Tchajwanská podnikatelka Doris Hsuová

Tchajwanská podnikatelka Doris Hsuová | foto: EY

Bez ní by svět nefungoval. Podnikatelka roku z Tchaj-wanu vyrábí křemíkové plátky

  • 4
Vítězem letošního ročníku světové soutěže EY Podnikatel roku se stala Doris Hsu z Tchaj-wanu, zakladatelka jednoho z největších světových výrobců křemíkových plátků, které jsou klíčové pro výrobu čipů. Její společnost GlobalWafers má hodnotu 6,7 miliard dolarů (asi 147 miliard korun) a vyrábí v sedmnácti závodech na území Asie, Evropy i Spojených států. Česko reprezentoval Jakub Havrlant.

Slavnostní vyhlášení se už tradičně odehrálo v Monte Carlu a nejvyšší ocenění si po několika letech odnesla žena. Doris Hsu stojí za významnou technologickou firmou GlobalWafers, mezi jejíž zákazníky se řadí třeba Intel, IBM, Panasonic nebo Samsung. Roční obrat firmy se pohybuje okolo sedmdesáti miliard tchaj-wanských dolarů, což je v přepočtu asi padesát miliard korun.

Firma GlobalWafers vznikla v roce 2011 odštěpením od své mateřské společnosti Sino-American Silicon Products, která se specializuje na solární energii. Už v počátcích této firmy se Tchajwanka stala také její CEO. Do Sino-American Silion Products se jako počítačová inženýrka dostala ale už v roce 1998. Po úspěších ve firmě GlobalWafers ale o 22 let později nakonec převzala i její řízení.

V současné chvíli se společnost GlobalWafers snaží prorazit na americkém trhu. Nedávno firma oznámila, že za 5 miliard dolarů (asi 110 miliard korun) postaví úplně novou továrnu v Texasu. Zároveň tchajwanská podnikatelka a nynější vítězka soutěže EY Podnikatel roku počítá s tím, že na celkových 40 miliard dolarů (zhruba 880 miliard korun) navýší i plánované investice do výroby v Arizoně.

Jednašedesátiletá Doris Hsu střídá v titulové pozici Argentince Gastona Taraturu, který podniká v oblasti digitální reklamy. Loňský vítěz v roce 2005 založil společnost Internet Media Services, a to s ambicí prohloubit digitální ekosystém ve své rodné zemi. Zároveň chtěl přispět k růstu technologického průmyslu v regionu. Později se spojil se strategickými podniky a vytvořil společnost Aleph Group.

Soutěž EY Podnikatel roku se pořádá už od roku 1986. O čtrnáct let později se začala tato soutěž konat i v České republice. Únorové národní kolo letos ovládl Jakub Havrlant ze skupiny Rockaway, který podle hodnotitelů disponuje obrovským investičním talentem. Porota ocenila i jeho společenský přínos a tlak na udržitelné podnikání.

Pod skupinu Rockaway patří třeba srovnávač cen Heureka, cestovní agentura Invia, prodejce spotřební elektroniky Planeo nebo třeba knihkupectví Luxor. V konkurenci dalších zhruba 44 podnikatelů z celého světa ale Jakub Havrlant neuspěl.