáct měsíců zvýšila z 9, 5 TWh na 48 TWh za rok, což je skoro třikrát vyšší energetická spotřeba, nežli spotřeba celého Portorika.

Z nedávných výzkumů BBC vyplývá, že jsou ceny virtuální měny relativně izolované od změn přenášených z jiných aktiv, jako je zlato nebo akcie. Ceny kryptoměn jsou však navzájem hluboce propojeny. To znamená, že by pokles bitcoinu ovlivnil i další virtuální měny.

Model se může šířit

„Pokud se bitcoin může vyhnout nejnovějšímu poklesu cen, pak je pravděpodobné, že se kryptokolonialismus bude pomalu šířit po celém světě,“ píše BBC. Obzvlášť soustředit by se obchodníci mohli na části světa, jež jsou poškozené přírodními katastrofami. Alespoň za předpokladu, že by následovali model Sol.

Kryptoměna však může být současně i hospodářským oživením. Například ve Venezuele v prosinci vytvořili novou kryptoměnu zvanou petro podpořenou venezuelskými rezervami drahých kovů, diamantů a ropy. Venezuelané doufají, že jim tato měna pomůže v boji s americkými sankcemi, vysokou inflací a nízkými cenami ropy.

Podle serveru BBC by kryptoutopie neměla být považována za vizionářské řešení katastrof a krizí. Naopak by k podobným iniciativám, jakou je Sol, měli být lidé obezřetní.