Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Další skandál: Poláci krmili krávy nebezpečnou moučkou ze zdechlin

  • 92
Polskem zmítá další potravinový skandál. Někteří zemědělci podle zjištění televize TVN24 krmili své krávy masokostní moučkou z uhynulých zvířat. To se přitom už deset let nesmí. Krmivo je totiž považováno za hlavní důvod šíření smrtící nemoci šílených krav BSE.

Investigativní reportáž polské televize TVN24 uvedla, že nepovolené krmivo vyráběla a chovatelům prodávala kafilérie Hetman. Veterinární správa města Bydhošť nechala jeden z největších závodů na likvidaci uhynulých zvířat v zemi uzavřít. Zjistilo se totiž, že ve výrobní hale se nacházelo kompletní vybavení na výrobu zakázané moučky.

Vlastník firmy Hetman Jacek Luciński tvrdil, že podnik žádnou moučku nevyrábí, argumentoval tím, že k tomu nemá technické vybavení. Reportér televize TVN24 se však před zaměstnanci firmy vydával za farmáře, který měl zájem o zakoupení několika tun masokostní moučky a odkazoval se přitom na kontakty s vedením firmy. Dojednat obchod se mu podařilo, moučku mu doručili služebním vozem Hetman.

BSE

Epidemie nemoci šílených krav vypukla v roce 1985 ve Velké Británii. Podlehlo ji nejméně 227 lidí, podle odborníků bude však tento počet vyšší kvůli velmi dlouhé inkubační době nemoci. Hlavní příčinou vzniku epidemie bylo právě krmení skotu masokostní moučkou.

V Polsku je užívání masokostní moučky jako krmiva pro zvířata zakázáno už od roku 2003. Je totiž všeobecně známa souvislost s riziky vzniku epidemie nemoci šílených krav, která od roku 1985 zabila přes dvě stě lidí. Masokostní moučka se v minulosti užívala ke krmení masného dobytka, protože je více než dvakrát levnější než sója.

Legálně se masokostní moučka smí použít při splnění přísných podmínek jen jako hnojivo na polích a jako meziprodukt pro výrobu potravy pro psy a kočky.

Případem se zabývá místní prokuratura. V posledních letech probíhala řada vyšetřování pro podezření z výroby a krmení zvířat masokostní moučkou, většina z nich však byla zamítnuta nebo ukončena.

Nejde o jediný skandál, na který letos upozornila zmíněná televize. V létě ve své reportáži uvedla, že drůbež v polských chovech se údajně krmila zakázanými antibiotiky. O pár dní později česká Státní veterinární správa na základě kontrol masa z dovozu nařídila stáhnout z obchodů 1 200 kilogramů mražených kuřecích řízků vyrobených v Polsku kvůli obsahu trojnásobku povoleného množství antibioitka doxycyklin (více čtěte zde).

Agentura zemědělského trhu Polské republiky (ARR) v prohlášení ke kauze informovala, že na základě výsledků těchto kontrol byly společnosti, které přidávaly nelegální přísady do krmných směsí, ihned uzavřeny. Krmiva se v Polsku kontrolují, ze zhruba osmi tisíc odebraných vzorků bylo loni 14 problematických. Za použití nelegálních krmiv hrozí pokuta do výše 1 milionu zlotých, tedy zhruba pěti milionů korun.