Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Velká ropná pětka má problém. New York firmy žaluje za zamlčování emisí

  • 51
Americké město New York žaluje pět největších světových ropných společností. Firmy se podle žaloby obávaly, že přijdou o zisky a snažily se proto utajit, jakým způsobem jejich výrobky poškozují životní prostředí. Výrobci fosilních paliv podotkli, že tento postup k řešení problému klimatických změn nijak nepřispěje.

Nejlidnatější město ve Spojených státech podalo žalobu na firmy BP (British Petroleum), Chevron Corporation, ConocoPhillips, ExxonMobil a Royal Dutch Shell.

Podle deníku Financial Times čelí tyto společnosti stíhání, které by je mohlo stát „miliardy dolarů“. Město New York chce využít zkušenosti z předchozích úspěšných právních bitev proti výrobcům azbestu, cigaret a barev s obsahem olova.

Množství CO2 v ovzduší opět roste, letos se dostane na nový rekord

Žaloba podle deníku The Washington Post tvrdí, že ropní giganti vyprodukovali prostřednictvím svých výrobků 11 procent veškerých skleníkových plynů. Společnosti také obviňuje z toho, že o dopadech na životní prostředí věděly, ale pokoušely se je utajit.

„Přinášíme boj proti klimatickým změnám přímo k výrobcům fosilních paliv, kteří o důsledcích věděli a záměrně uvedli veřejnost v omyl, aby ochránili své zisky,“ cituje slova newyorského starosty Billa de Blasia deník Guardian.

Změna vyžaduje mezinárodní akci, ne soud

„Snížení emisí skleníkových plynů je globální problém a vyžaduje globální participaci a akci,“ uvedl mluvčí Exxon Mobilu Scott Silvestri pro agenturu Bloomberg. To podle něj nezařídí žaloby „tohoto typu, podané proti průmyslu, jenž dodává produkty, na kterých jsme všichni závislí, jelikož pohánějí ekonomiku a umožňují nám, abychom vedli běžný život.“

Nestíháme, hlásí rodící se německá koalice k omezení emisí CO2

Bloomberg dále cituje vyjádření mluvčího Chevronu Bradena Reddalla, podle kterého je žaloba „fakticky a legálně bezcenná“ a k řešení vážného problému klimatických změn nijak nepřispěje. Podle Curtise Smithe, mluvčího Shellu, by měla klimatické změny řešit vládní politika, ne soudy.

Odškodné za klimatické změny zatím v nedohlednu

Deník Financial Times upozornil, že předchozí pokusy o soudní vymáhání odškodného za klimatické změny selhaly. Aljašská vesnice Kivalina žalovala v roce 2008 společnosti Exxon, Chevron a jiné. Okresní soud případ zamítl, následné pokusy u odvolacího a nejvyššího soudu také nebyly úspěšné.

V Kalifornii žalovaly v roce 2017 výrobce fosilních paliv města San Francisco, Oakland a Santa Cruz. Deník The Washington Post cituje Michaela Burgera, ředitele centra pro legislativu spojenou s klimatickými změnami na newyorské Colombia University. Podle něj představuje značný pokrok to, že podobné pokusy probíhají už i mimo Kalifornii. „Mohli bychom být svědky přiměřeně silného tlaku na tyto společnosti, který by vedl k akci a pomohl zlepšit stav životního prostředí,“ říká Burger.