Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podepiš, že se nezabiješ, naléhá na své lidi po sérii sebevražd Foxconn

  • 133
Tchajwanská společnost Foxconn je zděšena ze série sebevražd vlastních zaměstnanců a rozhodla se proti nim radikálně bojovat. Sáhla přitom však po bizarní zbrani. Po svých lidech chce, aby se zavázali, že nebudou dobrovolně odcházet ze života a v případě abnormálního duševního stavu vyhledají psychiatra.

Uvedla to tchajwanská televize CTI a kantonský list Southern Metropolis Daily bez bližších informací o tom, jak by případně chtěl Foxconn podepsaný závazek vymáhat, kdyby ho dělníci ignorovali.

Jako prevence před dalšími skoky z okna má posloužit také ochranná síť, jíž byla údajně budova Foxconnu v jihočínském Šen-čenu, kde k sebevraždám docházelo, pokryta.

V úterý se zabil skokem z okna šenčenské pobočky Foxconnu devatenáctiletý mladík, který v továrně pracoval teprve půldruhého měsíce. Byla to již desátá úspěšná sebevražda mezi zaměstnanci firmy od začátku letošního roku, přičemž devět z nich se stalo právě v Šen-čenu. Dva další pokusy o sebevraždu zde skončily těžkými zraněními.

Foxconn odmítá, že by za sebevraždami stály špatné pracovní podmínky

Dnes z Tchaj-wanu do Šen-čenu přiletěl svým soukromým tryskáčem prezident a zakladatel firmy Terry Gou, aby se za situaci omluvil. "Omlouvám se za dopady, které tyto události měly na společnost. Udělám, co bude v mých silách, pro záchranu dalších životů," řekl.

Nicméně hájil vedení firmy a vyjádřil přesvědčení, že některé ze sebevražd byly spjaté spíš s osobními problémy dotyčných. Představitel firmy Luis Woo připisuje problém se sebevraždami zčásti tomu, že velký počet zaměstnanců Foxconnu jsou muži mezi 18 a 24 lety, což je nejrizikovější skupina pro sebevraždy, a že zaměstnanci žijí daleko od svých rodin.

Dělníci spokojeni nejsou

Organizace na ochranu pracujících dávají incidenty ve firmě za vinu těžkým podmínkám milionů čínských dělníků, včetně dlouhé pracovní doby a extrémního tlaku.

Jeden ze zaměstnanců Foxconnu uvedl, že musí pracovat 12 hodin denně šest dnů v týdnu. Jiný řekl, že jeho mzda činí 300 dolarů měsíčně, což přesahuje cenu iPhonu, který se v továrně vyrábí. Během pracovní doby také prý panuje vojenská disciplína, výrobní linky se pohybují příliš rychle a zaměstnanci spolu nesmějí vůbec mluvit.

Foxconn tato obvinění popírá a tvrdí, že s dělníky je zacházeno dobře. Svědčí o tom podle firmy i fakt, že šenčenská pobočka je populárním pracovištěm, kde o přijetí žádají vždy davy uchazečů.

Velké kritice svých pracovních podmínek čelil také francouzský telekomunikační gigant France Télécom, ve kterém se od roku 2008 zabily už téměř čtyři desítky zaměstnanců. (viz předchozí článek)

Foxconn

Společnost je součástí tchajwanské skupiny Hon Hai, která vyrábí telefony i další elektroniku pro nejznámější světové značky, jako je Nokia, Motorola, Sony, Apple, Dell či Hewlett-Packard. Šenčenský tovární komplex firmy Lung-chua představuje obří město ve městě. Je v něm zaměstnáno přes 300.000 lidí a jeho součástí jsou i ubytovny, restaurace, zábavní podniky či nemocnice.

,