Obama věří, že prolomení limitů oživí ekonomiku. Ilustrační foto.

Obama věří, že prolomení limitů oživí ekonomiku. Ilustrační foto. | foto: AP

Obama chce prolomit těžební limity ropy a plynu u pobřeží USA

  • 46
Ropa a plyn by se v USA mohly těžit i tam, kde to dosud nebylo možné. Prezident Barack Obama navrhl výrazně rozšířit těžbu obou komodit u pobřeží Spojených států. Vůbec poprvé tak hodlá umožnit těžbu v rozsáhlé oblasti u východního pobřeží, ve východní části Mexického zálivu i severního pobřeží Aljašky.

Cílem návrhu je snížit závislost USA na dovozu ropy ze zahraničí. A oživit ekonomiku. Obama věří, že rozšíření ropy by domácí hospodářství znovu nastartovalo a dalo práci řadě nezaměstnaných. Slavit tak mohou především těžařské společnosti, méně nadšené jsou naopak ekologické organizace.

Americký prezident se nechal slyšet, že rozhodnutí zrušit dlouhodobý zákaz těžby pro něj nebylo lehké.

"Rozhodující je ale to, že vzhledem k naší potřebě energie i udržení ekonomického růstu, tvorby pracovních míst a zachování konkurenceschopnosti našich firem budeme potřebovat využít tradiční zdroje energie, i když zároveň zvyšujeme produkci obnovitelné energie z domácích zdrojů," řekl Obama v projevu na letecké základně Andrews. Samotná těžba ale podle amerických médií začne až za několik let, pokud vůbec.

Deníku The New York Times dnes uvedl, že území, na něž se těžba rozšíří, zahrnuje 167 milionů akrů oceánu od severu státu Delaware po stát Florida.

Podle plánu se nebude smět těžit u pobřeží státu New Jersey a dále na sever, ani na celém západním pobřeží mezi Mexikem a Kanadou. Zákaz těžby bude také nadále platit v Bristolském zálivu na jihozápadě Aljašky, který je rybářským střediskem a také zde žijí ohrožené druhy.

Obama navázal na Bushe

Šéf Bílého domu tak s výjimkou těžby v tomto zálivu v zásadě přijal návrhy na rozšíření těžby u pobřeží, s nimiž přišel na konci svého působení v úřadu jeho předchůdce George Bush. Těmito návrhy se přitom kvůli obavám z možných škod životního prostředí zabývala justice a Obama krátce po nástupu do úřadu práci na nich zastavil. Již ve své volební kampani se ale označoval za zastánce rozšíření těžby. Dnes řekl, že by se při těžbě měly používat nové technologie šetrnější k životnímu prostředí.

Podle amerických médií by mu ústupek zastáncům těžby měl pomoci zajistit v Senátu podporu pro zákon na ochranu klimatu, s nímž nesouhlasí republikáni.

Zda mu tato strategie vyjde, ale není jisté. Obama dnes nicméně zdůrazňoval, že jak rozšíření těžby, tak prosazování čistých technologií jdou ruku v ruce. Podle něj jsou součástmi jeho dlouhodobé strategie snahy snížit závislost Spojených států za zahraničních zdrojích, což zahrnuje například využívání biopaliv v armádě či přísnější ekologické standardy pro výrobce aut.

Samotné rozšíření těžby totiž podle šéfa Bílého domu není odpovědí na spotřebu Spojených států, která u ropy činí přes 20 procent světové spotřeby. Ropné rezervy země se přitom na světových podílí jenom dvěma procenty. "Posun směrem k čisté energii se týká naší bezpečnosti. Týká se naší ekonomiky. A týká se i budoucnosti naší planety," podotkl americký prezident.

,